DRAGOSELU: '15 Honda Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Alabaster Silver Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu pun benzina de 95 de la Rompetrol de vreo 6 ani ( pe cand era 3.87 lei/litrul ) sau 120.000 km incoace si sunt foarte multumit.

    Covorase am luat de la un tip din Pitesti ( http://olx.ro/oferta/covorase-interi...tml#43ad51c547 ) si sunt OK.
    Nu cred ca pentru sedanul tau se potrivesc cele de FD1/FD7.
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

    Comment


    • #17
      Eu am luat covoare pt Accord de la rimi . Sunt multumit de ele .

      Comment


      • #18
        I-am facut Casco la Allianz, 610 Euro si RCA 686 lei, totul pe 1 an

        Comment


        • #19
          Originally posted by maruta View Post
          Imi cer scuze daca imi permit un sfat, desi nu ne cunoastem: nu mai baga benzina de la Lukoil.
          De ce s anu puna Luk?
          Eu pun numai Lukoil,trage cel mai tare,relanti fin, consumul cel mai bun. in oras la mine Rompetrol, Mol, Artoil, petrom. cu toate celelate am mers cate 2 luni dar cu Luk 96 sunt cel mai multumit.
          A doua benzina venzina buna tot ruseasca, Art (gazprom parca), care cred ca e Rompetrol. cea mai proasta benzina dintotdeauna e Pentromul, cu bcare merg cei mai putini km si masina lesinata.
          Felicitari pentru Civic,am vazut si eu in trafic deja una, din spate lateral, am crezut ca e Skoda Rapid

          Comment


          • #20
            Originally posted by Delphi View Post
            Cel mai bine este sa pui de 95. Chiar evita sa pui de 98, 99, 100.

            PS: eu pun Efix 95 si evit OMV-ul, iar de Lukoil am aceeasi parere proasta ca si maruta.
            Originally posted by maruta View Post
            Imi cer scuze daca imi permit un sfat, desi nu ne cunoastem: nu mai baga benzina de la Lukoil.
            Asta cu benzina proasta la Lukoil e o legenda, care se nu se mai aplica de foarte multi ani.

            Am mai explicat pe un alt topic cum functioneaza toata povestea asta cu benzina: partea cea mai importanta este cat de bine intretinuta e statia si cat de noi sunt rezervoarele. Altfel, benzina e 99% aceeasi peste tot, fie ca e rompetrol, petrom, mol, omv sau lukoil. Diferenta intre ele este data de aditivare, care se face in statie, bine sau prost. Ca si informatie din interiorul rafinariei Petrotel-Lukoil, benzina de 95 are de defapt cam 97 la Lukoil, datorita (sau din cauza...) schimbarii sursei de petrol, in conditiile in care instalatiile erau calibrate sa functioneaza cu petrol sulfuros din marea caspica, iar acum se rafineaza petrol extras din marea neagra.

            Un alt lucru bine de stiut este ca benzina mol de 95 este tot de la lukoil.

            O alta chestie interesant de mentinat, ca sa va faceti o idee cum functioneaza piata combustibililor in Ro:
            -in momentul in care autostrada soarelui este inchisa pe tip de iarna(se intampla des), tot combsutibilul din judetele Tulcea si Constanta este adus de la Petromidia. Cu alte cuvinte, de oriunde iei benzina, tot rompetrol este, inlcusiv la Lukoil si OMV, care au rafinarii in Ro.
            -reversul medaliei este ca benzinariile Rompetrol de la Ploiesti nu au combustibili adusi de la Petromidia. Ar fi absurd, avand in vedere ca sunt alte 2 rafinarii la 2 pasi. Iau tot de la Lukoil, pentru ca asta ii ajuta sa fie competitivi fata de OMV-Petrom

            back on-topic:
            S-o stapanesti sanatos! Imi place mult cum da culoarea asta pe masina. Am vazut-o si eu ieri la asko pregatita de livrare
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • #21
              Originally posted by Basil View Post
              De ce s anu puna Luk?
              Ca sa ma exprim mai "inteligent": pentru ca masini aduse pe platforma in service cu probleme de la benzina Lukoil si pentru ca mult sulf in benzina ruseasca.

              Acum ceva ani, cand am traversat tarile baltice, aproape ca nu gaseam benzina de 95. Marea majoritate a Lukoil-urilor aveau de 91 sau 8X...mi-e greu sa cred ca reusesc sa faca o benzina de calitate foarte buna...
              Dar, daca la tine merge si ai incredere in statia si benzina respectiva, toate cele bune in continuare. Si la mine, fostul proprietar de ATR baga numai de la Lukoil si tragea de rupea masina.
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #22
                @dragostan: tot nu ai sa ma convingi sa pun Lukoil. Si nici Mol nu pun. Si nici din zona Ploiestiului nu pun.

                In rest, iti dau dreptate referitor la diferenta facuta de statia de benzina.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Delphi View Post
                  @dragostan: tot nu ai sa ma convingi sa pun Lukoil. Si nici Mol nu pun. Si nici din zona Ploiestiului nu pun.

                  In rest, iti dau dreptate referitor la diferenta facuta de statia de benzina.
                  O sa plang

                  E totusi frumos sa aduceti argumente cand dati sfaturi. Poate cineva are cea mai apropiata statie de benzina un Lukoil, e pacat sa induci ca e proasta benzina acolo si implicit sa-i cauzezi omului o grija in plus.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • #24
                    Din principiu nu alimentez de la rusi. Poate sa fie cea mai buna benzina din lume la cel mai mic pret.

                    Comment


                    • #25
                      Da, si eu ma gandeam la asta. Doar ca OMV are legaturi extrem de puternice cu Gazprom, MOL e compania de stat din Ungaria(stim cu totii ce relatie are puterea de la Budapesta cu Rusia da?), iar Rompetrol e detinuta de compania de stat din Kazakhstan

                      Cred ca mai simplu ar fi sa-ti propui sa alimentezi de la companii care ofera locuri de munca in Ro...ai avea de unde sa alimentezi in felul asta

                      Eu alimentez de la cea mai apropiata benzinarie de casa: pana in septembrie anul trecut era Lukoil, acum e OMV.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by dragostan View Post
                        O sa plang

                        E totusi frumos sa aduceti argumente cand dati sfaturi. Poate cineva are cea mai apropiata statie de benzina un Lukoil, e pacat sa induci ca e proasta benzina acolo si implicit sa-i cauzezi omului o grija in plus.
                        Nu, linisteste-te, te rog!

                        Aducem argumente: pentru ca benzina de la Lukoil e mai proasta decat aia de la Rompetrol. Pentru ca e mai scumpa. Pentru ca nu-i place la motorul meu. Pentru ca are sulf. Pentru ca sunt rusi. Pentru ca maruta pune tot Efix 95. Pentru ca masini pe platforma.

                        In rest, fiecare pune de unde vrea.

                        LE: Intamplator, cea mai apropiata benzinarie de mine este un OMV, care intamplator, are si o benzina proasta. In plus, OMV + Gazprom = Love.

                        Daca e sa pun din alta parte, prefer Petrom, dar si acolo cam trebuie sa stii care sunt statiile bune si care nu. Stiu cateva Petromuri de la care n-as pune in veci.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Delphi View Post
                          pentru ca benzina de la Lukoil e mai proasta decat aia de la Rompetrol.
                          De unde stii?

                          Originally posted by Delphi View Post
                          Pentru ca e mai scumpa.
                          Neadevarat.

                          Originally posted by Delphi View Post
                          Pentru ca nu-i place la motorul meu.
                          Plauzibil, totusi greu de dovedit si explicat.

                          Originally posted by Delphi View Post
                          Pentru ca are sulf.
                          Ok, tot combustibilul contine si sulf. Poate vroiai sa spui ca are intr-o concentratie mai mare decat altele. In cazul, asta, e neadevarat.

                          Originally posted by Delphi View Post
                          Pentru ca sunt rusi.
                          Te-as sustine din tot sufletul cu argumentul asta, doar ca din pacate cam toti sunt rusi.

                          Originally posted by Delphi View Post
                          Pentru ca maruta pune tot Efix 95. Pentru ca masini pe platforma.
                          Aici n-am inteles argumentele.

                          Originally posted by Delphi View Post
                          Daca e sa pun din alta parte, prefer Petrom, dar si acolo cam trebuie sa stii care sunt statiile bune si care nu. Stiu cateva Petromuri de la care n-as pune in veci.
                          Da, Petrom are cele mai vechi si mai prost intretinute statii. Eu le evit pe toate, folosesc petrom doar in situatie de maxima urgenta.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #28
                            Ar trebui sa renunt sa mai argumentez, pentru ca am impresia ca detii actiuni la Lukoil. Raspund doar la prima si la a treia afirmatie: pentru ca - imagineaza-ti, desi pare greu de crezut - am pus din toate sorturile de benzina si de la foarte multe statii. Si pentru ca masina mea o conduc eu si pentru ca pot sa-mi dau seama cand merge mai bine sau mai rau motorul.

                            Cu raspunsul tau ca nu e scumpa, probabil ca ai dreptate, atata vreme cat trec pe langa statia Lukoil unde e litrul de 95 la 5,70 lei si pe urma alimentez de la Rompetrol (6 km. mai departe) cu 5.56 sau 5.57.

                            Cu continutul despre sulf, afirmatia ta este neadevarata.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #29
                              Da, asa e, pentru ca ma enerveaza cumplit argumentele din burta am actiuni la Lukoil. Da, in fine, vorbitul din burta oricum e sport national, nu ma mai mira nimic

                              Cat despre sulf, esti cat se poate de prost informat. Da, toti combustibilii contin sulf si da, o buna perioada de timp benzina de la Lukoil a continut sulf, pentru ca petrolul era adus din marea caspica. Sursa actuala de petrol este alta.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • #30
                                Da, atata timp cat nu vii cu niste rezultate de analize comparative a continutului de sulf intre diverse benzine, totul ramane la nivel de afirmatii "din burta" si de folclor urban. Iar faptul ca esti din zona nu te face mai bine informat.

                                @dragoselu: te rog sa ne scuzi pentru off topic. Foarte frumoasa masina. Sa o stapanesti sanatos si sa o conduci cu placere!
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X