Parere achizitionare Accord vs. Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    E dilema veche : cumpar ce-mi permit sau ceva mai scump ca clasa dar la limita de jos a pretului din clasa respectiva si SPER ca totul va fi bine. Daca te indrepti spre accord, prin prisma bugetului tau nu vei avea parte de masini intretinute, deoarece ai zis din start ca CL nu-ti place...
    InjectoR
    Senior Member
    Last edited by InjectoR; 14-03-15, 11:14.
    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

    … Jazz do it ...

    Comment


    • #17
      Mda, eu credeam ca e vorba de CL, nu de CU
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #18
        Originally posted by hadr View Post
        7 km maxim intr-o zi, dar nu in fiecare zi, m-am exprimat eu gresit. Sa zic vreo 30-40 pe saptamana in oras. Mai mult prin afara lui o voi folosi.
        la 2000 km/an intretinerea va fi 0 lei; diferenta la consum va fi de 50 euro/an
        Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

        '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

        Comment


        • #19
          Dilema poate fi rezolvata simplu. 1. Pentru ce o achizitionezi (tinind cont ca oricum nu este o investitie). 2. Cam cite persoane (bagaje) vor fi la un moment dat. 3. Si nu in ultimul rind capacitatea de o intretine. 4 Cam ce drumuri vei face. De aici rezulta avantajul pentru un model sau altul, o motorizare, sau alta. Parerea mea.

          Comment


          • #20
            @CatalinP: Dintre toate masinile de pe piata actuala, la banii pe care-i am, doar modelele astea 2 imi plac, nu e vina mea. Am banii X, si avand in vedere faptul ca nu prea umblu prin oras cu masina, mai mult pe afara, luand in calcul consum si service etc, dati-mi un sfat, ori aia ori aia.
            @InjectoR: Am spus ca am buget de 9-10000eur, iar accordurile astea negociate pe la 9500-10000 se invart. De asemenea am spus ca locuiesc intr-o zona cu trafic lejer si cu toate astea un consum de 12-13 il accept in oras, in conditiile in care o s-o tin preponderent prin afara. Nu sunt vreun avut, dar spune-mi mai exact, ce sa nu imi permit? Daca eram vreun fudul cred ca ma orientam spre alte marci, daca intelegi.
            @InjectoR LE: Daca te uiti pe internet, preturile accorduri-lor din 2008-2009 variaza intre 9500-11500 negociabile. La 9500-10000 neg. nu ma bag. Doar la cele de la 11000-11500, si asta negociere aproximativa prin telefon, pretul mai scazand la fata locului la vederea unor defecte minore, neanuntate. Deci preturile astea sunt pentru accordu asta din anii 08-09, nu ca iau eu ce gasesc mai ieftin.
            @Spoon: 2000km/an in oras, dar cred ca mai mult pentru ca se vor ivi drumuri neanuntate prin oras fara sa vreau. Am mentionat faptul ca o voi folosi mai mult in afara lui. Daca ies din oras, drum sub 600km dus-intors nu am, si se intampla lunar sau de 2 ori/luna.
            @harris: Bagaje si persoane, ar fi loc si intr-un civic pentru nevoile mele. La celelalte puncte ai raspunsurile aici, multam !
            hadr
            Junior Member
            Last edited by hadr; 14-03-15, 11:16.

            Comment


            • #21
              Cele doua modele fac parte din clase diferite si de aici rezulta destul de multe diferente intre ele.
              La Accord ai mai mult confort, mai multe dotari si mai multa putere. In schimb, este mai scumpa la achizitionare, intretinere, impozit, asigurari si mai greu de descurcat prin oras datorita dimensiunilor mai mari (nu sunt foarte mari diferentele, dar sunt...).
              La Civic sedan ai parte de o combinatie motor-comportament rutier-consum-fiabilitate excelenta. Este mai putin insonorizata si confortabila decat un Accord, dar asta nu inseamna ca nu este o placere sa o conduci.
              Partea proasta la Civic sedan este ca nu o poti achizitiona din Germania pentru ca nu s-a adus oficial pe pietele din vest (poate vreuna ratacita de prin Polonia sau Ungaria), pe cand Accorduri gasesti gramada...

              Pe langa ofertele colegilor de pe forum: http://www.hondafan.ro/forum/forumdi...i-Honda-Accord

              http://www.hondafan.ro/forum/forumdi...ri-Honda-Civic

              eu mi-as arunca un ochi si la acest Accord (scuze pentru calitatea pozelor):

              https://www.cynny.com/off-glamorous-fun
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #22
                La bugetul asta, daca vrei accord bun, chiar foarte bun, Cl 7 gasesti in Romania sau Germania. O masina cu km putini, 2007-2008, in care nu o sa investesti mai nimic si sigur iti va satisface toate cerintele muuult timp. Acum este vorba doar de preferinte. Daca tu cauti CU1 in banii astia, cred ca mai bine te orientezi la civic.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by adi lungu View Post
                  La bugetul asta, daca vrei accord bun, chiar foarte bun, Cl 7 gasesti in Romania sau Germania. O masina cu km putini, 2007-2008, in care nu o sa investesti mai nimic si sigur iti va satisface toate cerintele muuult timp. Acum este vorba doar de preferinte. Daca tu cauti CU1 in banii astia, cred ca mai bine te orientezi la civic.
                  Apreciez sfatul, cu toate ca nu prea pot intelege preturile mai mari decat realitatea la care va referiti voi. Repet, aicisa in tarisoara noastra doar o data cred ca am vazut un accord 2008-2009 CU1 care sa treaca de 11500 euroi negociabil. Toate toate inclusiv in momentul asta pe autovit spre exemplu, maxim 11500 neg. Lumineaza-ma te rog, pentru ca din spusele tale, toate masinile astea de care vorbesc eu (la 10000 eur pret de achizitie) sunt cam cu probleme. Deci dupa spusele voastre o masina intretinuta ar costa mai mult. CAT ? SI unde gasesc? Pentru ca toate anunturile sunt in preturile pe care le-am expus aici !

                  Comment


                  • #24
                    preturi mai mari decat realitatea ???
                    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Market_for_Lemons
                    postulatul principal:the bad driving out the good" in the market , deoarece vanzatorul cunoaste marfa mult mai bine decat cumparatorul care are la baza informatii asimetrice si spera sa obtina o marfa de calitate medie la pretul mediu din piata si prin prisma pretului vanzatorii cu portocalele dulci nu-si au locul in piata lamaielor sau sunt priviti ca niste ciudati cu marfa scumpa!!!
                    InjectoR
                    Senior Member
                    Last edited by InjectoR; 14-03-15, 13:13.
                    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                    … Jazz do it ...

                    Comment


                    • #25
                      Un accord CU executive in stare buna, din 2008-2009, ar trebui sa fie in jur de 11.000-12.000. La 9.500-10.000 cred ca poti discuta doar de un confort, sau cu noroc un elegance. Nu te uita la "pret negociabil", de obicei proprietarii de honde negociaza putin spre foarte putin.

                      9.500-10.000 este enorm si pt un civic sedan din generatia trecuta si pentru un accord CL. Daca dai atat pe el ti-l dau eu pe al meu, cu fundita si revizia facuta! Masinile alea nu mai valoreaza in mod real mai mult de 7000-8000 euro. 8000 euro pentru o masini intretinute impecabil, masini pe care le numeri pe degete

                      L.E: e bine ca putem sa deschidem si un mic ASE pe forum, suntem foarte buni la asta
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by dragostan View Post
                        Un accord CU executive in stare buna, din 2008-2009, ar trebui sa fie in jur de 11.000-12.000. La 9.500-10.000 cred ca poti discuta doar de un confort, sau cu noroc un elegance. Nu te uita la "pret negociabil", de obicei proprietarii de honde negociaza putin spre foarte putin.

                        9.500-10.000 este enorm si pt un civic sedan din generatia trecuta si pentru un accord CL. Daca dai atat pe el ti-l dau eu pe al meu, cu fundita si revizia facuta! Masinile alea nu mai valoreaza in mod real mai mult de 7000-8000 euro. 8000 euro pentru o masini intretinute impecabil, masini pe care le numeri pe degete

                        L.E: e bine ca putem sa deschidem si un mic ASE pe forum, suntem foarte buni la asta
                        Am vrut sa vad preturile negociate cam care ar fi, prin urmare in urma discutiilor telefonice lasau vreo 800 eur, iar cand m-am dus intr-un caz cu un mecanic la respectivul am observat vreo 2 lucruri care trebuiau schimbate + niste zgarieturi si a mai scazut 300 eur, in total de la 11500 a ajuns la 10400. Era model 2009, executive, manuala, 125000 km. 400 eur nu s-ar pune in cale, clar. Urmeaza sa vad si niste civicuri, pe care din pacate sub 150000 nu prea le gasesc la preturi peste 7000 eur. Ba gasesc in jurul a 80-100000km pe la 6000 (la care nu ma bag), ba prin juru a 130000-150000 pe la 7-8000. Prin urmare o sa verific niste modele pe la 8000 sa imi fac o parere.
                        Pe mobile.de se gasesc multe accord-uri sub 11000 euro inclusiv, chiar si excecutive. Mentionez, ca la inceput de altfel, iau in considerare si elegance-ul !
                        Apreciez !

                        Comment


                        • #27
                          Vezi ca numarul de km nu se simte neaparat la Honda. Poti sa aiba si 130-150k km, sunt doar niste praguri psihologice daca masina a primit ce trebuie si cand trebuie

                          Alea cu 80-100.000km la 6000 au mari sanse sa fie tepe(dar astea nu inseamna sa le excluzi din start, mai ales daca nu necesita cine stie ce efort sa le vezi, nu stii de unde pica un deal bun), dar alea cu 130-150k km la 7-8000 cred ca merita macar o vizualizare. Posibil sa dai peste o masina foarte bine intretinuta. Iti dau un exemplu de aici de pe forum: daca te urci si mergi cu masina lui Blackmagic nu o sa-ti vina sa crezi cati km are
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #28
                            Revin, nu da toti banii tai pe o masina SH. Pastreaza-ti o rezerva pentru orice eventualitate. Mai ai inmatricularea asigurari impozite o revizie si probabil alte maruntisuri.
                            Parerea mea e ca Accordul va consuma minim 2 l % in plus.
                            Faptul ca nu te deranjeaza acum un consum de 11% urban fata de un 9%, nu e atat de relevant. In timp ai sa iti schimbi parerea. Eu as alege masina in functie de spatiul necesar.
                            ....

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by hadr View Post
                              Am vrut sa vad preturile negociate cam care ar fi, prin urmare in urma discutiilor telefonice lasau vreo 800 eur, iar cand m-am dus intr-un caz cu un mecanic la respectivul am observat vreo 2 lucruri care trebuiau schimbate + niste zgarieturi si a mai scazut 300 eur, in total de la 11500 a ajuns la 10400. Era model 2009, executive, manuala, 125000 km. 400 eur nu s-ar pune in cale, clar. Urmeaza sa vad si niste civicuri, pe care din pacate sub 150000 nu prea le gasesc la preturi peste 7000 eur. Ba gasesc in jurul a 80-100000km pe la 6000 (la care nu ma bag), ba prin juru a 130000-150000 pe la 7-8000. Prin urmare o sa verific niste modele pe la 8000 sa imi fac o parere.
                              Pe mobile.de se gasesc multe accord-uri sub 11000 euro inclusiv, chiar si excecutive. Mentionez, ca la inceput de altfel, iau in considerare si elegance-ul !
                              Apreciez !
                              Inseamna ca Accordul ce ti l-am recomandat eu este chiar ieftin?
                              Accord Tourer diesel, 2010, 118.000 km, 9.500€...
                              ("Full option" nu stiu ce inseamna, probabil este un Executive).
                              Masina se poate vedea pe bl. Mircea Voda, in dreptul pasajului Marasesti...
                              CR-V e:HEV
                              JAZZ GD1 CVT
                              Ex: CR-V RE6

                              Ex: RDX TB1
                              Ex: Civic FD1

                              Ex - JAZZ GD1
                              Ex - ACCORD Type-R
                              Ex - DEL SOL EH6

                              Comment


                              • #30
                                Tourerele am vazut ca sunt mai ieftine si in afara decat sedanurile. Exclus break sau diesel ! Multumesc oricum ! Cred ca voi cauta un civic in mintile lui si aia e. Multumesc tuturor !

                                Comment

                                Working...
                                X