AdiHondel: '08 Honda Civic Sedan 1.8 ES M/T , Neutron Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Imi pare rau pentru patania ta. Sper sa fie si ultima

    Legat de ulei, pe mine Honda 0w30 m-a multumit cel mai mult, atat la talpa, sunet cat si consum. Cu tipul asta de Amsoil mi s-a parut fff galagios motorul.. sau poate asta o fi de bine !?

    Sa auzim numai de bine!

    Comment


    • #47
      Multumesc, si eu sper sa nu mai am probleme cu astfel de piese! Dar acum am o alta..chestie.

      Dupa ce am schimbat ambreiajul si bobina la compresorul de aer conditionat, consilierul mi-a zis ca ar trebui sa schimb kitul de accesorii si cureaua caci sunt cam uzate. Dupa o verifica superficiala de catre mine, am fost de acord sa le schimbam. Nu stiu daca se impunea sau a fost doar marketing din partea consilierului, dar ce mai conteaza!? Ideea e ca dupa cateva zile de mers mai alert, in conditiile de temperatura ridicata (probabil e un factor important), se aude un fluierat atunci cand turez motorul. Se aude si in stationare si in mers, si se intensifica o data ce creste turatia.
      Ma intreb daca este cureaua de accesorii bine intinsa si daca se impune sa ma duc inapoi la reprezentanta cu masina? Este posibil sa dispara odata ce se mai uzeaza un pic?

      Comment


      • #48
        M-am confruntat cu aceeasi problema, dar dupa ceva kilometri strabatuti a incetat fluieratul. Dar nu cred ca trebuie sa te lasi pe o ureche citind ce ti-am scris, ci sa faci un drum pana la service.

        Comment


        • #49
          Am fost dupa amiaza la service sa imi verifice cureaua daca este tensionata in parametrii normali. Am fost foarte surprins sa aflu ca in setul de curea accesorii nu este inclus si intinzatorul si ca de fapt, rola intinzator scrisa pe factura este doar rola in sine, nu si cu bratul de intindere. As vrea sa stiu si parerea voastra, ce intelegeti cand va spune setul de accesorii? In opinia mea, nu mai e un set, nu unul complet. Sunt foarte suparat

          Una peste alta nu am rezolvat nimic, pentru ca nu se mai auzea fluieratul, iar cureaua ar fi tensionata normal.

          Sunt curios daca voi puteti sa rasuciti cureaua, eu tin minte ca la cealalta masina nu puteam.

          Comment


          • #50
            Nu stiu cum ai discutat tu cu ei, insa eu cand am schimbat kit-ul de accesorii, am stiut foarte bine ca se schimba doar rola intinzatoare. Pe de alta parte, in alte service-uri Honda din tara, acea rola nu se schimba.
            Daca are vreo importanta, OEM-ul rolei intinzatoare este, de fapt, INA.

            Comment


            • #51
              Nu era in plan sa schimb si acest set si nu stiam exact ce si cum. Denumirea foarte asemănătoare cu rolul ei m a dus cu gândul ca se schimba tot sistemul. Nu imi aduc aminte sa imi fi spus in mod clar acest aspect, s ar fi aprins un beculet..E ok atunci, voi schimba si acel brat daca va fi necesar, mulțumesc pentru răspuns vtin!

              Sent from my GT-I9192 using Tapatalk
              AdiHondel
              Member
              Last edited by AdiHondel; 23-06-16, 22:10.

              Comment


              • #52
                Adi, nu cred ca e necesar sa schimbi si acel brat - vorbesc din experienta-mi cu masina mea dupa schimbarea kitului. De altfel, separat nu cred sa gasesti acel brat undeva.
                Daca ceva nu e in regula, eu stiu ca cei de la Braila acorda garantie pentru fiecare lucrare, astfel incat mai degraba apelezi la acea garantie decat sa bagi mana iar in buzunar. Cum crezi tu ca e mai bine...

                Comment


                • #53
                  Eu la 120k am schimbat la Asko doar cureaua de accesorii, nu si vreo rola, nu a spus nimeni ca ar fi necesar. Era oare necesara schimbarea si a kitului de accesorii ?
                  Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                  Comment


                  • #54
                    Nu cred ca era necesar nici la mine, imi pare rau ca nu am pus la îndoială ce mi s-a spus si am luat decizia pe loc. Din pacate situația mi s-a prezentat mai grava de cat era..

                    Sent from my GT-I9192 using Tapatalk

                    Comment


                    • #55
                      Ieri am descoperit un sunet necaracteristic la decelerare pe cand stateam in parcare. Am sunat la service sa vad daca au timp pentru o verificare, asa ca am dat o fuga pana acolo sa vad despre ce e vorba. Din pacate "greierii" mei s-au adeverit . Pe downpipe (nu stiu daca asta e denumirea corecta) au constatat ca sub protectiile de caldura sudate pe teava, mai exact in zona cordoanelor de sudura, s-au format niste gauri:


                      Momentan a fost reparata, insa acest lucru ma nemultumeste fiind o reparatie provizorie in opinia mea. As dori niste sfaturi, sau daca s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema, sa imi spuna cum a procedat.

                      Multumesc!

                      Comment


                      • #56
                        Daaa, masina e inca la mine si se tine bine! Am purtat-o peste tot in tara anul acesta si nu m-a dezamagit in niciun fel. M-am intalnit cu vtin, mi-a indicat cateva locuri frumoase prin tara Fagarasului. Multumesc vtin! a fost o placere sa ne vedem.



                        Nu am reusit sa ii mai fac nimic in afara de schimbul de ulei. In schimb am cumparat kitul de ambreiaj exedy, doresc sa il schimb din pricina tremuratului (uneori) la plecarea de pe loc. Sper ca la inceputului anului viitor sa reusesc acest lucru.

                        In rest...toate sunt bune si nicio supriza neplacuta.

                        Pentru anul viitor, va doresc tutoror sa aveti un an mai bun, mai prosper si sa ne incantati cu noi achizitii! La multi ani!

                        Comment


                        • #57
                          Multi kilometri sa faci fara probleme!
                          Sarbatori fericite sa aveti si un nou an exceptional!

                          Comment

                          Working...
                          X