Sfat achizitie Honda Jazz 2008 - sunet ciudat a/c

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie Honda Jazz 2008 - sunet ciudat a/c

    Salut,

    Sunt in discuții cu un proprietar din BV pt a achizitiona o Honda Jazz din 2008, 1.4. Persoana pare sa fi avut grija de masina si are carte service completa, masina fiind cumpărată din Ro.
    Problema este ca are un mic "ticăit" atunci când a/c-ul funcționează. Proprietarul a zis ca nu aude ceva in neregula.
    Dupa ce am discutat de mai multe ori si am spus ca as fi interesat de mașină daca defectiunea este remediată, in cele din urmă proprietarul a schimbat cureaua la accesorii. Cica asta ar fi fost problema(curea uzată si putin flexibilă).

    As vrea sa va intreb daca pare plauzibilă această cauză? Ma intreb daca nu poate fi o defecțiune mai gravă si schimbarea curelei nu e decât o cosmetizare.
    Am de gand sa o testez la un service dar nu vreau sa bat drumul degeaba pana in BV.

    Multumesc

  • #2
    Presupun ca masina are peste 150k km?
    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

    … Jazz do it ...

    Comment


    • #3
      Da-ne mai multe detalii despre masina.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Salut,

        Masina este urmatoarea:
        http://olx.ro/oferta/vand-honda-jazz...tml#3f1550ab14

        Masina are 83k km. Nu am verificat inca la reprezentanta dar a fost de acord sa mergem si sa o punem pe tester. Masina am vazut-o o singura data.
        Cartea service avea toate reviziile la zi iar masina a fost cumparata de noua din Romania, in 2008. In afara de sunetul mai ciudat de la A/C nu am observat alte probleme.
        Proprietarul a zis ca sunetul venea de la cureaua de accesorii pentru ca devenise prea dura. A fost schimbata dar eu fiind din Cluj, nu am apucat sa o vad pentru a putea spune daca asta a rezolvat problema.
        De asta am vrut sa va intreb pe voi daca pare plauzibila explicatia propritarului. Oricum voi merge cu ea la tester dar voiam si opinia unor alti posesori de Honda
        Deocamdata astept sa scoata adeverinta pentru taxa de mediu si apoi voi merge in Brasov.

        Multumesc.

        P.S. Pretul la care ne-am inteles este de 5700 euro daca masina este in regula. E prea mult/putin pentru un Jazz?

        Comment


        • #5
          Eu zic ca e bun pretul, daca e ingrijita bine si e primul / al doilea propietar
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by Flicules View Post
            Salut,

            Masina este urmatoarea:
            http://olx.ro/oferta/vand-honda-jazz...tml#3f1550ab14

            Masina are 83k km. Nu am verificat inca la reprezentanta dar a fost de acord sa mergem si sa o punem pe tester. Masina am vazut-o o singura data.
            Cartea service avea toate reviziile la zi iar masina a fost cumparata de noua din Romania, in 2008. In afara de sunetul mai ciudat de la A/C nu am observat alte probleme.
            Proprietarul a zis ca sunetul venea de la cureaua de accesorii pentru ca devenise prea dura. A fost schimbata dar eu fiind din Cluj, nu am apucat sa o vad pentru a putea spune daca asta a rezolvat problema.
            De asta am vrut sa va intreb pe voi daca pare plauzibila explicatia propritarului. Oricum voi merge cu ea la tester dar voiam si opinia unor alti posesori de Honda
            Deocamdata astept sa scoata adeverinta pentru taxa de mediu si apoi voi merge in Brasov.

            Multumesc.

            P.S. Pretul la care ne-am inteles este de 5700 euro daca masina este in regula. E prea mult/putin pentru un Jazz?

            Ce ai facut pana la urma ai cumparat-o sau nu .

            Comment

            Working...
            X