LaurB : '08 Honda Accord 2.0 A/T Executive, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Intreb si eu ca nestiutorul: nu merge cu interfata OBD2 sa se verifice chestia asta?
    2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

    Comment


    • #17
      Chinezaria HDS este o treaba foarte buna; o interfata generica de OBD2 gen ELM este generica si ofera date limitate, insa se poate observa prima sonda lambda cu ea. Dar si costa mult mai putin.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #18
        [QUOTE=cci;525177]Bun venit!
        Masina nu are MAF, doar MAP - la care nu ai ce curata

        Cine ti-a zis ca nu are MAF? ia uita-te pe tubul dintre TB si carcasa filtrului. Se curata numai cu asa ceva https://www.google.ro/search?q=maf+c...ml%3B160%3B448

        LaurB, cumpara-ti un device ELM http://elm327.ro/vgate , instaleaza pe tel cu Android aplicatia Torque https://play.google.com/store/apps/d...l.torque&hl=ro si o sa iti poti verifica tot ce vrei la motor, Lambda, EGR,MAF si multe-multe altele.
        Daca intampini neclaritati ma poti contacta.
        Basil
        Senior Member
        Last edited by Basil; 24-02-15, 17:19.

        Comment


        • #19
          va multumesc pentru sfaturi.

          MAF (mas air flow) si MAP (mass air pressure) sunt destul de des confundati, pentru ca seamana ca si forma. Am sa caut sa vad care si cum pe unde sunt.
          Intr-adevar, interfata de tipul de mai sus (ELM style) are marele avantaj al genericitatii (dat de protocolul OBD si cerintele europene in materie de safety) dar mai ales blustutzului cu care te legi la tel sau tableta si poti face masuratori si recording cand vrei si cat vrei.
          Avantajul HDS-ului e ca poti vedea mai mult decat o inteftata generica (ma refer la codurile de eroare customer specific si de la alte unituri decat de la ECU motorului). De asemenea se poate face reprog la orice ECU (acu depinde de ECU si de gradul de protectie).

          O sa vad eu si cum....

          Comment


          • #20
            @Basil - pe tubul respectiv este IAT (Intake Air Temperature) sensor. Pe Throttle Body este MAP.

            Uite o poza cu motorul de la masina mea:
            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


            Comment


            • #21
              Salutare din nou.
              In WE am avut timp si am facut cate ceva la masina: curatat PCV (era OK si inainte), demontat si curatat EGR (un pic murdara in interior) si cel mai important, verificat senzorul de autoleveling pe fata (curat perfect in interior) si montat cel pe spate. Nu am poza cu el sub masina ca eram prea murdar pe maini si pacat de telefon, insa multumita colegului nostru dinoc, pun link-ul de pe forum unde se afla http://www.hondafan.ro/forum/showthr...non)-Accord-CL


              Asa, epopeea senzorului a inceput acu o luna cu...."ce e chestia asta de atarna?...fuck ...a iesit axul cu totul....
              Dupa ce am dat jos de pe masina si demontat senzorul am gasit rugina in interior plus plasticul cu lamele umbland liber.
              Asa arata senzorul bucati: Click image for larger version

Name:	senzor_initial.jpg
Views:	1
Size:	39.4 KB
ID:	719446
              Asa arata axul dupa o minima curatare si incercare de polishare...Click image for larger version

Name:	ax_original_1.jpg
Views:	1
Size:	32.8 KB
ID:	719444Click image for larger version

Name:	ax_original_2.jpg
Views:	1
Size:	33.0 KB
ID:	719445
              Axul si plasticul cu lamelele sunt intial nituite una peste alta, dar rugina a fost invingatoare.
              Am decis ca axul tre sa il fac din nou la un mester dar cu surub, iar parghia cu bile ori sa ii cumpar garnituri noi (dar nu se gasesc nicaieri pe unde am cautat), sau sa improvizez alta.
              De asemena am schimbat si semeringul senzorului.
              In final a rezultat:
              Click image for larger version

Name:	senzor final.jpg
Views:	1
Size:	40.6 KB
ID:	719447

              Acu am autoleveling din nou...mission accomplished.

              Daca stie cineva pe unde as putea sa gasesc garniture la parghia originala, as fi incantat...pacat de ea.

              Comment


              • #22
                Bravo! Uite aşa ai economisit vreo 10 milioane, cât ţi-ar fi cerut Honda pe senzor...
                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                Comment


                • #23
                  multumesc bekxy. Asa e...
                  Daca timp = bani, ma gandesc ca ar fi persoane care ar da 1300Ron pe unu.
                  Eu a trebuit sa stau dupa nea strugaru, sa intreb in stg si in dreapta dupa x, y, sa il demontez si montez la loc.
                  Mie imi place sa surubaresc, si is mulumit de ce mi-a iesit chiar daca per total tot am dat vreo 200Ron.
                  Din fericire, rezistenta a fost intacta, poate locul unde picau arcurile era rugina si am reusit sa curat .
                  Click image for larger version

Name:	IMG_20150227_202614.jpg
Views:	1
Size:	39.8 KB
ID:	719448
                  LaurB
                  Senior Member
                  Last edited by LaurB; 03-03-15, 21:37.

                  Comment


                  • #24
                    intrebare stupida: cum tre sa stea cricul in accord? Tre prins de surubul rotii de rezerva?
                    Al meu e langa roata si tot se misca si as vrea sa il elimin ca sursa de zgomot.

                    Comment


                    • #25
                      Salut,
                      de la ultima postare sau mai schimbat la masina un rulmet pe spate (SKF), o bieleta bara stabilizatoare tot pe spate, bucse si bilete bara stabilizatoare pe fata, toate Lamforder.
                      Am aruncat in boxa un set de cauciucuri aproape noi, dar care is roase pe exterior un pic ciudat. Daca te uiti pe banda de rulare pare totul ok, daca te uiti mai atent, un dinte e putin mai ros ca altul, si tot asa pe toata circumferinta...eu asa le-am primit de la fostul proprietar, el le-o fi cumparat de la SH si is roase probabil de la amortizoare slabe.
                      Faceau un zumzait de zgomot la vitezele de oras de ma scoatea din pepeni...la viteze mai mari nu se mai auzeau asa de rau.
                      Nu stiu ce sa fac cu ele, poate doar in situatii extreme mai ajung la mine pe masina....daca e interesat cineva de ele, discutam.
                      Acu masina in sfarsit merge cam cum vreau eu si ceea ce e mai important, e liniste inauntru la mers calm.
                      I-am trantit si un tratament la pielea din interior cu leaterique. Si-a facut treaba, insa nu e acel OUAU, pentru ca pielea e neagra si nu se vede ca la culorile deschise daca a curatat sau nu.
                      As vrea sa ii schimb volanul sau sa il re"impielitzez" ca se roade vizibil. Imi puteti recomanda un atelier care face treaba faina?
                      Eventual as vrea si parbrizul sa il schimb, ca e plin de "varsat" de la nispul si pietriclele pe care le-a luat in freza de-a lungul timpulul. Cand bate soarele in fata e cel mai deranjant, in rest e OK.
                      Se poate oare face polish la parbriz?
                      Parbrizul de la modelul 2003-2005 (prefacelift) difera de cel de la modelul facelift? Am vazut ca au coduri diferite, insa nu ma prind ce e diferit.
                      Sporuri.

                      Comment


                      • #26
                        Nu are rost sa te complici cu polish/parbriz ante-facelift, unul nou e 800 cu montaj inclus la H&D Glass.

                        Volanul se poate retapiţa și rezultatul e foarte bun, aici.
                        http://www.tapiterauto.ro/contact.php
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #27
                          se pare ca la mine rulmentii de pe spate is ca fratii gemeni....duc dorul unul dupa celalalt.
                          Am schimbat acu vreo 2 luni cel de pe stanga, acu si cel de pe dreapta pare ca huruie....nu's sigur daca e zumzet de la cauciuc sau de la el.
                          Azi l-am dat jos de pe masina, sa vad ce e, de fapt se aud bilele ruland, ca si cum a ramas fara vaselina.
                          Mama lor, is capsulate, si o sa imi cumpar altul cat de curand.
                          Are idee cineva daca se pot desface?... asa de amorul artei sa vad ce e in el...

                          Comment


                          • #28
                            salve ,
                            Ma poate ajuta cineva cu cotele de la supape si modul de reglaj...m-as baga cu un bun prieten sa le reglez...ca in zona Iasi nu prea am incredere in noul service Honda, iar in Bucuresti la ASKO mi-e peste mana sa ajung.
                            multumesc.

                            Comment


                            • #29
                              Mai pe seara ti le dau eu. Treaba e simpla tare de tot. E bine ?

                              LE: uite de aici : http://civic.hondafitjazz.com/040404.html , pt k20Z http://civic.hondafitjazz.com/A00/HT...000MBAT00.html :


                              Valve Clearance
                              Intake: 0.23±0.02 mm (0.009±0.0008 in.)
                              Exhaust: 0.30±0.02 mm (0.012±0.0008 in.)


                              Retin ca sunt ok astea , pentru motoare noastre.
                              wolfydRg
                              Senior Member
                              Last edited by wolfydRg; 09-09-15, 09:05.
                              Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                              Comment


                              • #30
                                multam mult wolfy. Vad ca linkurile duc catre civic...is oare la fel si la accoord?

                                Comment

                                Working...
                                X