LaurB : '08 Honda Accord 2.0 A/T Executive, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cu placere. Sunt valorile bune , pentru motorul de 2.0 (K20Z1/2/3). Sunt comune cu cele de accord.
    Acasa am pe undeva exact cele de la accord, sunt la fel, asta sigur imi amintesc.
    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

    Comment


    • #32
      In WE am schimbat placutele si discurile pe fata.
      Acum am un set-up complet de placute + discuri ATE (fata spate)...om vedea cat is de bune.
      Tot acum am schimbat si un rulment pe spate, rulmentul e SNR/NTN...m-am uitat la el si pare made in japan...hm...la fel ca si cel ce l-am schimbat acu o luna-doua, aka SKF.
      Diferenta dintre ele..150Ron in favoarea SNR-ului (asta la un pret de 510Ron SKF-ul, un pret bun zic eu).

      Incet incet o innoiesc pe dedesupt...un pic frustrant, insa asa e cand cumperi masina SH destul de batrana (2007).
      Mi-am mai planificat de a schimba bucsaraia de la bratele fata de jos, bucsele mari par batrane, la fel si cele ce tin furca amortizorului.

      Comment


      • #33
        salutare,

        Nu's ce mai cred, poate ma ajutati sa pricep ce se intampla.
        Inainte de a schimba discurile si placutele fata spate, la franare imi tremura pedala si volanul.
        Acu, dupa un drum mai lung in care nu am fortat de loc franele (in ideea de a roda discurile) am luat-o de la capat.
        E posibil ca sa se ovalizeze asa de repede discurile de pe fata..dupa 1500Km? Am pus ATE peste tot, in ideea de a fi ceva ok.
        Sau poate din cauza bucselor mari de la bratul fata? Ultima data un nene mecanic imi zicea ca is cam batrane....sa fie ca la rotile la caricioarele de la supermarchet, cand o iau in toate directiile?
        Senzatia e ciudata...parca cand pun frana lina de pe la 60mk/h volanul vibreaza mai tare, daca apas mai puternic pe pedala, nu se mai simte asa tare..

        Orice idee e binevenita...

        Comment


        • #34
          Bucsile mari de la bratele inferioare sunt si ele responsabile de vibratii la franare, daca sunt crapate. Trebuie sa le inspectezi.
          Mai departe, vibratii in volan la franare mai poti avea de la roti - verifica jantele daca-s drepte, gumele ca n-au galme si rotile bine echilibrate si umflate la fel.

          E aproape imposibil sa ovalizezi discurile in 1500 km. Cu toate acestea, nu-i imposibil sa fi venit cu defect de fabricatie. Daca dupa toate cele de mai sus nu se rezolva, ar trebui sa le inspectezi si pe ele. Sau inainte, dar trebuie sa ai in vedere toate cele.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #35
            multumesc mult BM.
            Intial suspectam jantele si rotile (is pe 17, mai grele, mari) ca la viteza de 120km imi vibra volanul.
            Cineva de printr-un service de roti mi-a zis ca una din cele 2 GY As 2 de pe fata e un pic ovala radial...le-am pus pe spate.
            In locul lor, pe fata, am pus Conti noi.
            Asta cand am facut la un moment dat o interventie la masina:
            - pus discuri + placutele noi fata (discurile vechi era rectificate de vechiu proprietar... )
            - schimbat rulment spate dreapta
            - am facut si o verificare geometrie la roti... la verificare totul era in parametri.
            Am fost happy ca mi-a disparut tremuratul la viteza mare...insa nu si tremuratul la franare.
            Inainte tragea un pic dreapta, la fel si acum...ma gandeam ca vechiul rulment frana cumva (ca la saniute cand stai pe burta si pui piciorul jos sa o iei in directia aia), insa tot asa se simte si cu rulmentul nou.
            Cred ca o sa ma duc sa schimb toate bucsele la bratele fata inferioare, ca si cele de tin furcile amortizoarelor is un pic invechite.

            Cum se pot inspecta discurile ca sunt sau nu ovale? Trebuie sa le dau jos?

            Comment


            • #36
              Nu trebuie sa dai discurile , da jos doar roata.
              Dupa care adaptezi un ax ,ceva , il fixezi de vreun brat dupa care rotesti roata si vezi ce abatare ai la disc.
              E posibil sa nu fi curatat bine rugina de pe tambur inainte de montaj? Uneori daca nu cureti bine se poate intampa ce zici tu.
              Ca sa anulezi orice suspiciune de janta, schimbi una de pe fata cu alta de pe spate. In plus cantareste rotile , trebuie sa ai greutati similare intre stg-dreapta, un +/- zeci de grame , nu sute ca nu e bine.
              Alte interebari: pe spate cum sunt placutele ? Ai facut un test de franare, sa vezi daca ai sistemul dezichilibrat ? Eu am patit ca tine si au fost placutele pe spate de vina, nu tineau bine, cu toate ca erau la 50% uzura, dupa schimbare celor din spate mi-a disparut tremuratul.

              Intreaga mea poveste e aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post493385
              Honda Accord - 2006 2.0 Executive

              Comment


              • #37
                Si eu am patit sa tremure volanul si masina, pe franare, de la rotile de pe spate. Deci ar fi ok sa te uiti si acolo.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • #38
                  va multumesc mult.
                  Tot e aprox nou, placutele spate + discuri au cred vreo 2500km, iar placute + discuri fata 1500Km.
                  Schimbati anul asta is si rulmentii spate.
                  Pe fata s-au curatat butucii.
                  Hm, nu stiam ca e posibil sa tremure volanul din cauza unui disc pe spate ovalizat, ma astepatm sa am vibratii doar in pedala de frana.
                  La frana imi tremura atat volanul cat si se simte pedala.
                  Maine ma duc la service si am sa cer sa se verifice cu un ax, ceva...buna ideea.

                  Comment


                  • #39
                    salutare,

                    In urma unei inspectii pe la motor, observai ca unul din furtunele de AC de la partea de low pressure e plans tot si plin de mizerie.
                    Pana la primavera cand o sa il repar(cu o sertizare) as vrea sa umplu instalatia sa evit sa se descarce de tot. Chiar daca are protectie pe presiune, is mai linisitit daca o umplu.
                    Cantitatea o stiu (550ml de freon) insa as avea nevoie de canmrtitatea de ulei si de presiunea in AC pe high si low.
                    Asta ca sa ii verific pe berbecii din service, ca din proprie experienta unii seteaza instalatia de incarcare dupa ureche.
                    Multumesc mult.

                    Comment


                    • #40
                      Sper sa-ti fie de ajutor.


                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • #41
                        multumesc mult BM.
                        Cred ca pot sa il folosesc sa imi fac o idee...

                        Comment


                        • #42
                          Revizie 160K

                          un update... Cum am ajuns la aprox. 160mii Km, am inceput sa fac pregatirile de revizie...Anul asta o sa primeasca:
                          Click image for larger version

Name:	Piese_revizie.jpg
Views:	1
Size:	53.7 KB
ID:	722443
                          Cum sambata a fost frumos dar frig, toata dupamasa am petrecut-o cu impreuna cu un prieten bun (f. priceput in ale mecanicii) de am schimbat bujiile, facut jocul la supape si lucrat la pompa servo.
                          Toate reglajele la supape erau Ok, numai ca cateva de pe admisie (cilidrul 1,3 si 4) erau la limita superioara(0,25)...le-am adus un pic inapoi.
                          Odata cu operatiunea asta, din cauza unor pitici de pe creier (pompa servo putin umeda la ax) m-am hotarat sa ii schimb toate Oringurile, Simering-ul si rulmentul, daca tot o desfac.
                          Si acu poze:
                          Asa arata motorul desfacut si pus la racit (ptr reglaj jocul de supape)
                          Click image for larger version

Name:	_Motor_servo_scos.jpg
Views:	1
Size:	75.6 KB
ID:	722447
                          - uleiul servo din instalatie scos cat s-a putut
                          Click image for larger version

Name:	_Ulei_Servo.jpg
Views:	1
Size:	66.1 KB
ID:	722450
                          - curatat pompa de reziduri....f. important, la cat de fine in mecanismele prin ea, e important sa nu intre reziduri
                          Click image for larger version

Name:	2_Curatat_pompa.jpg
Views:	1
Size:	42.9 KB
ID:	722451
                          Click image for larger version

Name:	1_Curatat_pompa.jpg
Views:	1
Size:	43.4 KB
ID:	722452
                          Click image for larger version

Name:	2_Curatat_pompa_final.jpg
Views:	1
Size:	57.9 KB
ID:	722453
                          - pompa desfacuta: cele 2 corpuri
                          Click image for larger version

Name:	_Corp_pompa_1_1.jpg
Views:	1
Size:	38.4 KB
ID:	722444
                          Click image for larger version

Name:	_Corp_pompa_2_1.jpg
Views:	1
Size:	51.4 KB
ID:	722445
                          - Oring-urile noi OEM (is vreo 13 repere)
                          Click image for larger version

Name:	_Garnituri_pompa.jpg
Views:	1
Size:	24.7 KB
ID:	722446
                          - Rulment nou (pus pe ax) vs. vechi (avea putin joc)
                          Click image for larger version

Name:	_Rulment_vechi_vs_nou.jpg
Views:	1
Size:	28.8 KB
ID:	722449
                          - Pompa montata:
                          Click image for larger version

Name:	_Pompa_servo_final.jpg
Views:	1
Size:	35.1 KB
ID:	722448
                          Am montat pompa la loc, pus ulei servo nou si schimbat toate garniturile la Capacul motor.
                          Acu sper sa nu mai vad umezeala la pompa si capac.

                          Din pacate s-a inserat si lasat frigul, asa ca uleiul si filtrul mai asteapta un pic.
                          Ce mai am de facut e un furtun de la AC care scapa...o sa il duc la sertizare, numai ca e al naibii de aiurea ca tre sa dau bara fata jos.
                          Odata cu asta am sa schimb si filtrul de la instalatia de AC.
                          Multa bafta cu masinile voastre.
                          LaurB
                          Senior Member
                          Last edited by LaurB; 20-03-16, 17:19.

                          Comment


                          • #43
                            La o intrebare la Honda Iasi daca ca as beneficia de verificare de primavera gratuita, tinand cont ca am primit o invitatie similara de la Mitsubishi (eu avand inainite Colt si Honda si Mitsu is sub aceeasi umbrella a Casa Auto)
                            cei de acolo au fost draguti si m-au invitat si cu Honda la verificare.
                            Pusca numai bine, ca eu deja am inceput incet incet sa fac revizia, urmand sa mai fac verificarile mecanice si sa schimb uleiul.
                            Cu ocazia asta, mi-au zis ca o sa faca ceva poze legate de problema mea cu aripile spate (puncte de rugina trecute din interior catre exterior, in zona de la sudura cu contraaripa) si o sa deschida dosar la Honda Romania.
                            Sper sa rezolv ceva cu ei, sper...
                            Pana acum, in afara de o mica intarziere din cauza ca nu mai venea rulmentul de la pompa servo, nu am ce sa le reprosez...

                            Comment


                            • #44
                              Am fost la verificarea gratuita de la Honda si baietii au fost chiar Ok.
                              S-au gasit jocuri la un pivot brat superior fata stanga si bucsele de la axul caseta pe partea dreapta...in rest OK.
                              Cat de repede tre sa rezolv si chestiile astea .... mama lor de strazi valurite.

                              Comment


                              • #45
                                Salut Laur. Legat de verificarea gratuită la Casa Auto, ai cumva idee dacă mașina nu este īnregistrată la ei, am adus-o din Germania in luna Noiembrie, pot beneficia de aceasta verificare?


                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X