AdiHondel: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T , Neutron Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by AdiHondel View Post
    Alimentez la doua săptămāni rezervorul plin..fac asta la doua săptămāni pentru ca sunt navetist. Imi e greu sa cred ca de cand am masina sa nu fi observat, totusi, am sa urmaresc in diferite faze. Acum am cam 4 liniute stinse.

    Sent from my GT-I9192 using Tapatalk
    Cam la 3-4 liniute stinse de la full, asa se aude.

    Asa face si la a mea, se aude un cloncanit, probabil de la peretii despartitori ai rezervorului.

    Mai consuma 1-2 liniute si va fi iar liniste in masina. Si eu am observat zgomotele astea dupa ceva ani.

    Comment


    • #32
      Daca este asa cum spuneti voi..e cazul sa trec pe pastile) o sa urmaresc īndeaproape.

      Sent from my GT-I9192 using Tapatalk

      Comment


      • #33
        Treci pe radio sau pe CD. Mai tare.
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • #34
          Te cred. Sunetul e asemanator cu cel facut de o damigeana sau lighean umplut/a 3/4. Mai e si ceva vibratie...
          Ca sa suporti mai usor, gandeste-te ca esti la mare si ca auzi valurile.

          Ps.: un fel de navetist sunt si eu si rezervorul la mine mai tot timpul e plin. Cum se mai duce putin din combustibil, cum se aude glasul marii.

          Comment


          • #35
            Cand știu ca e ceva acolo..simt si in măduva oaselor) ma linistesc ușor usor. Abia astept sa vina comanda, bujii noi..vremuri noi

            Sent from my GT-I9192 using Tapatalk

            Comment


            • #36




              Eu nu am sesizat chestiunea..ce-i drept, muzica la mine e destul de tare( motor sau CD )

              Comment


              • #37
                Originally posted by richie View Post




                Eu nu am sesizat chestiunea..ce-i drept, muzica la mine e destul de tare( motor sau CD )
                Bine bine )

                Sent from my GT-I9192 using Tapatalk

                Comment


                • #38
                  Ori sunt eu surd, ori am muzica prea tare in masina.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #39
                    Am trecut si de revizia de la 120 000 km..Hondelul meu a primit pachetul de revizie de pe coxmotor ce include filtrele originale si bujiile. La ulei am mers pe Amsoil 5w30 de la colegul Tudor iar amortizoarele de pe fata am mers pe KYB Excel G. Se simte bine mașina, amortizoarele isi fac treaba si sunt mulțumit de ele. Următoarea revizie o sa i schimb si filtrul de benzina caci doar acela a mai ramas de schimbat. A fost costisitoare revizia aceasta, insa ma simt in siguranță cu ea si asta e cel mai important.

                    Sent from my GT-I9192 using Tapatalk

                    Comment


                    • #40
                      La mai multi fara probleme!
                      La schimbarea filtrului de benzina cred ca merem impreuna. La ASKO.

                      Comment


                      • #41
                        Astazi s-a īntāmplat buba Cum ma īncāntă pe mine să mai merg din cānd īn cānd ca un adevărat hondar (5000-7000 turatii), atunci cānd am intrat īn oraș și m-am potolit...a īnceput sa se audă ceva urāt de sub capotă...mi am dat seama ca nu ar putea fi ceva grav pentru ca nu simțeam modificări in comportamentul mașinii. Am sunat totuși la Apan sa ii intreb daca pot sa ma duc masina sa asculte ce clonconit simfonic am la mașină. Mai mult a durat sa imi faca fisa de intrare in sevice pentru ca atunci a ridicat capota, raspunsul a venit aproape instant: ambreiajul de la compresorul A/C. Mi a recomandat sa schimb si bobina, drept urmare..ma paste un deviz de 2135 lei😐

                        Sent from my GT-I9192 using Tapatalk

                        Comment


                        • #42
                          Foarte nasol!
                          Imi pare rau pentru patania ta!
                          Se pare ca am intrat in era inlocuirilor de piese costisitoare...

                          Comment


                          • #43
                            Oh, sper sa nu ai dreptate! Aveam si varianta mai ieftina prin inlocuirea lor cu piese after market, dar pentru ca vreau sa am o masina bineintretinuta, am zis sa merg pe OEM

                            Comment


                            • #44
                              Pe un prieten l-a costat 1300 ron (parcă), aftermarket evident

                              Comment


                              • #45
                                Parca prea mult totusi pentru piese AM, atat a costat ambreiajul OEM de la compresor si 500 lei Bobina.

                                Comment

                                Working...
                                X