LaurB : '08 Honda Accord 2.0 A/T Executive, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    salutare,
    imi scapa freon pe la o supapa de incarcare (cea mica, unde e capacul rosu parca), seamana cu supapa de la valvele rotilor.... am cautat sa vad codul lor insa nu le gasesc.
    Cum sistemul e format din 2 tevi, si mai si costa minim 200E, parca nu as da pentru o nenorocire de supapa atatia bani...... ma poate ajuta cineva cu informatii legate de acele supape.

    va multumesc..

    Comment


    • #62
      Mi-au schimbat și mie una, īmi scăpa la fel pe acolo. Mi-au și arătat-o oamenii, mi-a părut identică cu una de se folosește la anvelope.
      Se schimbă foarte simplu, nu trebuie schimbat nimic altceva.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #63
        Salut. Este identica cu cea de la roti si se schimba tot la fel ca la roti.

        Comment


        • #64
          Multumesc de recomandare BlackMagic si Ioarre.
          Pe high pressure se potriveste cea de la roti, insa lumea din service zice ca tre un ventil cu cauciuc care sa reziste la compozitia freonului.
          Pe low pressure, ventilul e mai mare.
          Eu am cumparat unul de la un magazin de produse pentru tot felul de aparate frigorifice si ei zic ca nu are a face tipul de cauciuc pentru ca contactul e destul de minimal.
          In schimb la oring-uri trebuie avut grija.
          Asa ca mi-am rezolvat problema...e rece in masina.

          Am o rugaminte, poate cineva sa ataseze o poza cat mai detaliata cu zona de la picioarele pasagerului, partea spre centrul masinii...ma intereseaza cum vine mocheta si plasticile in zona tunelului central...
          La mine, dupa accident, mocheta e deplasata (ca sotia s-a sprijinit puternic in picioare la lovitura din spate).
          Cum e destul de nemaleabila, nu prea imi dau seama cum sa o aranjez la loc.

          Comment


          • #65
            Salut,
            vin cu o problema la masina: de ceva timp dupa ce dau comanda la geamul la sofer sa urce, el o ia la urcat insa la un moment dat se opreste si coboara inapoi.
            Daca nu il ajut un pic, nu urca decat dupa multe actionari.
            Stiu ca are ceva senzor de limitare sa nu iti prinzi degetele si pentru cand ajunge la capat (sau poate oprirea e facuta dupa curentul consumat) insa mie nu mi se pare ca aluneca motorul sau se blocheaza cumva.
            Intrebarea mea: daca curat chederele si respectiv ung sina din portiera, am sanse sa mearga OK?
            Sau tre sa ma gandesc sa schimb macaraua.
            Idei?
            Va multumesc.

            Comment


            • #66
              Problema asra era si pe Civicurile FD1. Se rezolva, temporar, cu curatatul chederelor sau schimbul lor. Insa problema reapare dupa un timp. Ea isi are cauza in designul prost al macaralei, nu stiu daca schimbul ei ar rezolva problema.
              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

              Comment


              • #67
                Salut, stie cineva daca macaraua de la o masina de UK din portiera stanga pusca cu ceea ce e la noi?
                Intreb in contextul ca numai usa soferului are impuls la geam, iar la ei, usa e pe partea gresita .

                O zi faina tuturor.

                Comment


                • #68
                  E aceeași, diferența este la motor/impuls. Acel motor este prins cu tabla, dar poți desface și īnlocui doar macaraua in cazul in care ai doar sufe rupte. Eu mă gāndeam să pun pe dreapta sa am impuls dar...nu desfac doar pt asta.

                  Comment

                  Working...
                  X