M.DAN: '06 Honda Accord Tourer 2.0 i-VTEC M/T, Graphite Grey Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Are cineva un cd player normal sau cu magazie sau o navigatie de acord , ameu nu citeste cd-urile

    Comment


    • #32
      Salut, eu am un 6CD Premium sound player OEM de pe CL7 (aceeasi masina precum a ta, dar sedan, tot benzina), de care doresc a ma desparti. E in stare full functionala, CD, radio, clima, etc, si nu are nici o imperfectiune optica. Deocamdata e inca pe masina, il si poti proba/vedea la lucru, daca te intereseaza.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #33
        Intrebare , pedala de ambreaj la mine merge mai greu , avind in vedere ca ii hidraulic ar trebui sa mearga mai usor (ambreajul nu patineaza merge f bine ) si adoua chestie azi am simtit un miros de la roata spate stinga ,am pus mina si era destul de calda ,placutele sint uzate (le am dar nu am apucat sa le schimb , m-am gindit ca mai duc ele citeva zile )cea din exterior are cam 5mm posibil ca cea din interior sa fi ajuns la metal ? altceva nu cred ca ii baiu rulmentu nu huruie nu are joc io ma gindesc la placute .

        Comment


        • #34
          Pedala mai grea e primul semn ca ambreiajul trebuie schimbat. La un moment dat o sa si patineze.

          Cat despre roata calda mai degraba ai un etrier blocat.
          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

          Comment


          • #35
            Am crezut ca scap mai ieftin cu ammbreaju , m-am gindit ca o fi cilindru receptor , asta e il schimbam .

            Comment


            • #36
              Buna tuturor , am o dilema ,trebuie sa schimb pivotul de la bratul superior dreapta fata pina aici nici o problema dar baietii de la piese mi-au zis ca nu exista pivot pentru bartul superior numai brat complect care ii 950 lei si au zis ca nu exista din cauza ca , seria de sasiu incepe cu" j " si pe seria asta exista numai brat complect , puteti sa imi spuneti daca ii chiar asa.

              Comment


              • #37
                Se gaseste si pivot separat, drept dovada am eu unul pe un brat, cel de pe dreapta. Nu ma intreba ce e insa, ca nu stiu, nu eu l-am montat/cumparat.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • #38
                  K , o sa mai insist pe la magazine sa imi duca un pivot separat.

                  Comment


                  • #39
                    avea @bogdan_is un brat cu tot cu pivot, pe original, dreapta fata. vezi la anunturi daca mai este valabil...
                    The Only Easy Day Was Yesterday

                    Comment


                    • #40
                      Și eu am aceeași problema și am optat pt un braț superior de la febest īn valoare de 45 de euro.
                      2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

                      Comment


                      • #41
                        Am gasit pivot , miine ii programata masina sa il schimb , sa speram ca se potriveste.

                        Comment


                        • #42
                          Buna , poate sa imi spuna cineva daca pot schimba motorul de 2. 0 care il am acum pe masina cu unul de 2.4 fara prea mari modificari.

                          Comment


                          • #43
                            Depinde ce īnțelegi prin "fără prea mari modificări"
                            Īn principiu īți trebuie swap-ul complet - motor cutie planetare ECU și timoneria cutiei.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #44
                              Ma refer daca trebuie umblat si la soft , sau numai se schimba calculatorul , as cumpara o honda 2.4 din anglia complecta si sa mut de pe aia pe amea , cu partea mecanica ma descurc , cu partea electrica mai greu , din cite am vazut eu nu ii diferit motorul de 2.4 are aceleasi cabluri mufe etc.

                              Comment


                              • #45
                                Dacă vei avea o mașină donoare, atunci e mult mai simplu.
                                Pentru swap doar de motor, e plug and play, soft ar trebui să-i faci la dinoc ca să te bucuri cu adevărat de motorul de 2.4. Altfel merge și stock.
                                Oricum ar fi, atāta vreme cāt ai mașina donoare, orice ai avea nevoie găsești pe ea.
                                Dacă tot te iei de-o treabă, ai putea să faci swap și de navi, nu-i atāt de complicat, mai ales că oricum vei avea mașina desfăcută. Caută pe forum că am făcut eu mai demult un topic cu un tutorial īntreg ref conversie la navi.

                                Spor!
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X