Probleme airbag marca TAKATA (posibil HONDA ?)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    La Cluj, tatal meu, dar au comandat capsa gresit. "Foarte profesionisti" - a mers acolo degeaba
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #17
      Le-am schimbat si eu azi (dar Civic FD1). Mai mici ca cele vechi, care erau, chipurile, prea puternice.
      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

      Comment


      • #18
        Originally posted by octi_b View Post
        Le-am schimbat si eu azi (dar Civic FD1). Mai mici ca cele vechi, care erau, chipurile, prea puternice.
        Ce prostie!
        Pentru ca inca la APAN nu a ajuns "promotia", probabil ca nu le voi mai schimba.
        Eu le-am probat pe astea rele la celalalt FD si totul a fost ok.

        Comment


        • #19
          Si eu am fost anuntat ca mi-au sosit "piesele". Sper sa le fi nimerit si mai ales sa fie in stare sa le schimbe fara sa-mi rupa/zgarie plastice pe la bord.
          octi_b ai vazut personal cum decurge schimbarea, e dificil accesul ?

          Comment


          • #20
            Pe cel de la volan l-am vazut si e usor: se scoate din cele cateva suruburi toata chestia aia pe care trebuie sa o schimbi daca ti s-a cojit H-ul de pe volan , adica capapacul, airbagul, etc.
            La cel de la pasager n-am mai asistat, dar cred ca se scoate torpedoul, caci toate chestiile din interior erau apoi pe scaun.

            Aseara am remarcat ca cele doua butoane din stanga, cele cu SEL/RESET si - / + pentru luminozitate nu mai merg si nici numai sunt luminate odata cu bordul. Trebuie sa merg maine dimineata din nou, sa lege toate firele la loc.
            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

            Comment


            • #21
              Se schimba si capacul de pe volan (cel cu emblema "H")?

              Comment


              • #22
                Am schimbat la inceputul lunii februarie la Honda Nord modulul de airbag sofer si pasager conform rechemarii Honda.
                Nu se schimba capacul de pe volan, doar capsa pirotehnica.
                La cel de pe volan e relativ simplu, insa la cel de la pasager trebuie sa ridice putin inclusiv de magazia de cd-uri pentru a demonta airbag-ul.
                Honda Civic Sedan '08 ES A/T

                Comment


                • #23
                  Originally posted by IB View Post
                  Se schimba si capacul de pe volan (cel cu emblema "H")?
                  Nope. Conform Honda, capacul ala nu exista ca si piesa separata, ci doar cu airbag, capsa pirotehnica, matele care se leaga cu mufa si ce-o mai fi pe acolo.
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                  '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                  Comment


                  • #24
                    Pana la urma avem oare un site unde sa putem afla daca masina noastra a fost afectata?

                    Informatia pe net este extrem de contradictorie, nu pot verifica cu numarul VIN deoarece toate site-urile sunt Americane si nu il recunosc.
                    Acelasi lucru este aplicabil si pe site-urile de stiri, majoritatea cand spun Accord se refera la Accord-ul american, Acura TSX n-am vazut pe lista...

                    Comment


                    • #25
                      Avem, pe pagina precedenta...

                      http://www.honda.co.uk/cars/owners/r...d-updates.html
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by ticker View Post
                        Merci, am luat legatura cu Honda Nord si se pare ca in cazul meu airbag-ul pasagerului este afectat. Front Pass Airbag Over Pressurised.

                        Voi face o programare desi nu prea ma incanta ideea sa imi dea jos bordul pentru ca apoi sa apara "greierasi".

                        Comment


                        • #27
                          Nu-ti apar nici un fel de greierasi,stai linistit.Am facut si eu la fostul Accord acum un an si ceva si n-au fost nici un fel de probleme.Operatiunea am facut-o la Asko.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by dantt View Post
                            Nu-ti apar nici un fel de greierasi,stai linistit.Am facut si eu la fostul Accord acum un an si ceva si n-au fost nici un fel de probleme.Operatiunea am facut-o la Asko.
                            Am inteles, pai sa vad cum fac, m-am interesat la Honda Nord ca e aproape de munca, la Asko imi e un pic peste mana si mai plec de acolo doar cu elicopterul in ore de varf. O sa-i sun sa vad daca se poate si sambata...

                            Comment


                            • #29
                              Cam 20-25 de min a durat la mine operatiunea.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by dantt View Post
                                Cam 20-25 de min a durat la mine operatiunea.
                                Salut , si mie mi-au schimbat in 30 de minute, gratuit , doar pe partea pasagerului, in Budapesta unde stau. Au facut comanda si programare pentru schimb cu ocazia reviziei tehnice la 260.000 km , la Accord-ul meu 2005 , 2.2 i-CTDI (schimb ulei, filtre, lichid racire si servo ).

                                Comment

                                Working...
                                X