SSilviu: '99 Honda Civic Hatchback 1.5ils SSB (EK3)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SSilviu: '99 Honda Civic Hatchback 1.5ils SSB (EK3)

    Salut,

    Recent am devenit posesorul unui civic hatch 1.5 114cp si as avea nevoie de o recomandare de un service. Am pe aripa spate dreapta, o gaura de rugina si ceva minor pe usa soferului ... as fi curios care ar fi costurile de reparatie.
    Dar inainte de astea as vrea sa ii fac o verificare mai serioasa la motor/directie/cutie samd ca mai important e sa mearga bine. Momentan simt ca pedala de frana nu e destul de prompta, insa nu stiu daca e din cauza ca a stat mult timp masina si au ruginit discurile sau sunt alte motive.
    Cine e din Timisoara si poate sa imi recomande un service, apreciez.
    O sa revin si cu poze curand.

    Merci
    Last edited by SSilviu; 27-03-15, 22:12.

  • #2
    salut,
    bine ai venit si sa te bucuri de masinuta fara probleme. cu service-urile este o discutie subiectiva, dar eu am auzit pareri bune despre pitstop si service tim. pe la cei de la servicetim am vazut chiar si cateva honde pe afara, probabil ale baietilor de acolo. dar nu cred ca fac decat parte mecanica, nu stiu daca se ocupa si de tinichigerie.

    Comment


    • #3
      Salut Silviu, bine ai venit!


      Ai putea incepe cu schimbarea lichidului de frana. Asteptam poze.

      Comment


      • #4
        Daca masina a stat mult timp poti schimba si placutele de frana.
        Apoi o iei toata la rand, distributie, uleiuri cutie, motor, servo directie, lichid frana, ambreiaj, lichid racire. Si cu astea schimbate poti sta linistit, n masina second nu sti cum a fost ingrijita inainte de tine. Dar cea mai importanta este distributia.
        Multi fac gresala sa isi cumpere masini din Germania si merg pe incredere legat de ce le zice neamtul dar sincer am vazut cum se intretin masinile in Germania si te cam trec fiorii la ce vezi si acolo.

        Comment


        • #5
          Vad ca stii ce ii trebuie si incet, incet cred ca cel tirziu in vara o sa conduci o masina buna, care iti va aduce multumire. La cit mai multi km. fara probleme (dupa ce o pui la punct cum ti-ai propus). Mult noroc.

          Comment


          • #6
            Si ca sa nu raman dator, cateva poze cu cazanul.






            Comment


            • #7
              Foarte tare culoarea. Cati km are masina?

              Comment


              • #8
                Nu cred ca merita apelativul ,,cazan", iar culoarea chiar este frumoasa. Poze din interior pe cind ?.

                Comment


                • #9
                  foarte faina culoarea. cealalta honda din poza a cui este? le-ati adus de afara masinutele? daca nu ma insel, pozele sunt facute prin dacia, pe amforei. locuiesti prin zona?

                  Comment


                  • #10
                    Buna!
                    Eu sunt din TM si pot sa-ti recomand un prieten mecanic ce mai face una alta dupa program (dar nu intr-un garaj improvizat).El lucreaza in timpul zilei la o reprezentanta (nu dau nume) deci se pricepe si ca om e ok.
                    La bani intotdeuna i-am lasat mai mult decat a cerut ca uneori mi s-a parut penibila suma ceruta (sau am invatat eu sa apreciez munca facuta bine costa,avand in vedere ca locuiesc in DE).
                    kawamoto
                    Senior Member
                    Last edited by kawamoto; 29-03-15, 16:38.

                    Comment


                    • #11
                      Masina are 201k km, o sa revin si cu poze din interior. Cealalta masina e a unui prieten de al meu, amandoua au venit vineri noaptea.
                      @pushtiu: eram doar in trecere , stam in lipovei.

                      Comment


                      • #12
                        de unde le-ati adus, germania sau austria? m-am gandit ca poate stati pe acolo, avand in vedere ca am vazut destule honde prin zona.

                        Comment


                        • #13
                          Eu zic ca din DE este adusa.Are lipita grune plakette in parbriz.

                          Comment


                          • #14
                            Din Germania au fost aduse.

                            Comment


                            • #15
                              Mi-a zis cineva cum ca Civic-ul nu are numar de omologare european si ca ar fi RAR-ul aproape dublu din motivul asta. Sper sa fiu contrazis in privinta asta.
                              Putin neclara, dar nu e mare lucru de vazut in interior.

                              Comment

                              Working...
                              X