JERRYCA: “92 Accord Coupe, ?Culoare? (CC1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut.Intamplarea face ca eu sa fiu ajutor de mecanic.Am verificat toate acestea,niciuna nu se intampla.Temperatura sta perfect normal,pompa se invarte.
    Tind sa cred,spre stupoarea mea,ca pur si simplu s-a spart presetupa de la pompa de apa,si de aceea nu mai etanseaza,si arunca apa pe acolo.
    Pe pompa,in desenul tehnic se vede acel stut despre care vorbesc,daca se cauta pe google e vizibil.E in partea din spate,spre habitaclu,seamana cu un surub cap de imbus.Chiar ieri am fost la itp cu ea,si am intrat pe canal.La relanti,apa se prelinge,cum turezi motorul,iese sub forma de jet subtire.Ca si ordin de marime,masina pierde cca 1l/5 km.
    Din pacate,imi este clar,nu scap fara inca un cost mare,adica pompa de apa,si automat si chit de distributie,cu toate meandrele lui,ambele curele si toate cele.
    Si distributia nu are un an de cand e facuta.Asta e,m-am legat la cap,acum sa ma doara.
    Inca sunt curios daca nu cumva are probleme si cauzate de compresia aia marita,ceva depuneri de carbon,sau ceva,pentru ca e dubios.Masina parca nu trage foarte bine,nu ma simt impresionat in vreun fel,ieri mi-a aprins din nou becul check-engine.Ma declar uimit de cate pot sa se strice la ea,in pofida pozitiei ei in topul celor mai fiabile masini.Momentan o consider doar frumoasa,dar cam atat.

    Comment


    • #17
      Cānd vi cu probleme d'astea fi si tu mai detaliat ca sa știm la ce sa ne restrangem.
      Pana la urma vezi ca singurel i-ai dat de cap si ai știut care-i buba ?
      Se strica la ea ca doar tu ai zis la īnceput ca a fost făcută franjuri, daca nu are īntreținere corespunzătoare, orice marca da probleme chiar si VAG-urile
      Toyboy
      Senior Member
      Last edited by Toyboy; 17-04-15, 18:07.

      Comment


      • #18
        Fan V.A.G sunt,doar ca numele de continua cu un I.N,in rest am vazut cu ochii mei vw stricate de stilul multor romani inzecit masinilor pe care le repar la ordinea zilei.
        Cealalta masina a mea este un Suzuki Vitara Cabrio,1.6 8v,si sincer,cred,ca masina asta este suprema,si aproape indestructibila.E cel mai bun lucru care mi s-a intamplat,si eu sunt pasionat,imi place sa ma joc cu ea,adica vede off-road serios,fara sa aiba alte modificari decat Kit inaltare+5 cm.
        Am comandat piese,pompa,distributie(partea de la axul cu came),si termostat,costand 367 de lei,de pe un site de piese auto,ajungand la concluzia ca ies mult mai avantajos,dovada fiind radiatorul nissens luat la 50% din pretul de magazin,oricare,din oras.
        Sper sa ajunga macar la Vali la service,sa dezbatem pe larg ce este de fapt masina si la ce sa ma astept de acum incolo.

        Comment


        • #19
          De ce la Vali si nu la tine in service după program.
          Pfff sa am eu un service la dispoziție.... As dormi acolo

          Comment


          • #20
            Logica acesteia este ca momentan masina are niste sunete,niste probleme,pe care eu,cu experienta mea nu le pot identifica.Nu stiu inca destule,si nu fac experimente pe ceva care imi e drag. II ofer ceea ce pot,dar lucruri de finete le ofer pe mana celor care stiu bine bine ce vad,si aud.
            Peste ceva timp clar o sa dorm acolo,am proiectele mele de facut,dar momentan sunt prins in studiu intens...mecanica e foarte vasta,si cel cu care lucrez e un bun cunoscator,am multe de invatat,mult mai multe decat la reprezentate si altele.

            Comment


            • #21
              Bestia e vie! Dupa mult chin,am reusit sa o fac sa mearga cat de cat civilizat.Cutia inca smuceste oarecum,mai ales la cuplarea treptei R.Aici nu stiu ce are,dar,acum ca am schimbat pompa de apa,cu distributie cu tot,si termostat,pot spune ca functioneaza bine masina.Sa vedem consumul,inca pare peste 14%,si e putin mult zic eu ,pentru un oras liber si un stil de mers acceptabil.
              Dar iubesc masina asta,imi rup gatul cand plec de langa ea la cat ma uit in spate.

              Comment


              • #22
                Revenind in veselul cerc al vesnicelor problema,avem Rateuri!
                Pe frana de motor,in drive,masina se poticneste cand si cand,de parca ar da rateuri pe evacuare.
                Compresie verificata-buna,chiuloasa pare sa fie in regula.
                Dar am schimbat toba finala cu una de opel(ramas fara resurse),destul de restrictiva-poate fi ceva de aici?
                Aprindere-capac delcou inca neschimbat,suruburi gripate-sa schimb?
                Avans-neverificat,nu stiu cum se face aici.
                Aveti idei,de ce ar face dansa asemenea nazuri?

                Comment


                • #23
                  Daca a mers bine pana ai schimbat toba, poate fi de pe acolo.
                  Avansu il faci cu becu daca nu ai pistol

                  Comment


                  • #24
                    Pana sa schimb toba,numai bine nu mergea masina asta.A avut o mie de probleme,incluzand o finala foarte zgomotoasa care trebuia sa plece.
                    O sa vorbesc cu mecanicul sa vad daca putem aranja si avansul sau nu.
                    Mersi de raspuns.

                    Comment


                    • #25
                      Maine masina va sosii in Bucuresti.Sper sa reusesc sa vorbesc putin cu Vali despre ea,insa,daca nu,va rog,oricine e in Bucuresti,si,fie ca e curios sa mearga cu asa ceva,fie ca ma poate ajuta cu un sfat,va rog sa ma apelati la 0757035260.Chiar mi-ar face placere sa impartasesc putin masina asta cu oameni pasionati.Tind sa cred ca e o mare raritate,chiar daca a fost candva foarte bine vanduta,si vreau sa stiu cu cine am de-a face,caci vreau sa o pastrez.Momentan...sa o tin pana se strica si atunci o dau de pomana )

                      Comment

                      Working...
                      X