SSilviu: '99 Honda Civic Hatchback 1.5ils SSB (EK3)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    stai linistit, nu cred ca o sa ai probleme cu omologarea europeana. din ce stiu eu, cam toate masinile comercializate in europa dupa 96 ar trebui sa aiba. RAR-ul cred ca o sa te duca pe la 100 de euro, pentru a-ti scoate cartea de romania.

    Comment


    • #17
      Intrebare, sper sa nu fie stupida . Am observat ca atunci cand fac mai multe pedale la frana, imi cresc turatiile la "relanti"(ralanti). E normal ?

      Comment


      • #18
        Da, e normal.
        crsN
        Senior Member
        Last edited by crsN; 31-03-15, 19:02.

        Comment


        • #19
          Nu este normal.
          Cauza este o fisura din membrana burdufului din spatele pompei de frana. Odata schimbat ai sa observi ca si franarea este mai promta iar pedala de frana va deveni mai dura....
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sparco78/

          Comment


          • #20
            Si eu am citit ca e absolut normal, creste turatia ca se creaza un vaccum in sist. de franare.

            cipriotu
            Member
            Last edited by cipriotu; 02-04-15, 16:10.

            Comment


            • #21
              Inteleg, deci trebuie sa o duc la un mecanic sa se uite atent la sistemul de franare.

              Comment


              • #22
                Eu cand opream motorul se mai auzea un fasait inca 2-3secunde. Nu am bagat in seama si dintr-o data in mers pedala de frana devenise f tare... ca si cum ai apasa cu motorul oprit. Am schimbat pompa cu tot cu tulumba de servo (suspectam pompa) si problema a disparut. Cand am demontat am observa ca intre pompa si tulumba avea ceva mastic, care nu ar fi trebuit sa fie acolo. Totusi, de cand am schimbat fuzetele fata si am pus discurile pe spate parca se simte o schimbare in mersul motorului cand tin piciorul pe frana la semafor.

                Comment


                • #23
                  Acul de la temperatura motorului e mort/cazut ...nu e la minim, e sub . Sa ma chinui sa desfac ceasurile sau probabil e senzorul ?

                  Comment


                  • #24
                    Din curiozitate intreb, ai umblat minutata din intimplare pe sub bord ?. Daca este numai o surpriza, verifica panoul de sigurante, mufa senzorului si senzorul, ceasul am auzit ca time mult, mult, ..... Parerea mea.

                    Comment


                    • #25
                      Am verificat panoul de sigurante, le-am luat pe rand toate sa fiu sigur ca nu am vreuna puscata. Sa iasa putin soarele si ma pun sa vad sa verific senzorul, vreun hint cum sa imi dau seama daca e stricat sau nu ?

                      Comment


                      • #26
                        Nu mai stiu unde am citit dar sunt 2 doi senzori , cel de pe EGR pentru bord si cel de pe pomba de apa pentru ECU, si poate spun prostii dar cred ca la rece senzorul ar avea 4800-6600 ohmi

                        Comment


                        • #27
                          Am rezolvat cu franele, am schimbat placute si saboti (Jakoparts, nu stiu cat sunt de bune).Mi-am mutat muzicantii in civic, nu prea impresionante difuzoarele din el comparativ cu cele stock din foca . Cu senzorul nu am rezolvat nimic, momentan nu ma prea deranjeaza ca nu stiu temperatura apei . In schimb, nu stiu exact care ar trebui sa fie nivelul la ulei. Sunt 2 semne pe joja, la mine e peste ele... dar parca am impresia ca miroase a benzina uleiul. Tin sa precizez ca nu am schimbat inca ulei/filtre/samd.

                          Comment


                          • #28
                            Daca ai impresia ca-ti miroase a benzina uleiul, schimba impreuna cu filtru de ulei. Uleiul este viata motorului. Parerea mea.

                            Comment


                            • #29
                              Cu siguranta asta va fi urmatorul pas pe lista. Vreo recomandare de ulei ?

                              Comment


                              • #30
                                Foarte tare culoarea
                                S-o conduci sanatos 1.000.000 km
                                Accord CN1 - N22A1 - 2004
                                Ex: Accord CH1 - F18B2 - 2000
                                Ex: Civic Ek3 - D15Z6 - 1996
                                Ex: Civic Ej9 - D14A4 - 1997

                                Comment

                                Working...
                                X