DANTT: '15 BMW 116d M/T, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    In 3 cilindri... nu este tocmai acelasi motor . Doar badge-ul poate
    Am avut ocazia sa conduc un 218i Active tourer (am primit la inchiriere drept "upgrade" de la un Golf). Desi au fost si cateva chestii care mi-au placut, au fost mai multe care nu.

    Sunt curios ce parere vei avea de Seria2.
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

    Comment


    • #62
      Am avut in test drive un 225 xe plug in hibrid vreo saptamana.Masina era foarte dotata cu pachet M si altele.Overall mi-a placut mai mult la partea de confort de care sufar realmente in seria 1.Ce am notat la partea de minusuri sunt unghiurile moarte stanga dreapta pe care le fac stalpii fata la legatura cu caroseria.Au pus ei geamuri custode intre geamurile laterale fata si parbriz,insa nu le-a prea iesit.Cam asta ma interesa la o masina,sa fie confortabila fiind masina de serviciu.Sincer on bugetul asta puteam sa aleg un focus dotat full si mai ramaneau si bani,am discutat cu cei de la firma,initial fiind de acord,insa ulterior mi-au zis sa aleg totusi BMW ca au nus ce reducere mare bla bla bla.Am avut de ales intre seria 1,2,3.Asta-mi permite pozitia pe care o am,toate cu acelasi motor de 1.6 diesel in 3 cilindrii.Am mai mers cu motorul asta cu masina unei colege,un seria 1,insa nu foarte mult.E inferior celui pe care-l am acum din punct de vedere sonor,insa la cum trage,pare sa fie tot pe acolo.Seria 3 e mai confortabila decat seria 1 fara discutie,insa nu puteam alege scaunele sport fiindca depaseam bugetul.Pentru mine,mi s-a paarut totusi inferioara dpdv confort seriei 2,care pe langa tractiunea fata,mi se pare un avantaj,e o masina mai normala si din punct de vedere al luminii naturale interioare.Oricum,raman de parere ca BMW este cu adevarat o masina premium de la seria 5 in sus,la fel cum sunt si suratele marci germane,E class,A6.Daca tot veni vorba de seria 2 plug-in hibrid,masina pe care am avut-o in test drive,mi se pare cea mai inutila masina condusa ever.In modul electric,cu bateria alimentata full de la priza,avand consumatori doar climatizarea si farurile,am reusit un mers de fix 23,8 km complet electric.Asta cu viteza de 50-60 max 70 km/h,pe teren plat,temperatura exterioara de -5 grade C,iar acceleratia am apasat-o foarte fin,parca aveam un ou su ea.E clar ca nu voi putea merge in felul asta vreodata,dar am vrut sa vad cat are autonomie electrica in viata reala.N-ai cum sa faci vreodata 60 km cu masina asta in mod electric,nici daca o iei la vale.Pe de alta parte,e primul BMW cu frane proaste pe care l-am condus,desidiscurile fata/spate erau supradimensionate,cele fata aproape cat janta.Pe curbe se simtea foarte,foarte grea si rupea aderenta uneori periculos,lucru nespecific marcii.La pretul de catalog de 47500 euro cat costa,era departe de ce trebuia sa fie.

      Comment


      • #63
        Sincer te contrazic. Tocmai ce am abuzat de un seria 5 din 2017 cu 3L vreo saptamana prin Germania si in afara de motor, e mult sub A6 sau E. Si incep cu spatiul si termin cu functionalitate si tinuta de drum. Spatiul e jenant pentru o masina din clasa ei, in spate e acelasi spatiu ca la accord CL7 in conditiile in care eu am 1.72, deci scaunul soferului nu-l tin foarte in spate. Materialele sunt din alta era, de acum 5-6 ani, si mi se pare inacceptabil ca in 2018 sa mi se reflecte bordul in parbriz in clasa asta, porbagajul destul de mic, sistemul medie jenant, audio...sub orice critica si nu am pretentii de B&O. Motorul...intradevar trage, dar tinuta de drum nu m-a dat pe spate. Nu o simteam lipita de asfapt si stabila la viteze mari. Numai zic de frane, unde trebuia efectiv sa apas sanatos pe pedala ca sa ma opresc in siguranta. Cat despre seria 2, personal mi se pare o masina faina, gen...mom's car
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #64
          Eu n-am mers cu 5-ul asta nou si nici cu ultimele generatii de la suratele germane.Ma refeream doar ca daca vrei premium cu adevarat,seria 1,2,3 nu intra in discutie de la BMW.In general marca asta sufera grav la spatiu interior si la versatilitate,adica e cum nu trebuie mare afara si mica inauntru.Ultimul cu care am mers a fost un seria 7 din asta nou,varianta L.La cat de vapor e,ma asteptam sa fie o idee mai mare in interior.In schimb ca materiale si tehnologie nu am ce comenta la seria 7 asta.Totul la superlativ de luxos si EXTREM de sofisticat.Mult prea sofisticat pentru gusturile si banii mei.:-)

          Comment


          • #65
            @Sindrom... as fi dorit sa iti las un mesaj mai in detaliu.... dar faptul ca inca mai am in curte doua BMW-uri (si mai sunt si fost posesor de 5er)... cred ca ar fi facut mesajul meu sa fie inteles total gresit - desi consider ca am fost cat se poate de obiectiv mereu in discutii si am criticat intotdeauna aspectele care fie nu mi-au placut fie nu le-am considerat facute cu cap (sau unde s-au "ieftinit").

            Insa am sa ma rezum la a spune doar ca:
            1) BMW nu a fost niciodata lider in segment in ceea ce priveste spatiul interior. Si nu au fost, tocmai pentru ca au o alta filozofie in constructia interiorului.

            2) Cand faci niste comparatii (sau "testdrive" in general vorbind), este bine sa faci doua lucruri:
            a) sa intelegi care este targetul masinii - anumite zgomote (aka nivel de izolatie), sau elemente de design sunt uneori in mod voit lasate sau facute intr-un anume fel, tocmai pentru a crea un anumit feeling sau ambianta. Ar fi stupid spre exemplu sa zic ca intr-un 307/308 ai mai multa "senzatie de aer" datorita interiorului aerisit, a suprafetelor vitrate mari, a plafonului ridicat, pe care nu il atingi nici daca conduci cu o caciula de oaie pe cap... si a parbrizului care are alt cod postal fata de scaunele fata... comparat totul cu un Seria1... cand Seria1 nu asta doreste sa obtina si sa creeze - ba din contra, vrea sa creeze un interior focusat cat mai mult pe sofer, si sa simti ca interiorul "te imbraca".... si da... asta chiar cu riscul de a fi stramt daca ai 1.90 si te pricopsesti cu asa ceva drept masina de servici.

            b) trebuie sa fii in stare sa iti "resetezi senzorii" si asteptarile de la masina... deoarece unele lucruri te pot pacali. Grav. Daca te astepti ca o masina cu tractiune spate sa fie precum una cu tractiune fata, daca te astepti acceleratia sa o percepti intr-un anumit fel, sau frana... o sa iti para imediat ca ori e instabila, ca nu sta bine pe curbe, ca nu se lipeste de astfalt, ori ca iti creaza nesiguranta, ori nu accelereaza, ori ca nu franeaza cum trebuie, ori ca.... etc....

            Chiar aici pe topic cand @dantt se plangea pe la inceput ca masina "este instabila din cauza tractiunii spate", eu (printre altii) ii spuneam ca ar trebui sa se obisnuiasca cu tractiunea spate si sa schimbe anvelopele.
            Rezultat: a mai condus putin, a schimbat si anvelopele... si dintr-o data masina are o tinuta de drum foarte ok. Nu de alta, dar primul Seria1 l-am dat cu ceva peste 120k, iar acum cu al doilea ma aproprii de 50k si as spune ca le-am condus suficient (si de mult, si de tare) cat sa stiu cat de stabile/instabile sunt.

            Apropo @dantt... n-am inteles niciodata ce iti scartaia tie la usi... si cum de n-au reusit sa faca nimic cat ai avut masina (spre exemplu de ce nu au schimbat chederele.. sau ceva sa faca).
            Eu am avut o singura problema la usa... mai exact macaraua fata stanga a facut ceva probleme, dar au remediat imediat baietii la service - prin imediat.. ma refer imediat ce am fost in service... ca de altfel am stat vreo 2 saptamani cu un zgomot superb de fiecare data cand deschideam/inchideam geamul (plus frica ca poate crapa si imi ramane cumva blocat).
            Dozer
            Senior Member
            Last edited by Dozer; 03-04-18, 00:20.
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • #66
              @Dozer, tocmai faptul ca masina e oarecum construita in jurul soferului ma asteptam chiar sa fie asa, ma ales ca sunt un fan al lor si nu-mi plac masinile unde distanta de la mine la butoane e de 3km. Dar nu a fost. De la cotiera din anii 2000, pana la materialele foarte slabe pentru clasa ei. As fi vrut ceva mai moale, mai mat, cu finisaje mai bune, pentru ca sincer sunt la fel ca cele de la seria 3, iar diferenta de pret e considerabila.
              Daca era doar tractiune spate eram fericit, n-am probleme cu ea chiar deloc, dar 5-ul cu care am mers avea x-drive si ma asteptam poate la mai mult. La un 3 doar cu tractiune spate e simplu, cand intru tare in viraj, sunt pregatit sa fuga de fund.
              DAR, la un 5 ma astept sa am spatiu in spate la picioare mai mare decat la un 3. Daca puneam scaunu copilului RF 100% nu aveam loc sa stau comod, daca il puneam pe cel FF, ar fi stat copilul cu picioarele numa in spatarul meu. Numai zic ca un om peste 1.75 da cu capu in plafon.
              Apoi plafonul de sticla/trapa, nici la vw passat nu zdranganea asa tare si totusi e o masina de 50k+.
              Acum target target, dar totusi. Vechiul 5 dupa mine era fix ce trebuia si ar fi fost ok sa mentina trendul.
              Si mai pot continua, dar ma opresc aici, pentru ca dupa mine 5-ul actual e un mare fail overall. Pe scurt, un seria 3 mi s-a parut o masina foarte corecta ca si calitate/pret, dar cu 5-ul...poate ma asteptam la mai mult.
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • #67
                Vara-miu are 530i xdrive luxury line 2017, și interiorul urla premium din toți porii. Poate nu e lux pur ca in e klasse, dar peste tot unde pui mâna are doar metal, piele, lemn sau plastic fin. De ținuta de drum sau motor mu ma leg, dar interiorul e orice, numai “din anii 2000” nu e!
                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                Ex:
                2014 Honda Civic Executive
                2011 Honda Civic GT

                Comment


                • #68
                  Dozer,problema la mine cu scartait usi/chedere e ca se manifesta in special in sezonul cald,dupa ce masina sta in soare.Nu,nu mi-au facut in afara de gresare a lor initiala,absolut nimic oamenii din reprezentanta.Nici eu n-am mai stat de capul lor ca ba uitam,ba mergeam in sezonul rece la revizie.Ultima a fost acum vreo luna si era liniste in masina in privinta asta.Oricum,cred ca nu am uitat sa mentionez pe ce mizerii de drumuri am mers cu ea?Saptamanal Pitesti-Brasov via Rucar-Bran.

                  Comment


                  • #69
                    Click image for larger version

Name:	26FF7014-ADA8-4522-921D-471948240E8B.jpg
Views:	1
Size:	65.0 KB
ID:	726426Click image for larger version

Name:	028FEDBE-231D-4F37-8433-6AB473B4B1BE.jpg
Views:	1
Size:	51.3 KB
ID:	726427Click image for larger version

Name:	148C5850-2A1E-453F-BADA-E771CC77951A.jpg
Views:	1
Size:	80.5 KB
ID:	726428Click image for larger version

Name:	8794716B-D79E-44D2-8ED1-6CED47E300C0.jpg
Views:	1
Size:	51.5 KB
ID:	726429Click image for larger version

Name:	9B83301A-7581-42B5-8ADC-40280DDEF7A1.jpg
Views:	1
Size:	78.7 KB
ID:	726430Click image for larger version

Name:	A5C6D096-0F10-4BEA-975F-11DF2A239D0F.jpg
Views:	1
Size:	83.9 KB
ID:	726431Click image for larger version

Name:	2FC9A307-CEE4-4771-8C84-B6E4E92739B8.jpg
Views:	1
Size:	91.1 KB
ID:	726432

                    Comment


                    • #70
                      Gata,mi-a venit si masina noua.Am scapat de pacoste!Seria 1 a fost o masina zdravana,n-am ce reprosa la fiabilitate,insa n-o sa-mi aduc aminte de ea cu placere gratie confortului execrabil.Seria 2 e o masina excelenta dpdv confort,insa n-are nici o treaba cu sportivitatea.Nici n-ar avea cum de altfel,insa e o masina mult mai spatioasa si luminoasa decat seria1.O declar masina excelenta de serviciu,insa n-as da nimic nici pe asta,nefiind genul meu.Punctul slab al ei e motorul,1.5 diesel un 3 cilindrii,chiar daca e fasnet,are un zgomot la relanti si cand accelerezi pe loc fix de drujba.Bine ca nu se aude inauntru ca ar fi chiar trist.Sa auzim de bine iar daca aveti intrebari fata de model,faceti-o repede pana nu-mi dau demisia de la astia.:-)

                      Comment


                      • #71
                        no offence, dar mi se pare una dintre cele mai urate masini (la exterior) de la bmw.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • #72
                          Nu ma supar,da,sunt perfect de acord.E una dintre cele mai urate masini in general,nu numai de la BMW.Interiorul e foarte ok in schimb.Bine nici seria 1 nu concureaza la frumusete in opinia mea.Chiar deloc.

                          Comment


                          • #73
                            da da, dar macar seria1 mai arata a masina (ca-i mica, ca-i inghesuita asta-i alta discutie). Au noroc ca-ti iau ochii cu diverse brizbriz-uri cum ar fi navi, volan, etc, si uiti intre timp cat de struto-camila e pe-afara (2-ul ) )
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • #74
                              Are o forma de sobolan constipat.E urata,foarte urata,dar confortabila,desi suspensia am impresia ca are niste zgomote ciudate.Mai testez ca n-am decat vreo 500 km rulati cu ea.Ca idee nici sotiei nu-i place deloc exteriorul si conceptul.

                              Comment


                              • #75
                                Seria 2, mi s-a parut foarte ok, pentru frecusuri in oras, gen copii, gradinite, scoala, cumparaturi plus niste drumuri scurte in afara.
                                Asta daca se poate face abstractie de exterior
                                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                                Comment

                                Working...
                                X