POPESCU.RAZVAN : '15 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphite Luster Mettalic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Se mai intampla si la a mea daca nu ies cu saptamanile din oras si o tin doar bara la bara , maxim 30-40km/h si mai sus de a 3-a nu vede. E de ajuns sa o scot pe centura si sa o alerg , parca se desfunda si dupa alergatura si masina se simte mai bine

    Comment


    • #32
      Atunci nu o sa o menajez, nu fac foate multi km pe luna, asa ca un consum putin mai mare nu cred ca o sa ma sperie.
      Am gasit manualul de utilizare, aproximativ 700 de pagini. Extrem de voluminos.

      Cum nu am mai cumparat o masina noua, nu stiu cum as putea sa verific dotarile la momentul receptiei.
      Or sa fie trecute in revista de catre dealer ? Cu un eventual test al dotarilor ce se pot demonstra in parcare sau pe loc ?

      Comment


      • #33
        Salut,

        grea asteptarea asta. Stiu(m) cum este, cam toti am trecut prin ea.

        Dealerul trebuie sa-ti predea masina cu un PvP in care sunt trecute toate dotarile masinii si este obligat sa ti le prezinte/arate fizic inclusiv modul de functionare daca ai neclaritati pe undeva.

        Masina "lenesa" este influentata de multi factori/variabile si senzatie de puturosenie este data de ECU. El incearca sa dea amestecul optim de carburant/O2 adaptandu-se la stilul de mers. Daca dupa mai multi km de oras si bara la bara vrei sa o scoti la drum lung la inceput o sa para lenta rau, si ECU o sa se adapteze progresiv la noul "stil" de mers si o sa fie din nou racheta.

        Apropo de rodaj sunt de accord cu Dragostan
        2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
        2007 Jazz CVT - Blue
        “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
        sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by kawamoto View Post
          Mit sau nu eu am cumparat pt socrul meu o masina cu 36.000 km din DE de la un pensionar.
          La intoarcerea spre RO mi-a trebuit ceva vreme sa-si dea drumul.
          Parca era infundata si viteza maxima era de 140-160 km/h iar cand a venit cumnatul meu in vizita si am avut ocazia din nou s-o conduc am mers si cu 190 km/h.
          PS:In schimb acuma dupa ce o conduce al batran tot asa de puturoasa a devenit asa ca tot ce am invatat-o eu si cumnatul meu a uitat.Eu tot ii zic sa schimbe mai sus nu in 2000 rpm mai ales ca e cu distributie variabila dar el o tot da ,ca nu omoara el masina. Cica ce stim noi astia tineri .
          Presupun ca turatiile mici si relantiul fac ca viteza gazelor ce trec prin fagurele catalizatorului sa fie mica, ceea ce duce la depuneri respectiv obturarea lui. Dar asta e posibil la orice kilometraj si nu cred ca i se intampla ceva catalizatorului in 1-2-3 mii cat ar dura rodajul. Rodaj care presupune nu doar motor ci si cutie indiferenta ca e MT sau AT, frane , rulmenti, etc. Ideal ar fi sa nu faci rodajul in oras, astfel eviti opririle bruste plus ca relantiul la semafor nu asigura o ungere suficienta (acum ai forte de frecare maxime, iar la relanti "norul" de ulei e minim), iar cea mai importanta piesa care necesita rodaj sunt segmentii, care in ziua de azi sunt astfel conceputi, ca se "aseaza" dupa 150-200km. poate faci un drum lung macar de vreo 200 km cu turatii pana-n 3000-3500. Cu schimb de ulei si filtru ulei la finele rodajului, dupa maxim 3000 km. Eu asa as face. Va rog sa ma contraziceti daca recomandarea mea prezinta vreun pericol pentru masina
          InjectoR
          Senior Member
          Last edited by InjectoR; 01-04-15, 15:44.
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • #35
            RALANTI, nu relanti.

            Comment


            • #36
              Motoarele sunt deja rodate cand ajung la utilizator. Rodajul se petrece in fabrica, inainte ca motorul sa fie montat fizic pe masina

              Eu doar civic-ul l-am avut de nou. A vazut rosu cand a ieseam pe poarta dealer-ului. L-am vandut la 120.000km, acum are aproape 180.000km la noua proprietara. Motorul e ca-n prima zi
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #37
                Salut Razvan.
                Sunt si eu in aceeasi situatie ca si tine, adica astept sa-mi ajunga masina in cursul saptamanii viitoare. Mie mi-au spus ca pe marti-miercuri ar ajunge.
                Dupa ce am citit thread-ul tau si problema cu covorasele am sunat la dealear sa ma clarific si eu... mi s-a spus ca masina va fi livrata cu covorase. Deci, se pare ca e o optiune a dealer-ului...
                Numai bine!

                Comment


                • #38
                  Originally posted by dragostan View Post
                  Motoarele sunt deja rodate cand ajung la utilizator. Rodajul se petrece in fabrica, inainte ca motorul sa fie montat fizic pe masina

                  Eu doar civic-ul l-am avut de nou. A vazut rosu cand a ieseam pe poarta dealer-ului. L-am vandut la 120.000km, acum are aproape 180.000km la noua proprietara. Motorul e ca-n prima zi
                  Si unde e garantia ca peste vreo 10mii n-o sa inceapa sa consume ulei masina vanduta de tine? parca mai era un caz aici pe forum cu "rosu " zilnic si masina n-a apucat 200k km.
                  Ca motoarele sunt verificate ...stiu. Ca sunt rodate...nu prea inteleg cum ar veni asta in proportii industriale.
                  InjectoR
                  Senior Member
                  Last edited by InjectoR; 01-04-15, 11:43.
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #39
                    Cred ca or sa ajunga in tara impreuna pe trailer
                    Eu stau in Timisoara, si pana ajunge aici de la depozit mai dureaza.
                    Ai o varianta mai dotata de Accord ? Poate si din cauza asta ai covoare, sau chiar este o optiune a dealer-ului.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by InjectoR View Post
                      Si unde e garantia ca peste vreo 10mii n-o sa inceapa sa consume ulei masina vanduta de tine? parca mai era un caz aici pe forum cu "rosu " zilnic si masina n-a apucat 200k km.
                      Ca motoarele sunt verificate ...stiu. Ca sunt rodate...nu prea inteleg cum ar veni asta in proportii industriale.
                      Asta e ca-n gluma aia cu "in 2012 va fi sau nu va fi sfarsitul lumii". Ce garantie ai ca un motor rodat(habar nu am cum, dar rodat) nu va incepe sa consume ulei la 200.000km? Dar la 205.000km?

                      2 la mana, 99% din motoare consuma ulei in momentul in care sunt calcalte consistent pe coada. Asta nu e neaparat un semn ca motorul are ceva

                      Apropo de rosu zilnic, inclin sa cred ca minim 50% din masinile de pe forumul asta vad rosu zilnic
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #41
                        Este identica cu a ta. Versiunea Lifestyle
                        Cred ca sunt surori... ceea ce inseamna ca noi vom fi cumnati )))))))

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by dragostan View Post
                          Asta e ca-n gluma aia cu "in 2012 va fi sau nu va fi sfarsitul lumii". Ce garantie ai ca un motor rodat(habar nu am cum, dar rodat) nu va incepe sa consume ulei la 200.000km? Dar la 205.000km?

                          2 la mana, 99% din motoare consuma ulei in momentul in care sunt calcalte consistent pe coada. Asta nu e neaparat un semn ca motorul are ceva

                          Apropo de rosu zilnic, inclin sa cred ca minim 50% din masinile de pe forumul asta vad rosu zilnic
                          Eu inca cred ca cu cat mai corect ai facut rodajul cu atat mai mult vei amana momentul cand motorul va incepe sa piarda din compresie, consume ulei, etc
                          respectiv cu exploatarea corespunzatoare si dupa rodaj.
                          Daca stii sigur ca o vei vinde la ..max 150k km poti linistit sa-i dai in gura (multe benzina), deja nu e problema ta, e problema celuilalt utilizator
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • #43
                            Treaba asta cu pierderea de compresie este atat de indepartata la Honda(cel putin la motoarele mai noi, K20, K24, R18, R20, etc) incat nu are de ce sa-si faca griji. Apa, paie si bataie.
                            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by InjectoR View Post
                              parca mai era un caz aici pe forum cu "rosu " zilnic si masina n-a apucat 200k km.
                              Din cate am citit, motorul ala a murit din cauza unui ulei asupra caruia planeaza niste dubii , pare-se ca era facatura. Sincer e singurul motor Honda despre care am auzit ca a crapat. De obicei, hondele ajung la dezmembrari si motoarele inca sunt rock solid.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by richie View Post
                                Din cate am citit, motorul ala a murit din cauza unui ulei asupra caruia planeaza niste dubii , pare-se ca era facatura.
                                pai normal, care sa mai fie explicatia? din moment ce din start, motoarele Honda sunt declarate castigatoare in lupta cu legile fizicii
                                InjectoR
                                Senior Member
                                Last edited by InjectoR; 01-04-15, 13:55.
                                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                                … Jazz do it ...

                                Comment

                                Working...
                                X