BOGDI12001: '01 Honda Stream 1.7 M/T, Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BOGDI12001: '01 Honda Stream 1.7 M/T, Grey

    Salutare tuturor si bine v-am regasit. Dupa 2 Accord 2007, 2010 si un civic 1996 am reusit sa revin in tabara Honda cu acest Stream.
    Masina este din 2001, 180000 km si dotarile nu le mai insir.
    Ca si probleme ar fi inchiderea centralizata care nu merge nici din cheie, nici din telecomanda, oglinda de pe staga crapata si deocamdata atat.
    Trebuie sa-i fac revizia si apoi inmaricularea.
    Masina are in acte trecut la roti 195/65/r15, se poate trece suplimentar 205/55/r16? Am rotile de iarna ramase de la accord si le-as folosi pe alea daca tot le am.
    Daca se poate as dori ceva sfaturi la consumabile, placute frana, filtre, ulei cred ca o sa pun motul 5w/40 si la cati km se schimba distributia.
    Multumesc deocamdata.





    O sa mai revin cu poze dupa o curatenie generala.

  • #2
    Sa ai noroc de ea! Spoon e expertul de pe forum in Stream - te poate ajuta el cu informatii
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Bine ai venit, ma bucur ca mai cumpara lumea si altceva in afara de sharan si zafira, cum a zis si ticker, o sa iti explice Spoon mai multe. Referitor la roti, se pot trece la final si alte dimensiuni, cel putin la mine a fost posibil...inchiderea si mie imi merge doar pe partea stanga si portbagajul, pe dreapta nu vrea si din cate imi aduc aminte nici lui Spoon nu ii functiona la toate usile, e boala comuna

      Comment


      • #4
        Multumesc. De VW nici nu vreau sa aud, de altfel nu este prima Honda din familie, am avut Accord 2007, o masina exceptionala dupa a venit un Accord 2010 care nu m-a impresionat la fel ca primul, poate doar legat de consum care este mai mic si am mai avut un Civic ej9 din 1996 care se afla acum la colegul Jardel151.
        Legat de usi o sa incerc sa vreific instalatia electrica, daca descopar ceva va anunt. Ciudat este ca nu merge din telecomanda de loc, ma gandesc sa nu trebuiasca programata.
        Am observat ca nici luminile interioare nu se aprind cand deschid usile, doar manual merg aprinse.

        Legat de consumabile am comandat deja placute Textar, filtru ulei Purflux, aer Jakoparts, si ulei cred ca o sa merg pe Motul 5w40.
        bogdi12001
        Senior Member
        Last edited by bogdi12001; 09-02-15, 21:35.

        Comment


        • #5
          Sa imi spui si mie cum e cu Motul, eu am avut in a mea Aral 5w40 si l-a cam baut destul de repede

          Comment


          • #6
            Am folosit motul la Clio 1.2 16v si a fost ok, nu am complectat niciodata si are 180000 km.

            Comment


            • #7
              Problema cu inchiderea si luminile am rezolvat-o. A fost arsa o siguranta.

              Comment


              • #8
                Problemele masinii le-am rezolvat, astazi i-am luat si nr. rosii. Singurul lucru care nu imi place este cutia de viteze prea scurta, la 120 este la 4000 rpm. Nu se poate schimba cutia cu una mai lunga de pe alt model?
                Am montat si rotile de iarna pe 16 inch ramase de la Accord si nu stiu pe viitor daca sa raman la 16 pt iarna sau sa trec la 15.
                Am observat ca daca o turez pe loc cand revine turometrul la 800 rpm mai face un salt de cateva secunde la 1500 rpm dupa care revine la 800 si se stabilizeaza acolo. Este vre-o problema sau asa fac ele?
                Multumesc.

                Comment


                • #9
                  Si eu am ramas surprins de cutia de viteze, teoretic se poate pune altceva cu modificarile de rigoare, nu stiu daca si merita pentru ca o sa pierzi la demaraje si la depasiri, daca poti trece peste zgomotul usor ridicat al motorului la viteza de autostrada e ok, sta bine si cu consumul in ciuda faptului ca sta turata ca la curse( mie imi ia in jur de 7-8 pe autostrada, masina plina de cele mai multe ori). In caz de te apuci de modificat sa anunti aici ca sunt si eu curios. Cu privire la relanti a mea se comporta in felul urmator: la relanti pe loc dupa ce o turez coboara normal la 800 rpm, in schimb daca sa zicem ca sunt in mers si o scot pe liber, coboara la 1000-1100 rpm si in momentul in care opresc masina coboara la 800 rpm, totusi nu se intampla asta de fiecare data, am observat-o ca si in mers a coborat direct in 800 rpm....nu stiu ce sa cred, nu as zice ca ar fi neaparat o problema, nu ma deranjeaza. Ca idee eu i-am demontat galeria de admisie s-o curat pt ca am avut probleme cu EGR-ul blocat, am curatat clapeta de acceleratie, nu am nicio eroare, deci posibil ca e ceva programat doar ca nu imi dau eu seama care e scopul

                  Comment


                  • #10
                    eu am pus eneos 5w30 pentru iarna, dupa 8000 km am mai completat jumatate de litru; pentru vara pun eneos 10w40
                    la mine au fost stricate motorasele din usi, foarte probabil se vor strica si la tine
                    Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                    '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                    Comment


                    • #11
                      Sti cumva unde gasesc o oglinda exterioara stanga?

                      Comment


                      • #12
                        incearca aici, am luat eu juma' de masina in octombrie si stiu ca aveau 2 masini http://www.dezmembrarimasini.ro/dezm...--4937290.html

                        Comment


                        • #13
                          I-am schimbat si uleiul astazi, si parca este mai silentios motorul. Era destul de negru cel vechi.
                          Imi recomandati si mie ce curea de distributie sa pun? Sa schimb si pompa de apa?

                          Comment


                          • #14
                            I-am schimbat garnitura de praf de la un etrier si o sa primeasca si un schimb de lichid de frana ca nu arata prea bine. Am luat Petronas dot 4, mi l-au dat de la reprezentanta Honda BV, au zis ca ei asta folosesc.

                            Comment


                            • #15
                              Am observat ca la stegatoare unde se termina cel de la sofer si incepe celalalt ramane o portiune unde nu ajung stergatoarele, in partea de jos, asa este si la voi?
                              Exact forma care am desenat-o.

                              Comment

                              Working...
                              X