Problema inlocuire simering arbore cotit

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema inlocuire simering arbore cotit

    Salut,
    Mi-am procurat recent Honda Civic 1.8 2008 FD1, am verificat-o la service autorizat, unica problema gasita a fost o mica pata de ulei si mi-au spus ca trebue sa inlocuesc simering arbore cotit dreatpa. Problema e ca dupa ce am ajuns acasa in Iasi am fost la un service la care am rezolvat mai multe probleme cu Honda precedenta, dar domnu cu pricina nu a reusint sa desurubeze nu stiu ce acolo ca sa poata schimba acest simering.
    El zice ca posibil sa fie sudat Oare e posibil asa ceva?? Acum vreau sa incerc la servise autorizat.

    A mai patit cineva asa ceva ?? Am cautat pe forum si nu am gasit nimic.

    Merci mult

  • #2
    Fostul proprietar al FD-ul meu i-a schimbat simeringul. Deci nu e sudat

    Comment


    • #3
      https://www.youtube.com/watch?v=7CridrQKj3E, daca asa schimba atunci clar de ce tre de mers la service Honda )

      Comment


      • #4
        Am patit-o si eu pana sa dau de un mecanic ce a avut sculele si vointa necesara sa-l desfaca. Surubul ala de la fulie este foarte solid si foarte bine strans (la vreo 240 Nm daca nu ma insel) si e posibil sa aiba pe el si o pasta de blocare. Unii au reusit sa-l desfaca cu pistol pneumatic de mare putere dar am inteles ca nu este recomandat. La reprezentanta se foloseste o cheie speciala care blocheaza fulia si iti da posibilitatea sa-l desfaci, cel mai probabil cu o cheie zdravana si o parghie lunga. La un service normal unde probabil nu au acea cheie, se blocheaza volanta ca sa tina pe loc arborele cotit. Poti sa te uiti si pe youtube sa vezi cat de al dracu de strans poate sa fie surubul ala si cat s-au chinuit unii sa-l desfaca (honda crank pulley removal).

        Comment


        • #5
          Surubul de la fulie se strange la 70 nm + 90 grade. Cand il desfaci faci semn pe surub si pe fulie ca sa sti punctul minim unde trebuie sa ajungi cand il strangi inapoi si poti sa ii mai dai 15 grade fata de semn, asta in cazul in care nu ai dinamometrica. Poti sa il desfaci cu pistolul, cu cheia nu o sa reusesti. Spre exemplu la Stream-ul meu a batut pistolul fix de 2 ori si s-a desfacut.

          Comment


          • #6
            Surubul ala se desface cu pistol pneumatic. De asemenea, ar trebui inlocuit dupa desfacere, avand in vedere ca a fost deja deformat de la prima strangere (desi nu-mi dau seama de ce trebuie sa aiba procedura de strangere asemenea cu cele de chiuloasa).

            Comment


            • #7
              Merci mult pentru rs. Acum am primit un rs de la reprezenta din Iasi(service) mi-au spus ca piesa sau cheea necesara vine in 30 de zile
              si ca manopera e 610 roni ceea ce mi se pare stupid sa nu ai scule necesare pentru asa ceva plus si pretul e pe masura .
              Intrebarea ar fi daca cunoaste cineva in Iasi unde as putea schimba acest simering?

              Merci

              Comment

              Working...
              X