ALEXME24: 08' Honda Accord Executive, 2.4 i-VTEC A/T, Dark Moccha Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aparent am magnet la honde). Am fost astazi sa vad un civic automat si a fost dragoste la prima vedere, si nu doar din partea mea, mai mult a sotiei. Maine o programez la honda nord pt verificare si luni sper sa fie actele facute daca e totul in regula. E un pic ciudatica cutia fata de accord, dar nimic cu care nu ne putem obisnui. Masina are 91000 km din 2008 si sper sa fie noul membru al familiei

    Comment


    • E ciudatica pentru ca nu e Automata (aia e de la facelift-ul din 2010) ci i_Shift (manuala robotizata). De aici si diferentele...
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Da. M.am documentat intre timp. Astazi mergem la verifivare completa.

        Comment


        • Si in timpul documentarii ai remarcat cat de nefiabila e cutia i-shift? Eu as fugi departe de ea.

          Comment


          • Asta nu am remarcat sincer sa fiu. Am vazut ca se schimba ambreiajul ca la orice cutie manuala si uleiul din ea conform cartii service. Si ca se recomanda la un anunit interval de km sa merg la honda pt o invatare de pozitii ale motoraselor.

            Am verificat-o la asko si mecanic s electric este in stare excelenta masina.

            Cu ocazia asta am cunoscut si un hondar la asko, prieten cu dinoc si blackmagic, dar imi pare rau nu i-am retinut numele.
            alexme24
            Senior Member
            Last edited by alexme24; 14-09-17, 17:34.

            Comment


            • De ce crezi ca Honda a inlocuit acest i-Shift cu o automata clasica atunci cand a lansat face-lift-ul din 2009?

              Comment


              • Nu contest ca nu au fost probleme si ca si din cauza asta au trecut la o automata clasica, chiaar am vazut pe forum pe cineva cu problema la actuator si o factura costisitoare. Sunt constient ca pot aparea probleme cs la orice masina.

                Comment


                • O mica poza din concediu. Masina a consumat in jur de 8 cu benzjna din romania, 4 persoane si bagaje. La intoarcere sa vedem cat va consuma cu benzina de la bulgari. Chiar pot spune ca nu e efect placrbo, dar dupa schimbul de ulei din cutie, s-a imbunatati considerabil schimbatul vitezelor.
                  https://ibb.co/dYB7b5

                  Comment


                  • Ai ajuns cu bine la Marble pe drumul vechi sau asta mai nou ?

                    Eu am fost cu accordul pe drumul vechi, cel dinspre Makryamos si a fost horror, m-a intrebat un grec daca vb serios ca vreau sa ma duc si a avut dreptate. A 2-a zis am inchiriat scuter
                    Drumul nou mi s-a parut ok, dar putin periculos daca e multa lume ca se ridica prafu si numai vezi pe unde o iei.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • Am luat o pe la makryamos si a fost relativ ok. Parea refacut drumul, doar c am ajuns cu ea alba). La intoarcerr am mers pe drumu spre golden beach, usor si cu atentie, nu prea e circulat. Mi s-a parut amuzant ca au scris mare pe pietre doar in romana sa nu se mai ia pietre)

                      Comment


                      • Am fost eu cu Civicul pe ambele variante la Marble si a fost ok, nu am atins nimic pe dedesubt. Dupa drumul nou, pasagerei i s-a facut rau in masina, chiar daca am mers cu 1-a. La intoarcere am venit pe drumul vechi si a fost foarte multumita.
                        Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                        sigpic
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                        Comment


                        • Si o poza genul hers/his car).

                          Chiar s-a acomodat rapid sotia cu masina, mai trebuie sa ii fac instructaj la, citez: ,,butoanele astea multe de pe volan"

                          https://ibb.co/hQ7865

                          Comment


                          • YEEY! Another Honda Family!

                            Noi suntem Accord (Moccha) + Jazz (Black).

                            Acum cateva saptamani am schimbat si eu uleiul la cutia de viteze de la Accord, ca la Jazz il schimbasem acum cateva luni, si intr-adevat s-a simtit o schimbare, dar nu a fost imediata. Dupa ce i-am schimbat uleiul am luat-o la o plimbare vreo ora si am zis ca era aproape la fel - agata un pic intr-a`ntaia, iar restul erau la fel. Dupa vreo cateva zile, n-am mai simtit agatarea si mi se parea ca demara mai bine. Nu ma pot gandi decat ca au fost niste depuneri prin rotile din cutie, care odata dizolvate au dat un plus de putere sau mai bine spus a revenit cutia mai aproape de parametrii ei normali.

                            Comment


                            • Ma bucur sa aud. Da, aparent chiar nu e un efect placebo. Azi m-am suparat si am activat si functia de semnal pe tuburile drl. Chiar ii confera o eleganta semnalul lung pe led. Urmeaza in curand pe langa modificarile la civic, sa schimb si becurile de xenon, ca mi s-a pus pata pe ele.

                              Comment


                              • Revin cu noutati. Posta a revenit la peocedura din iulie si implicit au inceput sa curga pachetele restante. Mi-a ajuns astazi modulul pt oglinzi, sa vad cand ma incumet sa il montez. Problema este ca nu am rezolvat inca cu geamul de la sofer si daca tot montez modulul vreau sa il rezolv si pe acesta. Am fost la nord si la asko si au zis ca trebuie schimbata macaraua, dar sunt foarte sceptic cu asta, din moment ce geamul urca si coboara normal. Eu tind sa cred ca e o problema de ghidaj, pe lateral probabil, dar nu prea ma pricep sa demontez si sa ma uit la macara ca sa verific si acel surub de care mi s.a zis in posturile de mai sus. Cunoasteti vreun service sau pe cineva sa ma ajute cu geamul asta?
                                Modulul pare simplu de montat, plug and play.

                                Comment

                                Working...
                                X