Pivot superior Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salutare, ma poate ajuta cineva cu un cod pentru pivotul superior de pe aceasta bascula? Am gasit pivotul http://www.epiesa.ro/pivot-honda-acc.../item-2414083/
    dar nu sunt sigur daca este asta.
    Am o honda accord 2009 CU1.
    Nu as vrea sa schimb, in prima faza, bascula cu totul. As prefera sa las bratul original si sa schimb doar pivotul. La reprezentanta costul primit este de 180 euro bratul(doar asa se poate schimba) si vreo 80 euro manopera. Toate aste pentru un pivot. Baietii de acolo au fost amabili si au confirmat posibilitatea schimbarii doar a pivotului.

    Comment


    • #17
      Bascula cu totul are codul 51450-SDA-A01.
      În schema Accord-ului pivotul nu are cod OE, de vreme ce Honda nu îl vinde separat, dar cred că cel de la epiesa e corect.
      Sigur e bun ăsta: http://www.fe-best.de/index.php?page=catalog&pid=6587&details=1 Şi în poză pare la fel cu cel de la epiesa. Oricum, dacă nu se potriveşte îl poţi da înapoi.
      bekxy
      VIP Member
      Last edited by bekxy; 02-07-15, 22:05.
      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

      Comment


      • #18
        La mine la CU3 s-a potrivit Sidem 47683. Din cate vad, sunt echivalente, o sa se potriveasca.

        Sidem este o companie belgiana de piese de sasiu, cu fabrica si in Romania, avand calitate buna la preturi acceptabile.
        Last edited by SyS; 03-07-15, 18:04.
        sigpic
        Accord CU3

        Comment


        • #19
          Va multumesc pentru raspunsuri. Cum s-a comportat Sidemul?? Cam cat a rezistat??

          Comment


          • #20
            L-am montat doar de putin timp, ca sa-mi fac o parere.
            sigpic
            Accord CU3

            Comment


            • #21
              Scuze de intarziere. Am montat pivotii si s-au potrivit. Am cumparat swag. Manopera cam scumpa la asko 2 pivoti si 2 bucse vreo 7 mil.

              Trimis de pe al meu GT-N8010 folosind Tapatalk

              Comment


              • #22
                A schimbat cineva pivotul superior la CL7/9? Si eu sunt in dilema si nu stiu daca sa refac bratul superior cu bucse si pivot nou sau sa iau bratul complet. Nu-mi permit oem pentru ca e foarte scump iar aftermarket sunt de la 150 la 300 lei bucata. Nici aici n-am idee pe cine sa aleg, epiesa mi-a recomandat Yamato (cica japoneze desi eu n-am gasit nici o legatura intre firma asta si made in Japan, decat numele suna japonez), Moog mai face piese dedicate directie/suspensie, BluePrint ca sunt axati si pe asiatice, la fel si Jakoparts si ceva nemtesti care nu prea ma intereseaza, gen Meyle, Lemforder, Optimal, Ruville. La refacerea bratului superior as folosi pivot Sankei 555 Made in Japan (cod SB-6191, reper dedicat bratului superior conform producatorului Sankei) si bucse de la un producator AF ca ma gandesc ca nu sunt asa importante astea de la bratul superior si m-ar costa in jur de 200 lei operatia completa, 2 bucsi, pivot 555 care cred ca e mai in regula decat ce se pune pe bratele aftermarket. As risca cu ceva sa schimb pivotul, motive de siguranta, asta de la 555 fata de alti pivoti aftermarket vine cu siguranta Seeger pentru extraprotectie pe langa faptul ca va fi presat in brat cu presa speciala sau hidraulica. Ce ziceti ca merita?

                Comment


                • #23
                  Iti recomand sa mergi pe Lemforder. Fac piese foarte bune, vin OEM pe cam toate marcile germane. Moog si Blueprint sunt niste prostii, Blueprint chiar am folosit la Prelude la diverse repere si nu sunt de treaba.

                  Comment


                  • #24
                    @rhemys: http://www.hardrace.co.uk/honda.html?cat=690

                    Comment


                    • #25
                      Eu l-am schimbat la CL9. lemforder iti recomand. Nu reconditiona cu bucsi si pivoti, ia bratul cu tot. E mult mai ok. Am facut eu prostia asta la Renault Clio si am regretat.

                      Comment


                      • #26
                        Multumesc pentru sfaturi, apreciez fiecare parere chiar daca nu sunt toate orientate catre aceeasi solutie, am tot intrebat zilele astea pe cine am considerat in masura sa ma ajute cu decizia, de cele mai multe ori devine mai complicat cand ai foarte multe variante si cred ca o sa-mi incerc norocul cu ce cred eu ca ar merge mai bine desi nu sunt decis inca. Excluzand cu parere de rau din motive financiare solutia oem, mi s-a propus Yamato dupa cum am zis la 170 lei bratul (japoneze cica conform epiesa dar cred ca de-alea de genul yamatasula ca eu n-am gasit nimic oficial despre ei, am o presimtire ca ar fi polonezi ca nu le functioneaza catalogul si am primit niste mesaje de eroare in poloneza desi limba selectata pe site era engleza). La 170 lei sunt spre pragul minim cu doar putin mai scumpe decat Optimal. Mai departe pe la 200-250 lei dau de Moog, Jakoparts, Meyle, Nipparts, Delphi, Sidem, TRW cu o exceptie la 175 si spre pragul maxim BluePrint la vreo 300 si Lemforder vreo 315 lei.

                        Intr-adevar am auzit si eu lucruri bune despre Lemforder, echipeaza de fabrica multe marci germane dar nu cred ca furnizeaza aceeasi calitate in oferta aftermarket. Plus ca, la fel ca multi alti producatori nu mai fac lucrurile ca pe vremuri, nu mai e Lemforder doar made in Germany, e si made in Slovacia, China, cu alta calitate evident mai slaba. Mi s-a recomandat si sa evit producatori care echipeaza mai mult masini germane si sa aleg producatori axati pe masini asiatice, Japanparts, Jakoparts, Nipparts, etc care din cate stiu eu nu au treaba cu Japonia, Jakoparts e Herth&Buss Germania, Nipparts e Olanda deci doar asa cu numele aduc a Japan. Am fost deasemenea incurajat de catre un posesor de Civic ce parea ca stie ce vorbeste, sa schimb doar bucsele si pivotul, el asa ar fi procedat dintotdeauna si n-a avut probleme. Tind sa cred ca poti avea rezultate bune cu oricare din variante, mai e si de noroc pana la urma, stil de condus, rulaj pe an, etc, si daca as lua oem nu sunt 100% sigur ca vor fi fara cusur.

                        Nu stiu cum e cu garantia la astfel de produse, daca as stii ca produsul e calitate, mi le-as monta eu. O vanzatoare de piese auto mi-a sugerat sa iau ce vreau eu, eventual ceva mai ieftin ca oricum am garantie 18 luni daca le montez in service atestat RAR. Asta pana am ajuns la o cunostinta cu service auto care mi-a spus sa-mi iau gandul daca aspir la vreo garantie in caz de probleme. Toate astea fiind spuse, nu-mi ramane decat sa dau cu banu`.

                        Comment


                        • #27
                          Pai da, mai bine dai banul odata pe ceva calitativ, decat sa dai de 2 ori : odata pe piesa mai ieftina plus manopera, iar apoi inca odata pe aceasi piesa dar calitativa, plus manopera iar.

                          Comment


                          • #28
                            Pe fosta mea CL7 am schimbat eu bratele superioare fata cu Moog si unul a inceput sa scirtiie si a cedat pivotul in 1000km. L-am schimbat imediat cu un Ashika si e foarte ok si azi la noul proprietar.
                            Opinez ca daca mergi pe Ashika, Meyle sau Lemforder esti ok.

                            Daca tii la chestiile astea vezi ca am luat eu un pivot inferior Nipparts (iarasi nemontat dar vindut impreuna cu masina, nu e nevoie de el inca) si e facut in Turcia.
                            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                            Comment


                            • #29
                              Am decis sa cumpar bratele cu totul dupa mai multe pareri primite in sensul asta si am ales Lemforder, m-au costat 613 lei ambele, de la Autokarma, le-am inspectat bine si fata de Yamato clar pivotii sunt mai bine facuti, burduful e mai bine finisat, pivotul are din fabrica si siguranta seeger sub el pentru extraprotectie fata de Yamato care nu avea, surubul pivotului arata mai zdravan la fel si piulita mai lata si cu mai multe filete decat Yamato, per total chiar am vazut o diferenta de calitate intre cei doi producatori. Singura chestie care nu stiu daca este una rea este ca bratele Lemforder sunt facute in Taiwan, pe Yamato de ex. nu scria tara de provenienta. De Taiwan eu stiu lucruri bune cand vine vorba de electronice, nu stiu in cazul de fata cum este. Tot China sunt si ei dar parca sunt ceva mai rasariti. Poate ca eram mai impacat cu ceva Made in Germany (desi si aici e o mare balarie) dar acum sa vedem care mi-o fi norocul.

                              Comment


                              • #30
                                @alexme24, îți mai aduci aminte unde a fost produs bratul tău Lemforder, credeți ca e țeapă asta produs în Taiwan? Finisajele mi se par chiar bune dar logo-ul Lemforder cu bufnita nu-l găsesc pe produs decât pe ambalajul de celofan. Apare totuși un simbol "L" încadrat într-un triunghi, și-au schimbat ăștia logo-ul intre timp sau asta denota ca nu e produsul original?

                                Comment

                                Working...
                                X