LaurB : '08 Honda Accord 2.0 A/T Executive, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • LaurB : '08 Honda Accord 2.0 A/T Executive, Nighthawk Black

    salut,

    ma alaturi si eu voua, asa ca o sa imi prezint si eu masina.
    Prin octombrie/noiembrie am hotarat ca e timpul sa trecem la o masina mai mare, asa ca micul japo (un mitsu Colt din 2005, foarte bun si extrafiabil) si-a gasit un nou stapan iar eu am purces la cautarea unei alte masini.
    Lista a fost lungutza, insa incet, incet au plecat din ea diferite modele si a ramas doar accordul.
    In ideea ca poate reusesc sa imi conving sotia sa conduca, am ales, in final, o masina cu cutie automata: honda accord model executive...cam rare, gasisem doar doua, una in Bucuresti si una in Brasov.
    Initial am abordat-o pe cea din Bucuresti, frumoasa, piele grena, masina de culoare inspre visinie putred, insa lipsa de comunicare din partea vanzatorului a facut sa ma indrept catre cea din Brasov.

    Masina ce am luat-o e destul de OK, intretinuta destul de bine, 145000Km.
    Are destule dotari, ceea ce doream neaparat era cruise controlul si farurile cu xenon, cutie automata.
    Ceea ce nu doream e trapa si pielea, insa pana la urma e o chestie de gusturi si obisnuinta. Iarna a trecut cu bine, datorita incalzirii in scaune, vom vedea la vara cum o sa fie.
    Fostul proprietar m-a fericit si cu o toba sport, dar si cea originala pe care intentionam sa o pun la loc, insa sotia a zis ..nu.
    Cateva poze: (facute de fostul proprietar), ca eu astept primavara si soarele sa ii fac cateva:
    Click image for larger version

Name:	IMG_1387.jpg
Views:	1
Size:	54.1 KB
ID:	728936Click image for larger version

Name:	IMG_1388.jpg
Views:	1
Size:	71.3 KB
ID:	728937Click image for larger version

Name:	IMG_1546.jpg
Views:	1
Size:	80.8 KB
ID:	728938Click image for larger version

Name:	IMG_1549.jpg
Views:	1
Size:	80.0 KB
ID:	728939Click image for larger version

Name:	IMG_1552.jpg
Views:	1
Size:	65.6 KB
ID:	728940

    In general sunt multumit de achizitie, incomparabil mai confortabila ca si vechiul mitsu Colt.
    De ex, in iarna am facut un drum Iasi -Viena si retur (total 2200Km) cu 2 soferi, si de fiecare data cat am condus-o m-am putut da jos din ea fara sa fiu tzeapan de spate sau sa imi zumzaie in timpane zgomotul motorului.
    Ce ma nemultumeste is mici probleme care sacaie si is consumatoare de timp.:
    - blustutzul care mergea cand vroia el (adica numai la rece, cum se incalzea in masina pauza). L-am rezolvat cu o incalzire globala la placa cu procesor. Merge brici.
    - stropitorul farului de la pasager se ridica cam pe jumatate=> rezolvat prin demontare bara, dezasamblare si curatare...a iesit 100mii de pietricele din el.
    - senzorii de autoleveling la xenoane (nu stiam de ce la drumul de viena imi dadea lumea flashuri de numa) cel din spate are axul central plin de puncte de rugina de zici ca l-a mancat varsatul. a intrat sarea pe langa simerig si a ruginit, plus ca s-a rupt prinderea de lamele rezistentei...acu senzorul asteapta un nou ax facut de un nene strungar. Sper sa iasa ceva. Plus ca bratul are garniturile la bile facute praf. Si e numai 300E tot ansamblul senzor + brat + table...ca na japo vinde fer la pret de haur. Tre sa ma uit si la ala pe fata.
    - Consumul...16l in oras si 8.3 in afara mers normal, nu fugarela...cam mult dupa gusturile mele.
    Pe drumul de Viena, la dus am pus cruise-ul pe 135, si am avut pe la 9.2 in Ungaria...bine, la orice panta cutia retrograda o treapta sa tina constanta viteza. La intors am folosit talpa, la dealuri o lasam sa curga cumva singura...prindea viteza la vale din nou.
    Am tot citit posturile de pe aici si cred ca am sa incerc si eu o inlocuire a primei sonde, cea dinatea catalizatorului.
    Insa sper sa nu fie bani aruncati.

    - am schimbat toata instalatia aftermarchet cu senzori de parcare...de la vreme s-au pietrificat firele, un senzor s-a rupt si facea ca naiba.
    - am schimbat biletete barii stabilizatoare pe fata (ceva Lemforder), discurile si placutele pe spate cu ATE

    Ce as vrea eu sa ii mai fac:
    - sa ii schimb ceva bucse mari de la bratul inferior fata (is ok, insa mi se par imbatranite) plus cele de la bara stabilizatoare, tot fata.
    Am un zgomot atunci cand masina balanseaza stg dreapta, de care am crezut ca am scapat cand am inlocuit biletele de pe fata.
    -o insonorizare...nu se aude motorul (nu discutam de turatii peste 3500rpm ) cat se aud rotile (mai ales cand trec peste vopseaua dintre benzi) si vantul. In Colt era exact invers.
    Aici poate ii fac si o curatare pe sub masina si ii bag un strat de teroson..nu stiu, oare ajuta?
    - o curatare interioara a plafonului ca s-a depus praf si o intretinere a pielii... deja mi-am comandat la ceva oferta (inca valida) un kit de leatherique si astept caldura.
    - mai spre primavara/vara sa ii schimb amortizoarele fata. Is inca cele originale. Am cautat in disperare insa pentru masini cu senzor autoleveling pentru xenoane se pare ca nu prea face nimeni...deja cred ca ma indrept spre Koni sau vorbesc cu cineva sa imi faca un sistem adaptor sa agat capatul sezorului de amorizor.

    Cam asta e...incet ne obisnuim.

    Sporuri si sa ne auzim sanatosi,
    Laurentiu
    LaurB
    Senior Member
    Last edited by LaurB; 23-02-15, 20:32.

  • #2
    Felicitari pentru achizitie si la cit mai multi km. fara probleme.

    Comment


    • #3
      multumesc..la fel si tie..km cat de multi fara incidente.

      Comment


      • #4
        felicitari! sa te duca sanatos si fara probleme!
        Hoping for a better future
        2009 Kawasaki Z750 Diablo Black
        2008
        Honda Accord SSE Dark Mocha Pearl
        Ex: 2004 Renault Clio 1.5 dci 65 Refrigerator White

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de ea!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Felicitari pentru achizitie si multi ani frumosi impreuna!
            2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
            2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
            2000 Honda S2000 Berlina Black
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

            Comment


            • #7
              sa o stapanesti cu placere si fara evenimente!
              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • #8
                va multumesc.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by LaurB View Post
                  Fostul proprietar m-a fericit si cu o toba sport, dar si cea originala pe care intentionam sa o pun la loc, insa sotia a zis ..nu.
                  Complimentele mele pentru sotie… , pentru masina primesti de la altii
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari si sa ai parte de ea!
                    Legat de consum pentru inceput schimba-i bujiile,uleiul, filtrul de aer,curata MAF-ul si verifica sonda de oxigen daca mai e rapida, in caz ca s-a lenevit cam creste consumul.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by LaurB View Post
                      salut,

                      De ex, in iarna am facut un drum Iasi -Viena si retur (total 2200Km) cu 2 soferi, si de fiecare data cat am condus-o m-am putut da jos din ea fara sa fiu tzeapan de spate sau sa imi zumzaie in timpane zgomotul motorului.
                      Eu primul drum l-am facut de test tot pana in Viena si la fel, am fost oarecum surprins de faptul ca ma puteam misca binisor cand m-am dat jos din masina. In conditiile in care singura oprire a fost pentru alimentare in Arad. Iar confirmarea a venit dupa cei ~6000km prin Europa din care drumul dus pana in Munchen a fost facut dintr-o bucata (vreo 19 ore)

                      S-o stapanesti sanatos.
                      Sindrom
                      Senior Member
                      Last edited by Sindrom; 24-02-15, 07:51.
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • #12
                        Multam mult pentru ganduri...
                        Asta toamna am curatat personal filtru (are un K&N), sper sa nu ii fi dat peste el prea mult ulei; am schimbat si uleiul cu ceva Redline ca sa aiba ungere curata peste iarna.
                        O sa verific si bujiile si sa curat MAF-ul si EGR-ul...sper sa se schimbe ceva.
                        Cum se verica ca sonda de oxigen e rapida? As avea de unde sa fac o dignoza insa nu am cu ce sa compar...adica are cineva un raspuns de la o sonda OK?

                        Comment


                        • #13
                          Pui HDS-ul pe masina si vezi daca variaza rapid semnalul de la sonda lambda (0.1-0.9 V). Cat a fost halatul?
                          Daca ai drum prin Bc ma suni cu o zi inainte sa iau interfata la mine si vedem cum e.

                          Sa te poarte cu bine!
                          ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                          Comment


                          • #14
                            Bun venit!
                            Masina nu are MAF, doar MAP - la care nu ai ce curata, dar nu cred ca se strica.
                            Mai incerca sa cureti pe la valva PCV - daca are ulei - si asta poate creste consumul.
                            Valva EGR cred ca se poate testa pe diagnoza Honda, dar daca e sticky iar nu iti pot zice ei - si asta poate creste consumul. Deci bani dati de pomana pentru diagnoza.
                            Eu am schimbat (cred ca degeaba) prima sonda lambda - cineva zicea sa le scrimb pe ambele, dar cred ca doar prima ar putea creste consumul daca e lazy (cu o diagnoza pe bluetooth n-am reusit sa vad voltajul primei sonde, doar a celei de dupa catalizator).
                            Oricum toate piesele astea incet incet se uzeaza... implicit creste consumul pentru ca merge masina mai greu. Mecanicii n-au nicio idee ce sa schimbi, daca nu ai eroare in bord - totul e bine si frumos din punctul lor de vedere.
                            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                            Comment


                            • #15
                              salve...

                              O fac eu pe mecanicul pana atunci, ca ma mai pricep la unele altele si imi place insa timpul nu prea imi permite.
                              E programata curatarea PCV-ului, EGR-ului, clapetei de admisie aer (aici am crezut ca e MAF senzorul), numai sa vina primavara si caldura...si asa sotia m-a luat la ochi ca cica: mi-am luat masina SH sa o repar? (mistu Colt o luasem de noua).
                              O sa incerc sa imi cumpar o chinezarie de diagnoza HDS. Are un prieten una generica pe care inca nu am incercat-o, insa mai mult ca sigur codurile customer specifice se vad si nu prea...

                              Comment

                              Working...
                              X