DANTT: '15 BMW 116d M/T, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Da,sincer m-a enervat mai mult absurdul situatiei.😬Am mai patit-o in trecut,insa nici o data cu obiecte atat de mari ca asta.

    Comment


    • #47
      Ouch! Ghinionu' dracului, zau. Bine c-ati scapat intregi!
      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

      Comment


      • #48
        Da,acum m-am uitat mai bine si e si farul sters.Se poate repara oare sau decat schimbat?Maine merg la spalatorie si evaluez situatia mai clar.Fiind neagra și murdara,nu imi dau seama exact.

        Comment


        • #49
          Tu te referi la efectiv chederul usii (ce sta pe rama usii)? Poate trebuie curate si date cu ceva solutie se intretinere chedere.

          Sent from my SM-G920F using Tapatalk
          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

          Comment


          • #50
            Da Dozer,la alea ma refer.La chederele usilor.Scartaie toate.Anul trecut,in toamna,cand masina nu avea nici jumatate de an cand am fost la revizie,le-au uns cu nu stiu ce solutie si m-au asigurat ca nu o sa mai scartaie.Din pacate lucrurile nu stau asa si am gasit o relatie de cauzalitate cu cresterea temperaturii exterioare.Cu cat e mai mare,cu atat mai tare scartaie.

            Comment


            • #51
              Salutare,masina are in prezent 58k km,acum,cu venirea verii in continuare chederele de la usi scartaie ca o Dacia Supernova care am avut-o in trecut.Confortul este indoielnic pentru inaltimea mea,in sensul ca n-am loc cum trebuie in scaun.NU recomand aceasta masina in situatia in care soferul are peste 1,80 m.Altminteri nu am avut nici o problema de ordin tehnic cu ea.La ce exceleaza si e cu adevarat impresionant cel putin pentru mine,directie,frane si tinuta de drum pe viraje.La acest kilometraj,nu am schimbat inca placutele de frana,lucru excelent daca tin cont ca multe drumuri le-am facut intre Pitesti si Brasov via Rucar Bran,unde pe serpentine n-am mers tocmai incet.Va tin la curent cu evolutia si prestatia masinii.

              Comment


              • #52
                Pt chedere recomand un produs destinat pt acest lucru. Eu folosesc un produs de la Nigrin. Varianta nemteasca se numeste Gummi-Pflegestift. Probabil il vei gasi in Ro cu denumirea in engleza. Recomand curatarea cu acest produs de doua ori pe an si nu o sa mai ai greieri de la chedere.
                Si eu am avut aceasta problema la usa sofer cand mergeam pe drum prost si denivelat. Functioneaza, acum e liniste, cel putin de acolo. Mai am ceva greieri, dar de altundeva majoritatea de la produsele montate in masina.

                Comment


                • #53
                  Un Sonax (Gummi Pflege ii zice si la noi) pentru chedere (http://www.emag.ro/solutie-intretine.../pd/D9SG7YBBM/ dar si multi alti detailisti il au) dat de 2 ori pe an le tine in stare buna, moi, flexibile, fara crapaturi, greieri etc.
                  Inainte sa dea frigul e obligatoriu sa dai pe ele cu asa ceva, pentru mine cel putin, si ca sa nu se lipeasca de usi mai apoi.
                  "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                  Comment


                  • #54
                    Multumesc mult de informatii.O sa le incerc.

                    Comment


                    • #55
                      N-am mai scris demult pe aici.Deja masina are 2 ani fara cateva zile.N-am avut nici un fel de probleme cu ea pana acum,in afara de chedere care ma dispera cu scartaitul,indiferent ca sunt gresate sau nu.Am in prezent 80 k km.Masina impresioneaza prin tinuta de drum pe drumuri virajate,in schimb spatiul interior si pozitia mult prea joasa la volan e de toata jena.

                      Comment


                      • #56
                        Si uite asa,masina merge fara probleme in prezent avand aproape 100k km.Am solicitat firmei sa mi-o schimbe chit ca nu s-a terminat leasingul,insa inca un an jumatate pana se termina,m-ar termina ea pe mine.Am de ales numai din clasa compacta,motorizare diesel.Si ar fi mai multe firme agreate Mercedes,BMW (NU),Volvo,Ford si Toyota.Si Toyota iese din discutie,mi se par kitchoase.Ar mai fi si Octavia dar nu-mi place motorul de 1.6 TDI.M-ar atrage Volvo V40,dar nu stiu cat de confortabile sunt(asta o sa trebuiasca sa vad) si cum stau pe partea service.A Klasse m-am dat cu unul azi si ina afara faptului ca e scump,nu mi se pare nimic special.Asadar,apelez la experienta voastra de soferi.Cum vi se pare Volvo V40 D2?Ati avut ocazia sa conduceti?Merita sa fac mutarea dpdv confort fata de seria 1,dau mai bine sa o las balta?Multumesc anticipat.

                        Comment


                        • #57
                          Si diesel si compacta si lista scurta... un C classe nu poti sa strecori? Sau macar un Civic nou pe benzina?
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Din pacate nu la amandoua.C classe e clasa medie,Honda Civic ar fi fost prima optiune daca nu era benzina.In fine,ce masina din clasa compacta ar fi mai confortabila?O sa incerc cu Mazda 3 sa vedem...

                            Comment


                            • #59
                              Mazda 3 ar fi de asemenea o alegere buna.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Click image for larger version

Name:	B661160C-1B05-48C1-A5B4-F56D2B08225C.jpg
Views:	1
Size:	113.3 KB
ID:	726242Click image for larger version

Name:	B661160C-1B05-48C1-A5B4-F56D2B08225C.jpg
Views:	1
Size:	113.3 KB
ID:	726242N-am mai scris aici demult.Masina are in prezent aproape 115 k km,si in afara de curatat egr-ul ca dadea nu stiu ce eroare pe tester,nu a avut nimic.Cost manopera vreo 350-500 ron in reprezentanta.In afara de confort care nu prea e,masina s-a comportat excelent avand in vedere regimul de mers si ce drumuri a vazut in km astia.S-a comandat deja o alta masina,un seria 2 active tourer cu acelasi motorizare de 1.6 diesel,ba pardon,asta de pe seria 2 e in 3 cilindrii,insa cu scaune sport si dotari o idee mai generoase.Asadar,dpdv fiabilitate,masina intra in top 3 masini detinute fara probleme.O sa atasez si o poza ca merita.

                                Comment

                                Working...
                                X