Bucse brate fata - Civic FK/FN 2006-2011

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bucse brate fata - Civic FK/FN 2006-2011

    Va salut hondari,

    Se pare ca bucsile fata de la Civicul meu nu mai tin mult, pana acum am schimbat doar bucsile de la bara antiruliu si mecanjcul a remarcat o oarecare uzura a bucsilor de pe brate.
    Va intreb si eu care e cea mai buna varianta de bucse, oem vs am, achizitie locala vs vox, pareri si sugestii...
    Multumesc!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 07-12-15, 17:34.
    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

  • #2
    salut hondari, n a schimbat nimeni bucsele de la brate ?
    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

    Comment


    • #3
      Eu le-am schimbat la ambele mașini, și am mers pe OEM.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #4
        Cāți km ai cu Civic-ul de trebuie să schimbi bucși?
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          Salut Gabi, am cam 105k km, dar stii ce deosebite sunt drumurile pe la mine.
          '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

          Comment


          • #6
            Si mie mi-au pus in vedere ca ale mele nu mai au prea mult de stat pe masina, deoarece sunt imbatranite (exprimarea oficiala). Se cam vede si cu ochiul liber, dar inca isi fac treaba. Am aruncat un ochi pe net la un moment dat si am gasit pe la FeBest, parca si pe original. Intrebarea mea e alta: daca ma hotarasc sa cumpar doar bucsile in sine, se pot presa asa cum trebuie pe brat sau ma trezesc peste alti 20k km ca trebuie sa merg din nou la service din cauza lor?
            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

            Comment


            • #7
              Da cam asa sunt si ale mele, au apx 7 ani...numai sub cerul liber.
              Eu as lua bucsa cu bucata metalica fara trapez, doar bucsa si cu prinderea pe sasiu.
              Din ce se gaseste pe la noi cam care ar fi cea mai buna optiune in afara de oem (vreo 160eur fara tva)?
              '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

              Comment


              • #8
                La Accord bucșa mare e pānă īn 30 EUR, OEM. Așa scumpe sunt la Civic?
                Wagner, se presează foarte bine și n-ai probleme.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • #9
                  Codurile OEM date de Lings par a fi acestea de aici (piesele 13 si 14 din plansa):
                  51395SMGE03 - dreapta
                  51396SMGE03 - stanga
                  La 100 GBP bucata (fara transport), mi se pare un pret nesimtit.

                  La Febest (febest.eu) am gasit cu aprox 45 eur /buc. Codurile sunt in pagina de aici
                  Digerabil, oricum. Din pacate, nu am aflat pana acum nici o parere clara despre calitatea pieselor facute de Febest in ceea ce priveste comportamentul in viata reala (aka drumurile de rahat de la noi).

                  Mai caut si la alte "case", eventual pe la prietenii din "State" (poate avem noroc si se potriveste ceva de pe-acolo).

                  LE: Am mai gasit niste echivalente si aici (dar nu am apucat sa ma uit mai in amanunt).
                  Se pare ca sunt mai multe optiuni.
                  Wagner
                  Senior Member
                  Last edited by Wagner; 10-10-15, 15:24.
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #10
                    Acum 25.000 km am īnlocuit eu flanşele amortizoarelor faţă cu Febest. Totul ok so far.
                    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                    Comment


                    • #11
                      Wagner, te rog sa ne anunti si pe noi de ce gasesti...poate facem un mic gbuy si mai scadem din pretul final.
                      Si mie mi se pare pretul oem mult prea mare ptr 2 bucsi...
                      '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                      Comment


                      • #12
                        Febest sunt cam no no dpdv al calității.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                        Comment


                        • #13
                          Ma mai uit si la alte optiuni si dau de stire aici daca mai gasesc ceva.
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • #14
                            Eu am Febest luate din Germania , cred ca au vreo 40.000km si sunt ok. Eu am luat doar bucsa am scos cea veche la presa si am presat cea noua in loc.
                            Optiuni sunt destule FEBI,SWAG, si altii.
                            Si eu as fi pus originale dar la vremea aia mi-au cerut 300 euro fara manopera pe ambele.
                            Prea mult pentru niste bucsi amarate.
                            Aici te poti documenta.
                            http://www.epiesa.ro/lagar-fixare-ho.../subcat-10672/
                            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                            Comment


                            • #15
                              No io am auzit de la cāțiva cunoscuți de bucși cu cauciuc lipsa in ele, da poate au avut ei ghinion, nush ce sa zic.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                              Comment

                              Working...
                              X