BOGDI12001: '01 Honda Stream 1.7 M/T, Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    si la a mea e la fel, acum imi caut ceva sa le inlocuiesc pentru ca ala mic s-a si rupt un pic

    Comment


    • #17
      Daca sunt doritori am cumparat un manual service de pe net. Cine doreste imi lasa adresa de mail si il pot trimite.

      Comment


      • #18
        Oare se potriveste modulul de control cu clima automata in schimbul modelului ce este pe 1.7 sau difera si instalatia electrica?

        La asta ma refer

        http://www.ebay.co.uk/itm/HONDA-STRE...-/221371611526

        La mine este fara Auto.

        Comment


        • #19
          Masina urmeaza sa o prezint la categoria Vanzari. Isi vinde un prieten din DE masina si nu vreau sa ratez ocazia. Este un Avensis din 2007 2.2 170 cp.
          Pe data de 20 urmeaza sa fac rar-ul si dupa ce o inmatriculez o pun la vanzare.

          Comment


          • #20
            pacat de ea...sunt curios cat de repede o sa se vinda

            Comment


            • #21
              Sincer nu sunt foarte disperat sa o dau. Oricum mai am si un clio 2 de vanzare si doar daca reusesc sa le dau amandoua o sa o iau, daca nu raman la astea. Eu sunt multumit de ele.
              Am reusit sa ii fac si un consum la Stream si in oras a iesit 8,5 la fataiala multa si distante scurte. O sa am si un drum mai lung si revin si cu un consum exterior.

              Comment


              • #22
                Bună ziua Am achiziționat și eu de curând o Honda Stream 1.7 din 2001 dar primul proprietar a cumpărat o numai in 2002 noiembrie Mașina arată foarte bine are doar 70000 de km dar din păcate nu cunosc nimic despre mașină Vreau sa îi schimb cureaua de distribuție plăcuțele numai pe față, pe spate sunt bunee,uleiul si filtrele(le fac ca să nu am bătăi de cap mai încolo) Precizez ca acum locuiesc in Germania și mașina o so folosesc aici Dacă mă puteți ajuta cu niște sfaturi v aș rămâne recunoscător.

                Comment


                • #23
                  La fel este si a mea, productie 2001 dar masina a fost cumparata in 2002. Pentru piese mergeti cu seria VIN la un magazin si va luati piesele exact care va trebuiesc. Curea distributie, rola intinzatoare, pompa apa, etc.
                  Ulei eu am pus motul 5w40, placute Ferodo. Legat de distributie eu am schimbat doar cureaua deocamdata, pompa nu prezenta scurgeri si se invartea foarte bine, la fel si rola dar asta o face fiecare pe raspunderea sa. Am sa o desfac din nou la 200000 km si am sa schimb tot.
                  Legat de curea, la urmatoarea am sa merg pe curea OEM, ceea ce recomand oricui.
                  Chiar m-am jucat zilele trecute cu testerul putin pe ea si pare ok motorul. Mai ramane sa vad cum sta cu consumul de ulei. Trebuie sa-i schimb garnitura de la valva PCV ca scapa ceva ulei pe acolo si dupa asta sa urmaresc sa vad daca consuma. In caz ca consuma am sa schimb segmentii si probabil si cuzinetii.
                  Iti mai recomand sa schimbi lichidul de servo directie, frana, ulei cutie, lichid racire.
                  bogdi12001
                  Senior Member
                  Last edited by bogdi12001; 04-05-15, 22:43.

                  Comment


                  • #24
                    bogdi iti recomand ca inainte sa umbli in motor sa incerci si alt ulei, eventual o idee mai gros...la fel am patit si eu cu 5w40 aral, dupa 4000 km de la schimb era pe minim(consumase cam 1 litru), de atunci i-am bagat 10w40, am vreo 4-5000 km cu el si nu a consumat mai mult de 150-200 ml, nu pare sa aiba nici motorul meu probleme de niciun fel

                    Comment


                    • #25
                      Da, am gasit pe un site o declaratie a presedintelui de a SPOON care spune ca un ulei recomandat pentru orice motor Honda este 15w40 (semisintetic), iar pentru motoarele cu emisii scazute VTEC-LEV recomanda 10w30 (mineral). Uleiurile sunt produse de Idemitsu pt Honda.

                      Va trebui sa schimb sonda lambda. Rezistenta incalzitorului este de 3 ohmi (trebuie sa aibe intre 10-40 ohmi) si este foarte lenesa, valorile se incadreaza intre 01 -09 v dar modificarile au loc foarte lent, sta si cate 2 secunde pe o valoare.
                      Inafara de reprezentanta aveti idee de unde pot lua una originala?
                      bogdi12001
                      Senior Member
                      Last edited by bogdi12001; 05-05-15, 16:50.

                      Comment


                      • #26
                        Revin cu detalii noi dupa primele trei zile de folosire a masinii. Azi am reusit si am ajuns la service si iam schimbat cureaua de distributie(Herth+Buss),pompa de apa,rola intinzatoare,ulei(10W40,asa mi-a recomandat de la magazin),filtru ulei si discuri si placute frana(NK) fata(pe spate sunt bune),filtru aer motor si filtre aer clima interior.Am facut deja cu masina 320 de km din care aproape 200 drum intins si restul oras si am facut un calcul de consum plin-plin si mia iesit 8,5.Nu e putin cam mult?!!!!! Ce consum aveti la masina,oras si drum intins.Maine mai am un drum de vreo 250 de km si mai verific o data consumul tinand cont de faptul ca acum am ulei nou,filtre noi.Sunt curios daca mai scade sau nu.Am mers in afara in medie 110-120 km/ora.Vreau so incerc sa vad si cum merge la viteze mai mari dar mai intai ma intereseaza consumul.Multumesc de sfaturi si pareri!!!!

                        Comment


                        • #27
                          Salut.
                          In oras am calculat un consum de 8,5 facut de la plin la plin, inafara am fost pana la Bucuresti si inapoi deci 320km si am consumat un sfert de rezervor, la dus am fost singur in masina si la intors 3 persoane si 3 geamantane mari. Acum problema este ca nu i-am mai facut din nou plinul dar am aproximat cat de cat si am pus la calcul mai multa benzina consumata cu 8 litri fata de sfertul de rezervor si mi-a iesit cam 6,5. La dus am mers destul de tare chiar si 160 pe unele portiuni iar la intoarcere nu am depasit 120.
                          La viteze prea mari nu imi place masina pentru ca motorul merge foarte turat din cauza cutiei scurte.
                          Sa ai grija sa ii mai verifici nivelul la ulei din cand in cand, eu am suspectat la a mea ca consuma putin dar m-am uitat pe sub masina si pierde ulei pe la garnitura pcv si era ulei si pe baie. Am spalat si am sa o urmaresc acum sa vad ce si cum.

                          Comment


                          • #28
                            eu am facut ieri un drum de vreo 250 de km din care 50-70 oras si am calculat un consum de 7.3,metoda plin -plin.Nu am mers mai tare de 110 km decat foarte rar in depasire.Acum astept sa mai vad cum se comporta mai departe,oricum sunt cu lupa pe ea.Am o problema la o usa nu merge din telecomanda,ati mai patit careva si daca da care e problema.Ulei iam pus 10W 40 dupa primiiii 500 de km totul e in regula .Mai trebuie sa merg sa echilibrez rotile si apoi o incerc o data sa vad cat mere blană,desi motorul e cam turat la viteze mari. Cum se controleaza nivelul de antigel ca am vazut ca e cam ciudat plasat bidonul si nu prea poti sa vezi cat e in el.Mersiiii!!!!

                            Comment


                            • #29
                              Pe bidonul cu antigel sunt 2 gradatii cu Maxim si Minim, sterge-l bine ca ar trebui sa se vada...cu viteza ar trebui sa mearga spre 190-200 km/h, cel putin a mea a ajuns acolo dar ai grija cu manevrele bruste ca e inalta si nu o sa ii placa, iar cu inchiderea ti-am spus care e problema, nu esti singurul

                              Comment


                              • #30
                                Mersi mult Robert7 de sfaturi,stiti cumva daca se foloseste un antigel anume sau merge oricare?!!!

                                Comment

                                Working...
                                X