Pivot superior Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pivot superior Accord

    Poate cineva sa estimeze cat tine in medie un pivot superior la o honda accord pe drumurile noastre.

    Sunt in cumpana daca sa dau 40 lei pe un pivot de la NIPPARTS sau sa dau 700 lei pe un pivot original (care de altfel este asa scump pentru ca vine cu tot cu bascula). As face o investitie mai mare daca as sti ca este pentru 80~100k km. Ce parere aveti?

  • #2
    190k km au tinut ai mei oem, ti-as recomanda sa pui tot oem. Daca mergi pe producator incearca sa-i iei cu tot cu bascula, e o chestie de siguranta.
    _________________________
    2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

    Comment


    • #3
      La CL7 din 2007 am vandut masina cu aproape 150.000 km fara sa-i schimb, deci cu pivoti originali din fabrica. La fel si bielete antiruliu si busce bara stabilizatoare.
      Am schimbat doar bucsele bascula alea din fata, dinspre bara masinii.
      E adevarat ca masina a fost folosita 90% pentru drumuri in afara Bucurestiului, era benzina 2.0 (mai usoara decat dieselul), si jante numai de 16" (socuri mai mici transmise de janta catre bucse pivoti decat o janta de 17')
      Last edited by xtr; 02-04-15, 13:58.

      Comment


      • #4
        Eu am pus pe stanga fata pivot superior aftermarket, dar cu tot cu bascula. Am vreo 40k km de atunci, totul bine.
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • #5
          Ok, am inteles. La peste 100k km este o investitie pe termen lung care pentru mine ar merita. La cat merg eu anual o sa ii mai schimb peste vreo 6 ani .

          Multumesc pentru sfaturi.

          Comment


          • #6
            Ma apropii de 200.000 km si sunt cu pivotii originali insa am inlocuit de 2 oribucsile de la bascula inferioara
            Accord 2.2 i-CTDi EX

            Comment


            • #7
              200 ron aftermarket pivot cu bascula, din cate stiu doar pivotul pe cl7 nu se poate schimba
              Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

              Ofer diverse servicii IT

              Comment


              • #8
                Eu am schimbat unul inferior (fata stanga) anul trecut, doar pivotul. A fost 122 lei cu tot cu bucsele de la bara stabilizatoare.
                ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                Comment


                • #9
                  Eu am un Accord din 2009 cu 77 000 km.Cei de la Carpati au zis ca trebuie schimbat pivotul superior stanga fata cu tot cu brat.Original costa la ei 234 euro plus tva.Ma poate ajuta cineva sa gasesc ceva aftermarket (de la un producator cunoscut) la un pret rezonabil ?
                  Multumesc

                  Comment


                  • #10
                    Sigur ai inteles bine pretul? Pivot superior cu bascula costa aprox 138E + tva.

                    Comment


                    • #11
                      http://reindeerparts.de/en/Febest/03...am=0324-CU2UPL




                      Ia legătura cu ei, au sediul în Berlin lângă Atlasib (sau ceva de genul), ţi-l pot trimite cu ei, la bani puţini. Şi ştiu şi engleză


                      LE: Sau, mai simplu (şi mai ieftin, în mod straniu), tot de la ei, dar pe ebay: http://www.ebay.com/itm/VORDERLENKER...item2ed8e1001d
                      bekxy
                      VIP Member
                      Last edited by bekxy; 12-04-15, 10:36.
                      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                      Comment


                      • #12
                        Vă poate ajuta cineva din Germania... De ex eu.
                        Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                        Comment


                        • #13
                          Pai si tu cu ce le poti trimite?
                          Sau de aici, cu free shipping : http://febest.eu/LEFT_UPPER_FRONT_ARM/0324-CU2UPL
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #14
                            Hm, există variante... DHL, dar costă ceva, pachet de 5 kg pe la 17€. Dacă ar fi mai multe de trimis, s-ar merita. Mai sunt firme care duc pachete spre RO, cer cam 1€/kg, eu am primit prin ei pachete de sute de kg, dar de trimis n-am trimis încă.
                            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                            Comment


                            • #15
                              Am pus eu la a mea (CL7) brate superioare cu pivoti cu tot la 260 lei bucata (Moog) si n-am probleme. Nu modificare de geometrie, nu nimic. I-am luat de-aici de pe forum. Putini km facuti cu ei e-adevarat.
                              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                              Comment

                              Working...
                              X