Jaluzea panorama civic 2008 se blocheaza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jaluzea panorama civic 2008 se blocheaza

    Salut, am o problema cu jaluzeaua din fata de la panorama, la deschidere se blocheaza, la inchidere functioneaza perfect, doar atunci cand o deschid ramane in fata, si trebuie sa dau cu palma in ea, moment in care se retrage cu viteza pana la nivelul la care a fost deschisa.... daca a mai patit cineva si a rezolvat sau aveti vreo idee, raman recunoscator.

  • #2
    Salut, toate fac asa. Rezolvare nu stiu daca a gasit cineva. A mea a fost gresata la asko o data sau de 2 ori dar cand e rece afara tot se blocheaza.

    Daca nu esti atent si se loveste puternic stiu ca se pot rupe acei culisanti si dupa aia trebuie inlocuit sistemul sau doar piesele rupte. Deranjul e ca trebuie demontat tot plafonul masinii...
    Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
    Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
    1000 Locuri de vizitat in Romania

    Comment


    • #3
      dar se blocheaza doar cea din fata sau si cea din spate???
      sa stiu le ce trebuie sa ma astept....

      Comment


      • #4
        La mine doar cea din fata. Vara nu am problema asta. Ce-i drept nu-l glisez prea des, asta poate fi si motivul pt care se intepeneste )
        Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
        Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
        1000 Locuri de vizitat in Romania

        Comment


        • #5
          Aceeasi problema am avut-o si eu, exclusiv iarna. Tine cu mana un pic de jaluzea cand apesi butonul de glisare ca sa nu o lasi sa se izbeasca atunci cand se declanseaza. A facut asta din 2010 pana acum, in 2015, cand am dat-o. Nu a patit nimic, doar ca trebuie un pic de atentie la deschidere.
          '15 Honda Accord 2.0i M/T Lifestyle, Volcano Grey

          Past: '08 Honda Civic 5D 1.8 M/T Executive, Nighthawk Black

          Comment


          • #6
            Oare sa fie aceasta problema cu blocajul jaluzelei imposibil de rezolvat.... am sters, am gresat dar nicio rezolvare...tot se blocheaza...
            daca are cineva vreo idee astept cu nerabdare.

            Comment


            • #7
              si la mine a fost aceeasi poveste, nu prea am avut ce sa-i fac, vad ca e o problema des intalnita

              Comment


              • #8
                Cred ca statul nemiscat intr-una din pozitii nu-i face bine. Apare un blocaj de moment.
                Eu vara (primavara-vara-iarna = cam 6 luni) o tin trasa-inchis si o deschid ocazional, iar in sezonul rece (tot cam 6 luni) o tin deschisa permanent.
                Si bineinteles se cam blocheaza si trebuie sa o ajut cu mana.
                Asta e! Voi intreba la Asko la prima revizie, dar nu imi fac sperante.
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • #9
                  In legatura cu blocatul jaluzelelor, un prieten care a fost mecanic la Honda, mi-a spus ca daca o sa am vreodata probleme cu blocarea jaluzelelor, sa curat canelurile/sinele cu aer comprimat si sa nu fac prostia sa dau cu WD-40 sau alt lubrifiant.

                  Comment

                  Working...
                  X