BESCHE: '9? Daewoo Cielo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dap ! Mecanicul a cautat prin cutiile lui cu suruburi,un surub vechi,tot de la o rola,a zis ca e mult mai sigur un surub original,vechi,decat unul nou. S-a uitat la ce era scris pe surub (o cifra) si a zis ca e ok. O alta masina pe care o stiu bine,la care nu se indoaie supapele,este Lada 2107,cu curea de distribuite. Si mecanicul a zis ca e sigur 100\% ca nu au nimic supapele,la mine,pe cand la Cielo 16v cu doua axe cu came ,de 90 cp,se indoaie intotdeauna supapele,daca se rupe cureaua. Am mai avut un Citroen BX,la care mi s-a rupt cureaua,dar,in afara de faptul ca s-au indoit supapele,s-a rupt in 3 si axa cu came !

    Comment


    • #17
      Cand se inlocuieste distributia, garantie pe piese si manopera se ofera doar la 16v, sau si la 8v?

      Comment


      • #18
        La toate,desigur ! In cazul meu,facand apel la garantie,au studiat conditiile scrise si al dracului surub nu face parte din garantia oferita de producatorul pieselor de schimb,doar rola singurica,care e si intinzator,ca nu venise in cutie cu vreun surub. Asa ca am platit 370 de leuti !

        Comment


        • #19
          Intre timp s-au mai strans 21k km la Cielo si aproape 3000 de euro la viitorul Jazz. Mai exact 2.200 ! Ce mai e pana la 3000 ?! Un fleac !
          Telescoapele schimbate toate odata,acum 3 luni. Nu le-am luat de la magazinul de piese Daewoo,ci de la alt magazin. Acuma imi clantane dintii in gura la vreo denivelare sau groapa,suspensia e foarte rigida. De obicei,suspensia la Cielo e pe confort setata. Adevarul e ca am dat o gramada de bani pe telescoape,75 de lei bucata ! Si nu le-am luat pe cele mai ieftine !
          Dupa segmentare am folosit ulei 5w40 ,schimbat la maxim 10.000,iar consumul de ulei e cam 1.8-2l intre schimburi,ceea ce mi se pare ok. Discuri noi noute are (70 lei bucata),placute la fel (47 de lei setul)
          Nu recomand cauciucurile Debica ! In 22.000 km s-au uzat, uniform, incat nu cred ca tin mai mult de 30k.
          Am mai schimbat si radiatorul de apa si cel de clima,ca aveau ambele doua gargauni !
          In rest talpa tata ca cand ma enervez pe sosea o forjez chiar si cu 85-90 km/h ! Nu-mi sta nimic in fata ! Toti mi-o iau inainte !
          Sa auzim de bine si milioane de km fara probleme, tuturor !

          Comment

          Working...
          X