Honda Jazz 2015 - (modelul european)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Urata cu spume la exterior, modelul anterior era mult mai fluid! Antena shark gen BMW, e si pe HR-V, si pe noul Civic, proasta alegere. Nu zic nimic de un singur motor.
    Imi plac stopurile si linia laterala de la jumatate in sus, partea de jos e cumva din alt film, valabil si la bara fata-spate. Masca fata si farurile cu ceva Subaru in ele, toata masina e colturoasa. Brusca trecerea de la ,,bomboana,, la pietroi.
    Imi place interiorul. Mi-ar fi placut sa fi crescut in lungime mai mult, alta era perceptia generala.
    Preturile e normal sa creasca.
    dacliber
    Senior Member
    Last edited by dacliber; 16-04-16, 12:25.
    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

    Comment


    • #17
      Originally posted by dacliber View Post
      Preturile e normal sa creasca.
      explica te rog de ce e normal?
      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

      … Jazz do it ...

      Comment


      • #18
        Nu sunt economist de meserie, ca sa dau explicatii aici, o pot face eventual la o discutie amicala face to face. E prea stufos si interesant subiectul. Pe scurt, preturile cresc in general, criza sau nu, in cazul de fata primesti un produs ,,total,, schimbat cu cate ceva in plus.
        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

        Comment


        • #19
          Nou model inseamna cheltuieli de cercetare, investitii in retehnologizare etc.
          Pe langa faptul ca preturile cresc in general, nu doar la masini.

          Comment


          • #20
            Originally posted by kawamoto View Post
            De unde ai pretul? De pe mobile.de?
            Ca in configurator este 20.290 euro. Daca mai pui la socoteala vopsea metalizata si transportul ajungi la peste 21.300 euro.
            Stai sa vina noul Civic sa vezi preturi. Doar cu facelift-ul Civic-ul a mai pus pe el 900 euro.
            Din pacate, pentru clasa din care face parte si pentru aceasta motorizare, acest pret de lista este imens.

            De aratat se incadreaza in clasa noua Honda Civic (http://www.caranddriver.com/news/201...-and-info-news).

            De asemenea, m-am uitat putin pe site-ul honda.co.uk, unde ei se lauda cu un diferentiator unic fata de celelalte masini - 2 prize USB. Destul de putin la acest pret, mai ales cand altii au in productie motor 100% electric si masina care se conduce singura.

            Comment


            • #21
              Salut!

              Sa fim seriosi, 20 k Euro pentru o citadina din clasa mini cu putini steroizi pe la spatiul interior, este multicel.
              Totusi din experienta proprie si nu numai, stiu ca absolut orice dealer auto face discounturi serioase daca va prezentati cu banii cash jos (fara leasing sau credit auto).
              Stiu, sunt putini care au posibilitatea sa produca atata cash deodata, insa cei care pot, au sansa se negocieze binisor cu dealerul.
              Un mare avantaj ar fi daca ar exista mai multi dealeri diferiti in Bucuresti, ca s-ar putea jongla putin cu ofertele lor. Stiu cazuri care au obtinut peste 10% discount din pretul de lista + bonusuri constand in covorase de cauciuc, sau tavite de portbagaj, sau pachet fumator, etc.
              Nici pe mine nu ma incanta la ochi noul look exterior al Jazz-ului, insa interiorul pare facut cu bun gust si cu materiale bunicele.
              Sa auzim de bine!
              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

              Comment


              • #22
                La Honda nu prea merge... Iar sa lase importatorul din pret ad-hoc destul de rar.

                Dar da, vor fi ocazii cand va fi best buy.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #23
                  In primul rand unde este fabricat modelul? De unde si pretul un pic maricel pt acest model. Si in Germania situatia este la fel, mai bine un Civic.

                  Comment


                  • #24
                    http://www.automarket.ro/stiri/honda...-al-74823.html

                    O veste buna zic eu pentru fanii masinilor Honda de oras indiferent pe ce si-or dori japonezii sa mearga : hibrid sau full electric .
                    Partea a 2-a din declaratie nu am inteles-o absolut de loc : "Are sens să punem un hibrid pe un SUV de mari dimensiuni? Aş spune că nu", a adăugat Streng.
                    In schimb omul are 2 scuze : ori e greseala de traducere ori na trebuie sa intelegem ca vine din WW .
                    Bine ca au vazut altii sensul de a scade consumul la SUV-uri gen Toyota/Lexus,Volvo,Mitsu,etc.

                    Comment


                    • #25
                      Originalul in engleza:

                      Streng also suggested that all low-emission powertrains would focus on its smaller cars. “Does a hybrid really make sense in a big SUV? I’d argue not.”
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #26
                        Pai chiar sunt curious de argumentele lui sa nu scada consumul sau sa imbunatateasca emissile chiar la masinile mari .
                        Este de accord sa scada consumul la o masina mica de oras cu un consum/emisii chiar decent dar chiar la alea de merg constant cu 10-18l per 100 km nu .
                        Oricum in engleza suna mai interpretabil/diplomatic decat au tradus cei de la Automarket .
                        Idea oricum ramane cu un Jazz-ul electric /hibrid direct pe concurenta cu Toyota sau Nissan/Renault .Iar asta chiar imi pare o idee buna .

                        Comment


                        • #27
                          In Ungaria a fost lansat facelift-ul modelului actual, cu motorizarea 1.5 NA 130cp.
                          Nu sună rau.
                          Edit: Traducătorul meu de limbă maghiară nu e în formă azi. Se pare că modelul de mai sus va fi prezentat la Frankfurt si va fi prezent in showroom-uri de abia din 2018.

                          Comment


                          • #28
                            Nu stiu cate unitati au vandut prin state, dar in Europa cred ca nu s-a prea vandut modelul asta de Jazz. Iar in Bucuresti, eu personal am vazut doar o bucata in 2-3 ani.

                            Comment


                            • #29
                              Pai sa scada preturile ca sa ne luam cat mai multi... Doamne ajuta!
                              Si sa-si mai indrepte atentia si spre service-uri, ca si asta poate fi un motiv pentru care te uiti la alte marci.
                              ...
                              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                              Comment


                              • #30
                                Facelift-ul a fost lansat de 2 zile. Motorul de 1.5 e nou, dar doar pt echiparea Sport/Dynamic iar cel de 1.3 ramane pe gama clasica.

                                In plus avem si faruri cu LED (care erau exceptie la pre-facelift in Romania)

                                De scazut nu are cum sa scada pretul pt ca dotarea de baza e destul de bogata, cu unele dotari premium pt clasa ei (care tind sa devina un nou standard...)
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X