BizaRRe: '08 Honda Civic TYPE-R GT, Electric Lime Green

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BizaRRe: '08 Honda Civic TYPE-R GT, Electric Lime Green

    Va salut pe toti,

    Sunt Sergiu si desi sunt de ceva timp pe forum, abia acum reusesc sa deschid topicul de prezentare pentru CTR-ul meu.

    Masina am achizitionat-o fix acum o luna la 90 de mii de km, este versiunea GT, stoc, cu exceptia sistemului de evacuare Invidia. Nu a fost necesara vreo interventie sau vreun schimb -in afara curelei de accesorii- asta daca vorbim de partea mecanica. Pe plan estetic, nu multi sunt maniaci ca si mine, inteleg, dar fusese neglijata din acest punct de vedere. Din pacate nu am poze cu interiorul, insa partea de detailing a iesit extraordinar. Momentan masina este in repaos, am facut in jur de 1500 km si voi continua cu siguranta atunci cand ne vom revedea.
    Ce am facut pana acum la masina:
    -detailing interior+motor
    -inlocuit burduful schimbatorului de viteze cu unul din piele intoarsa si cusaturi rosii
    -inlocuit bila schimbatorului de viteze cu una editie limitata Pilot din piele si aluminiu+cusaturi rosii
    -folie pe luneta si geamurile spate -nu m-am gandit sa ii fac o poza, dar va veni curand
    -inlocuit clipsul tijei de la capota motor, care lipsea- operatiune de trista amintire, datorita pretului final la care am ajuns multumita cuiva care vindea cu acelasi ID ca al forumului- foarte urat din partea ta, daca ajungi sa citesti pe aici
    -mecanic: revizie completa, inlocuit filtre, ulei Motul 5W30, lichid ambreiaj, curea accesorii.

    In toamna urmeaza:
    -sa o revopsesc si va cer ajutorul celor care ma pot indruma la un atelier profesional, care sa imi si monteze apoi si segmentele cu simt de raspundere. Aveti experienta la Asko cu vopsitul?
    -jante Keskin Racing KT12
    -un upgrade al sistemului de franare si o verificare a uleiului in cutie.







    Si o poza cu jantele care vor veni la finele lunii viitoare:

  • #2
    Bine ai venit !
    Sa o stăpānești sănătos
    Ciudata culoare pentru un CTR

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de el.

      La vopsea colegii recomanda Hess Autoconcept.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        S-o stapanesti sanatos!
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          Sa o conduci cu multa placere si la multi km. fara probleme.

          Comment


          • #6
            Multumesc tuturor pentru vizita si comentarii.
            @Ticker, m-am uitat putin pe site-ul lor, sunt profesionisti si de asa ceva am nevoie. Multumesc pt info

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos.
              Ex:CRX VT '91 / Ex:PRELUDE H22A '93 / Ex:CIVIC TYPE R FN2 '08 / EX: ACCORD CL7 '07
              Ex:S2000 AP1 '01 / Accord CN1'07 / CIVIC TYPE R FK2 '16

              Comment


              • #8
                Sa o stapanesti sanatos, multi km fara probleme! Chiar ca e primul Civic galben pe care il vad

                Comment


                • #9
                  Masina aceasta era de vanzare acum un an pe vremea asta,nu? Atunci imi cautam eu Civic si dadeam de ea mereu. Dar parca spunea lumea ca avusese un accident. Poate ma insel totusi.

                  Comment


                  • #10
                    @Basil se poate sa fi fost aceasta, este singura FN2 galbena din Romania. Masina nu a avut accident, a fost verificata la dealer inainte de cumparare, a fost vopsita de precedentul proprietar in a doua saptamana de la achizitionare. Ulterior, a fost revopsit plafonul si spoilerul in negru. Din cate stiu prototipul a fost prezentat in culoarea galbena si tind sa cred ca s-a inspirat de acolo. Mie imi place foarte mult culoarea atat pe acest model cat si in general. In toamna va fi revopsita, are cateva puncte sarite de la griblura, in Giallo Tristrato, culoarea celor de la Ferrari.

                    Comment


                    • #11
                      Foarte frumoasa! Sa te bucuri de ea multi kilometri de acum incolo!
                      2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                      2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                      2000 Honda S2000 Berlina Black
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                      Comment


                      • #12
                        Felicitari ! Sa o stapanesti sanatos !!
                        Honda - The Power Of Dreams

                        Comment


                        • #13
                          Felicitari pentru "lamaia ta mobila"! Sa o conduci sanatos cat mai multi kilometri!
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment


                          • #14
                            frumoasa tare !!!
                            "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                            The Power of Dreams

                            Comment


                            • #15
                              Ati recomand eu o reteta "galbena" originala Honda, o poti vedea pe masina mea in weekend, si un importator de vopsea auto care respecta bine compozitia cromatica, si un vopsitor care stie .... te poti convinge "live". Am pierdut 3 ani si multi nervi si bani pentru aceasta experienta.
                              Toti Oamenii sunt Trecatori
                              Nu toti Trecatorii sunt Oameni !

                              Comment

                              Working...
                              X