Bucse brate fata - Civic FK/FN 2006-2011

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Cu ceva timp in urma am citit un post scris de Vali_lj referitor la faptul ca tocmai rigiditatea crescuta a bucselor e daunatoare cumva elasticitatii suspensiei si ca e de dorit sa se aleaga solutia OEM, una gandita foarte bine.
    Am adus in discutie Hardrace pentru ca ofera bucsele necesare pentru inlocuire acolo unde Honda ma pune la cheltuieli mari (inlocuirea intregului brat), altfel imi doresc OEM.

    L-am gasit: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...028#post479028 .

    Comment


    • #47
      Da, acum observ ca bucsa 17 in varianta Hardrace este plina, spre deosebire de cea OEM, deci clar va fi mult mai rezistenta dar si mai dura.

      Comment


      • #48
        Un link interesant pentru cei care vor sa-si faca un upgrade al bucselor bratelor: https://www.kingmotorsports.com/e-DM...ID=2&pagenum=1 .
        Aviz posesorilor de AP1 si EP3!

        Pentru un FD1, toata distractia ajunge la 800 $.

        Comment


        • #49
          Pe spate nu stiu daca se merita. Pe fata ar fi ceva.

          Comment


          • #50
            Hardrace au 2 variante de bucse - hardened rubber si pillowball. Pillowball iese din discutie pentru o masina de strada, dar cele din cauciuc intarit sunt ok. Nu am auzit lumea sa se planga de duritatea lor. Din cate am inteles bucsele Hardrace sunt ok, bratele mai putin... Deci varianta brate OEM cu bucse Hardrace presate este un ok, asta cred ca voi alege si eu in iarna pentru ATR - am in plan sa schimb toata articulatia.

            Ce trebuie evitat de asemenea sunt bucsele poliuretanice - Superflex etc. Total nerecomandate pentru masini de strada datorita duritatii, rezistentei scazute (nu se deformeaza si preiau tensiuni mari), precum si nevoii de inttetinere regulata - trebuie unse, altfel scartaie rau de tot.

            Se pot folosi astfel de bucse, dar numai in anumite locuri, pentru a mari precizia directiei etc. Spre exemplu la ATR e recomandat pe bratul inferior, atat interior cat si exterior, precum si la bucsele de bara stabilizatoare.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • #51
              Multumesc pentu informatii, mai ales pentru cea cu combo-ul Hardrace-brate stock!

              Comment


              • #52
                Are cineva cunostinta despre calitatea bucselor TEDGUM?

                Comment

                Working...
                X