ALEXME24: 08' Honda Accord Executive, 2.4 i-VTEC A/T, Dark Moccha Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ALEXME24: 08' Honda Accord Executive, 2.4 i-VTEC A/T, Dark Moccha Pearl

    Salut,

    Sa deschid si eu in sfarsit topic pentru masina achizitionata acum 2 saptamani. Este vorba despre o Honda Accord 2.4 i-Vtec, Executive. Am trecut de pe un clio 2, 1.5 dCI(pe care il voi folosi in oras preponderent) si mi se pare o trecere destul de mare, din mai multe puncte de vedere.
    Masina are 118.800 km, a fost verificata la Asko si in afara de inlocuit baterie si discuri fata, masina este intr-o stare foarte buna. Ca dotari, cam are ce vreau si ce nu vreau, navigatie(astept sa ii fac acum updateul), cruise control, voice commands, trapa, piele, scaune reglabil electric etc.
    Urmeaza sa ii schimb uleiul din cutia de viteze, pentru ca a fost schimbat o singura data acum 4-5 ani si vreau sa stau linistit, la fel si filtrele urmeaza sa fie schimbate, am zis ca pana la urma o sa merg pe jakoparts. La ulei inca nu stiu ce ulei este in masina, trebuie sa studiez mai bine cartea, dar banuiesc ca 5w-40. Am inteles ca un ulei bun pentru motorul asta ar fi Motul, inca ma documentez intrucat revizia oricum o are facuta la 110.000 km in iulie 2014.

    Ca inmatriculare astept sa imi iasa de la anaf ca taxa a fost platita si nerecuperata. Initial pentru masina taxa a fost platita in 2008 cand a fost cumparata(am chitanta in original), iar anul trecut proprietarul a trecut-o pe numele lui intrucat a terminat leasingul si automat a scos de la anaf ca a fost platita si nerecuperata taxa. Am citit pe net si ca in maxim 5 ani de la plata taxei, proprietarul are dreputl sa ceara recuperarea altfel se prescrie acest drept. El scotand in iulie 2014 dovada pentru inmatriculare pe numele lui, automat a depasit si cei 5 ani. Oricum mentionez ca omul nu e samsar, ci singurul proprietar al masinii, cu o profesie respectata. A fost chiar onest, ba mai mult m-a lasat sa ma folosesc si de casco lui pentru a vopsi usa fata si aripa fata, intrucat erau zgariate de un om binevoitor.

    Ca o mica imbunatatire as vrea sa schimb becurile de pozitie si numere cu leduri, sa ii montez un modul DRL cu functie de coming/leaving home(am gasit cu ajutorul unui user de pe forum un modul la 270 cu tot cu montaj) si un xcarlink cu bluetooth care am vazut in tutoriale pe net ca e plug&play pentru accord cu navigatie(o mufa alba in spatele navigatiei). In rest astept sa ii schimb si caucicurile de vara, am de la fostul prorpietar dunlop sport blueresponse parca pe 17" (225/45/R17) si sa o scot la un drum lung cum termin cu inmatricularea. Inca nu am gasit in carte codul pentru stistemul radio in caz ca scot bateria. Am gasti doar codul cheii si cam atat.

    Atasez si o poza:
    Attached Files

  • #2
    eventual pune poza pe un site de photo sharing si pune aici linkul (cred ca nu s-a rezolvat inca problema forumului, nu apare poza).
    Felicitari pt achizitie, si sa te bucuri de ea (asta urmeaza sa achizitionez si eu saptamana asta).

    Din ce an e?
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sănătos!
      2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

      Comment


      • #4
        Sa o conduci sanatos multi km. fara probleme.

        Comment


        • #5
          O sa atasez poza pe un site dw photo sharing.

          Masina este din 2008. Multumesc pt urari.

          Comment


          • #6
            Sa ai noroc de ea!
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Hai să o stăpânești sănătos man! Ai ales bine și o să te bucuri multă vreme de ea. Zi la lume că voiai Renault Laguna!
              Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

              Comment


              • #8
                Punk nu mai da din casa man))

                Comment


                • #9
                  http://imageshack.com/a/img673/7186/jqC6mK.jpg
                  http://imageshack.com/a/img661/9649/4evrBM.jpg

                  Am revenit si cu 2 poze/

                  Comment


                  • #10
                    Ieri m-am oprit la Honda nord sa intreb de curiozitate cat ar costa uleiul ATF la ei plus inlocuire. Am fost placut suprins sa aflu ca este un pret foarte bun, asa ca m-am decis sa il schimb si in 30 de minute, uleiul era schimbat. Total: 355 plus 60 RON manopera. Am intrebat de curiozitate si cat m-ar costa bateria pe masina originala, si mi-au zis 530 RON, ceea ce mi se pare un pic exagerat.Cu ocazia asta am aflat si ca pentr sistemul cu navigatie nu este necesar cod in caz ca scot bateria sau o inlocuiesc. Totodata am intrebat si pentru un duplicat la cheie si m-a socat pretul : 1100 RON. Daca stiti careva pe unde as putea sa fac si eu un duplicat la preturi decente, va rog sa imi ziceti si mie.
                    Luni am programat si o verificare generala a masinii, au o promotie in care iti verifica gratuit toata masina si sunt curios ce gasesc ei, fata de cei de la Asko, unde am verificat-o inainte de a o cumpara.
                    O sa urmeze schimbarea filtrelor si inclusiv a filtrului de benzina din rezervor, plus ulei. Aici sunt in mare dilema, intrucat nu stiu ce sa bag intre 0w-30 si 5w-30, dar ma mai gandesc.

                    Comment


                    • #11
                      S-o stapanesti sanatos!
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by alexme24 View Post
                        Ieri m-am oprit la Honda nord sa intreb de curiozitate cat ar costa uleiul ATF la ei plus inlocuire. Am fost placut suprins sa aflu ca este un pret foarte bun, asa ca m-am decis sa il schimb si in 30 de minute, uleiul era schimbat. Total: 355 plus 60 RON manopera. Am intrebat de curiozitate si cat m-ar costa bateria pe masina originala, si mi-au zis 530 RON, ceea ce mi se pare un pic exagerat.Cu ocazia asta am aflat si ca pentr sistemul cu navigatie nu este necesar cod in caz ca scot bateria sau o inlocuiesc. Totodata am intrebat si pentru un duplicat la cheie si m-a socat pretul : 1100 RON. Daca stiti careva pe unde as putea sa fac si eu un duplicat la preturi decente, va rog sa imi ziceti si mie.
                        Luni am programat si o verificare generala a masinii, au o promotie in care iti verifica gratuit toata masina si sunt curios ce gasesc ei, fata de cei de la Asko, unde am verificat-o inainte de a o cumpara.
                        O sa urmeze schimbarea filtrelor si inclusiv a filtrului de benzina din rezervor, plus ulei. Aici sunt in mare dilema, intrucat nu stiu ce sa bag intre 0w-30 si 5w-30, dar ma mai gandesc.
                        s-o stapanesti sanatos. desi ti s-a parut ieftin atf-dw1, l-ai fi putut lua de pe cox cu 40 GBP(4l ca atat intra), cu tot cu tva inclus
                        '16 BMW 520xd
                        '15 FK2
                        ex '10 CU1
                        ex '07 CL7

                        Comment


                        • #13
                          da fst stiu ca il puteam lua de pe cox, dar na, m-am dus si mi s-a parut ok. Acum e facut

                          Comment


                          • #14
                            S-o alergi sanatos si fara probleme!
                            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                            Comment


                            • #15
                              Misto masina. Am si eu un accord 2,4 automat din 2006....de190 cai. Dar cu navigatia nu am reusit nimic..e doar din ungaria "incolo". Oricat am cautat....mi s-a spus ca nu am ce-i face...decat sa dau vreo 100 euro la repreentanta pt. un cd original cu harta romaniei...asa ca am renuntat. La drum lung e o nebunie masina. Desi se duce pana in 7200 ture, la 200 km pe ora are doar 4000 ture intr a 5-a..o singura "buba' are varianta asta de 190 cai cu AT: intra vtec-ul mult prea tarziu..la 6000 ture. In rest... e o nebunie . S-o alergi sanatos.

                              Comment

                              Working...
                              X