OEM vs non-OEM - rulment, bieleta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OEM vs non-OEM - rulment, bieleta

    Salut

    La un civic sedan 2008 am fost "diagnosticat" ca trebuie sa schimb rulment roata fata si bielete.
    Credeti ca e o idee buna sa iau in calcul si piese non-OEM? Aveti experienta cu ele?
    De exemplu rulmentul original este 800 de lei iar non-OEM este undeva la 250-350, functie de producator.
    07 Honda Civic Type R Milano Red
    Ex: '08 Honda Civic Sedan 1.8 S MT Taffeta White

  • #2
    Eu personal in afara de pivotii inferiori care mi-au fost adusi din state de cineva la pret f bun, am pus numai aftermarket tot ce tine de bielete,bucse,etc. Mi se par scumpe rau cele OEM si chiar nu cred ca se justifica diferenta. Eu am Accord CL7, dar cred ca se aplica si la tine.
    '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

    Comment


    • #3
      Daca vrei sa alegi aftermarket, alege cei mai buni producatori. De ex, la rulmenti SKF best, bielete si articulatii Lemforder, si tot asa. Altfel, uneori se justifica OEM, daca le poti lua la preturi decente (US, UK, etc). Eu am ales in general varianta a doua, ajungand cu OEM la preturi de AM.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #4
        Cine mai poate aduce pe acest forum piese la pret bun.....?
        Multumesc
        Honda Accord 2.0 i-vtec Executive Carbon Bronze

        Comment


        • #5
          De ce ai nevoie?
          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

          Comment


          • #6
            Un rulment spate Accord CL7............
            Honda Accord 2.0 i-vtec Executive Carbon Bronze

            Comment


            • #7
              Cred că e 42200SEA951.
              Din păcate are vreo 3kg şi ceva şi nu merită să îl aduc din Japonia, costă transportul cât jumătate din rulment.
              Uite aici ceva variante after-market: http://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=42200SEA951
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • #8
                Multumesc de raspuns m-am uitat si eu pe site-uri si nu stiu daca sa iau doar rulment sau acel set cu rulment acestea din urma fiind mai usor de gasit.......
                Honda Accord 2.0 i-vtec Executive Carbon Bronze

                Comment


                • #9
                  Ma ajuta cineva cu niste recomandari si eventual preturi pt. rulmenti fata, cod OEM Nissan/Infiniti 40202-EJ70B - in principiu as dori OEM, dar din spusele lui BlackMagic poate m-as baga la SKF. Ar fi ceva dezavantaje?

                  Comment


                  • #10
                    Si SKF si Febi Bilstein ar trebui sa fie OK, fara dezavantaje, atata timp cat e exact codul pentru masina ta, conform VINului.

                    De principiu as merge pe OEM pentru linistea mea, dar daca diferenta de pret e foarte mare, nu merita. Teoretic la OEM sunt facute mici ajustaori conform cerintelor producatorului si este posibil sa fie si ceva mai rezistente piesele. Totusi atata timp cat cumperi de la producatori consacrati, nu unii de 2 lei, aceste temeri ar trebui sa fie reduse.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #11
                      OEM ar fi 2250 ron, pana cand aftermarketul Optimal (no-name?!) 10 ori mai ieftin. Alte marci aftermarket pe care le-am gasit conform codului exact ar fi Febest, iar prin cod "compatibil" Japanparts.

                      Comment


                      • #12
                        Salutare hondari!
                        Readuc in discutie acest topic, deoarece am nevoie sa schimb flansa amortizor/rulmentul de sarcina pe stanga. La viraj pe loc, se simte in volan un usor sacadat/zgomot care vine din partea stanga. La inspectia pe elevator, articulatia (brat, pivot, bieleta antiruliu, cap de bara) nu prezinta jocuri, iar mecanicul a presupus a fi flansa amortizor. Cautand piesele am vazut ca ansamblul flansa si rulment sunt piese separate.
                        Intrebarea ar fi : trebuie sa cumpar si flansa, care vad ca e o bucata de fier cu trei suruburi si nu stiu ce ar putea sa se strice la ea sau sa iau doar rulmentul de sarcina? Masina are 76k km, Civic IX hatchback.
                        Si inca ceva, nu gasesc original, doar SKF sau FEBEST. Ma poate indruma cineva catre un site de la noi care aduce/are original sau care ar fi mai ok intre cele doua?
                        ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                        Comment


                        • #13
                          Salut! Cele OEM cred ca sunt Sachs. Cred ca poti lua Sachs, fara sa aiba neaparat emblema Honda si ar fi cam acelasi lucru. Nu cred ca cele Sachs sa fie mai slabe decat cele OEM Honda, facute tot de ei. Eu am schimbat amortizoarele fata la un Type-R FN2 si am comandat piesele de pe Cox, iesind mult mai bine la bani. Flansa se poate stramba, imi amintesc ca mi-au zis la un moment dat ca ea ar fi cauza unui scartait la virarea pe loc. Ca si site-uri, nu stiu exact, dar du-te cu seria sasiu la un magazin de piese auto si vezi exact ce aduc pe original.
                          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                          Comment


                          • #14
                            SKF sau FAG. Ei produc rulmenti de la inceput.Sunt cei mai buni. Se cumpara dupa seria de sasiu VIN
                            Ptr bielete sa iei pe original neaparat
                            Nu recomand sachs deoarece ei sunt ambalatori,nu produc ei rulmenti sau bielete.Ei produc amortizoare, kituri de ambreiaj ...

                            Comment


                            • #15
                              Va multumesc pentru sfaturi!

                              Pana la urma am montat rulmenti de sarcina SKF, dar simptomele descrise mai sus nu au disparut. Deci nu era de acolo problema, i-am schimbat degeaba. Cloncanitul respectiv se simte doar la rotirea volanului pe loc. Pe langa faptul ca mecanicul nu a sesizat jocuri in articulatie, nu am zgomote in mers sau pe piatra cubica, directia raspunde prompt, iar volanul revine normal dupa un viraj. Nu stiu daca pot sa suspectez caseta...
                              Aveti ceva idei?
                              ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                              Comment

                              Working...
                              X