Parere achizitionare Accord vs. Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    si ia in considerare faptul ca daca iei din germania trebuie sa platesti si taxa de inmatriculare.
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • #32
      Si daca o ia de aici e scutit?
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #33
        daca o ia de aici, logic , exista o sansa sa fie platita si nerecuperata, sau sa nu trebuiasca platita deloc. daca o ia din germania trebuie sa o plateasca garantat.
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • #34
          Masini ieftine intretinute corect nu vinde nimeni.Cine e naiv sa creada ca daca da 8000 de euro pe un Civic sau Cl7 vechi de 7-8 ani face o afacere buna, se pacaleste.Da pe piata asa merg preturile,dar masini intretinute corect se gasesc greu.

          Comment


          • #35
            Din pacate sedan nu se gaseste in Nemtia, daca civic va fi, de aici se pare ca-l voi lua.
            hadr
            Junior Member
            Last edited by hadr; 14-03-15, 20:34.

            Comment


            • #36
              Va salut cu respect si va invidiez totodata ca aveti o honda! dar nu pentru mult timp Sunt in cautari o honda civic bine intretinuta. Dupa lungi sesiuni de "window shopper" am gasit un civic care imi place foarte mult si as vrea sa stiu parerile voastre de cunoscatori. masina este in link-ul urmator: http://olx.ro/oferta/honda-civic-oca...tml#95ffd81a55
              Masina cica ar avea revizii facute la Asko cat timp a fost in garantie, dupa care au fost facute in alt service. Voi ce parere aveti vis-a-vis de dotari/pret/istoric/intretinere

              Comment


              • #37
                Piele perforată - nu
                Spălător faruri īncălzit - nu

                100.000 km pentru 4 ani dacă ma īntrebi pe mine sunt mulți + toți īn Romānia... Pe "autostrăzile" patriei. Cāți dintre ei au fost făcuți īn garanție? Că restul tratați la "alt service" nu īncāntă.

                Părerea mea... Dacă īți place mergi cu ea la un drive test. Vezi dacă e īn mințile ei și dacă da, atunci du-te la Asko și după o verificare amănunțită īntreabă-l de un preț decent.
                Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                Comment


                • #38
                  Piele perforata, ba da Pielea de pe scaune de pe mijloc la FK2 este perforata, ca si la accord CU. Spalator de far incalzit intr-adevar nu are. Ce se vede clar in poze e ca nu are covorase originale, sau macar potrivite pentru model. Pe de alta parte mai stiu oameni care au mers 2 ani cu masina noua fara covorase...si de la care mi-as cumpara masina, nu e neparat un lucru de mare ingrijorare.

                  100.000km in 4 ani...eu am facut 120.000 in 3 si 7 luni cu civicul si 80.000 in 2 ani si 3 luni cu accord-ul. Mie nu mi se par deloc multi, avand in vedere ca eu de exemplu nu dorm in masina, doar ca fac si alte drumuri decat cei 50km/zi standard ai soferului de Bucuresti...si adun 35.000 pe an fara probleme, cu tot cu concedii.

                  Cat despre intretinerea la alt service, are 1 an de cand a iesit din garantie si probabil omul a inceput sa schimbe uleiul, filtrele si placutele si in alte parti, ceea ce mi se pare perfect normal. Si eu am facut si as face exact acelasi lucru, sunt operatiuni pe care le poate face orice mecanic normal.

                  Mergi, vezi cum arata interior/exterior, du-o la o verificare, iar daca totul iese bine poti discuta si de pret, care insa mi se pare un pret normal, nici mare, dar nici mic.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • #39
                    Nu găsesc poze cu scaunul cu piele perforată. Te cred pe cuvānt. Sincer Del Sol-ul are piele perforată și pe șezut și pe spătar și mă așteptam ca 13 ani mai tārziu să fie la fel. Ne văzānd pielea perforată pe șezut am crezut ca nu are. Vis-a-vis de km și preț las la latitudinea cumpărătorului să aprecieze. Pānă la urmă dacă Asko dă ok-ul ești aproape sigur că mașina e bună. Am văzut rateuri destul de mari și la ei.
                    Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                    Comment


                    • #40
                      http://www.netcarshow.com/honda/2006...llpaper_07.htm

                      Se vede aici.

                      Nu e o regula oricum, accord-ul meu are piele normala, neperforata.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #41
                        Īntr-adevăr, scaunele sunt cu piele perforata pe sejut. Cum v ați dat seama ca nu are spălător pentru faruri?
                        Referitor la km.. Nu m am gāndit ca ar fi multi, din contra ca ar fi modificați. Cu mașina actuala(Leon 1.6 16V) am făcut 65k īn 3 ani și nu am exagerat cu plimbările.

                        Comment


                        • #42
                          Un alt aspect care nu ma prea īncāntă e acela ca mașina a fost īn leasing pe firma. Ceea ce duce la o utilizare a mai multor persoane..
                          Dacă a fost cineva de aici la asko pentru o verificare, poate sa īmi spună ce verifica? Transmisie/motor/caroserie.
                          Cutia aceasta automata am īnțeles ca se pune și pe CR-V și ca e cea mai fiabila de la Honda, dar pana la numărul acesta de km este necesara o revizie la ea?
                          Nu īn ultimul rand, as vrea sa va mulțumesc de acum pentru informațiile date. Sunt foarte entuziasmat și nu prea "vad" toate aspectele.

                          Comment


                          • #43
                            Are spălător pentru faruri doar că nu este īncălzit. Asko verifică motor/caroserie/tren de rulare/transmisie și dacă o ceri... diagnoză. Totul de pe rampă sau dacă īnșiși o tură prin curtea service-ului. Īți recomand totuși să fii și tu atent. Sunt foarte buni dar nici pe departe perfecți.
                            Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                            Comment

                            Working...
                            X