Inmatriculare Civic 2.2D cu chip tuning - Grivita sau Voluntari?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inmatriculare Civic 2.2D cu chip tuning - Grivita sau Voluntari?

    Salut,

    La sfarsitul lunii imi expira al treilea set de numere rosii. Am inteles ca imi trebuie OK-ul de la RAR.

    Un pic de istorie: in decembrie l-am cunoscut pe celebrul Doc, care mi-a pus niste caluti in plus (~30 cred) si dat jos DPF-ul.

    Am inteles ca o plimbare pe centura cu motorul dus in 4000rpm nu strica, inainte de vizita la RAR. Unde ar trebui sa merg la RAR si ce alte recomandari aveti ca sa trec cu brio?

    Multumesc

  • #2
    Pentru a merge la RAR iti trebuie programare telefonica, unde vei fi intrebat in care din locuri (Grivita sau Voluntari) doresti sa mergi, in functie de unde iti e mai la indemana.
    In rest, te duci si gata, intra pe flux, este verificata si daca sunt probleme te respinge si revii dupa remediere.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Cum a spus si @ro861, vei avea nevoie de programare telefonica.
      Nu cred ca vei avea mari probleme. Dar e bine sa te duci cu motorul incalzit.
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • #4
        Si nu o sa aiba probleme ca a dat jos DPF-ul?
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          Eu cred că va avea probleme.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            Chiar daca incalzeste bine motorul pe centura?
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #7
              Pai nu cred ca are legatura cu temperatura motorului, filtrul cred ca reduce emisiile astfel incat sa te incadrezi in norma de poluare specificata. gresesc?

              Comment


              • #8
                Eu pe 2.2 i-ctdi n-am dpf.

                De unde stiu astia de la RAR care are si care nu? Mi-e greu sa cred ca au un program asa bun.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #9
                  )) Știu asta în funcție de VIN-ul mașinii.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by flaviuf View Post
                    Pai nu cred ca are legatura cu temperatura motorului, filtrul cred ca reduce emisiile astfel incat sa te incadrezi in norma de poluare specificata. gresesc?
                    Nu cred ca gresesti. In principu insa, e mai bine sa se duca cu motorul cald.

                    @Sindrom: RAR-ul stie. Si eu stiu ca tu nu ai DPF, dar nu asta era problema. Problema este ca nici EU nu am.
                    Delphi
                    Super Moderator
                    Last edited by Delphi; 10-02-15, 16:58.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #11
                      E complicat la Honda 2.2 i-CTDi cu dpf. Cand are probleme cu dpf-ul intra in avarie limiteaza turatia la 3000rpm. Daca mergi cu ea asa la RAR nu treci sigur. Motoare Honda diesel au emisii mici si se incadreaza sub limita de 1.5 pentru Euro 4. Incadrarea cu dpf sau nu pe cartea masinii ajuta la inmatriculare (taxa de prima inmatriculare) si atat. Dupa ce ti-au luat banii nu ii mai intereseaza cat poluezi. O aberatie in legea noastra, asa cum sunt de fapt toate.

                      Dexterelu mergi la Voluntari. Iti spun in PM de ce as face aceasta alegere.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #12
                        Salut, la cati cai ai ajuns si cum s a modificat consumul?


                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                        Comment

                        Working...
                        X