GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Pe bord n-au incercat?
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #47
      Originally posted by Den1GRator View Post
      Tari astia de la Autoklass, foarte priceputi in Honda...si la Sibiu l-au sunat pe un prieten sa ii spuna ca masina lui nu are filtru de polen si nu au unde sa il puna (la un CTR).
      Parametrii erau acolo si toate functiile din ce am vazut eu numai ca trebuie cineva sa stie ce si cum, eu m-as baga daca as avea interfata, imposibil sa nu gasesti ceva, trebuie doar timp sa te joci sa vezi ce si cum.
      GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

      Comment


      • #48
        Originally posted by Delphi View Post
        Pe bord n-au incercat?
        La bord nu s-au uitat. In timp o sa se rezolve si lucrul acesta. Autoklass-ul nu a facut pana acum, probabil, decat sa reseteze intervale de service la Honda, interfata este destul de elaborata si ai multe optiuni, poti sa faci multe lucruri cu ea, sa modifici parametrii si sa activezi functii. Vorba unui coleg de munca: "Mocofanilor, puneti mana si cititi. Cititi baa!"
        GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

        Comment


        • #49
          Azi am montat anvelopele de vara si am făcut și o verificare vizuală , ce am observat in mod negativ: capacele butucilor spate sunt ruginite. E normal? Chiar nu se putea face nimic, e inestetic chiar dacă nu se văd ,și a trecut doar ceva mai bine de 1an. Îmi stă pe chelie acum sa dau roțile jos să curăț rugina si sa dau cu ceva vopsea sau grund.

          Trimis de pe al meu GSmart Akta A4 folosind Tapatalk
          GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

          Comment


          • #50
            Nu am scris nimik pe aici de ceva timp. S-a efectuat azi a 2-a revizie la 34mii la Autoklass CT. Schimb filtre si ulei+ verificare mecanica si electrică. Toate sunt Ok.Ulei 0w20 type 2.0.Tin sa precizez ca in cei 17mii de la prima revizie nu a consumat gram de ulei, sper sa fie la fel de aici incolo. [emoji2]

            Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk
            GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

            Comment


            • #51
              Și uite așa cum zboară timpul și Honda a ajuns pe la 52mii pe nesimțite și în liniște totală. Majoritatea drumurilor le-a petrecut până acum mai mult pe autostrăzi și drumuri nationale, prin oraș foarte puțin că nu prea ii plac semafoarele. Consumul de când mă știu s-au situat in jurul valorilor de 7-7,5 cu benzina 95 sau 98 de Mol, Rompetrol și câteodată Petrom. De curând a primit ulei și filtre noi iar partea mecanica frânare și suspensie e in parametrii. Nici pe partea electrica nu am avut parte de nici o surpriză. În schimb au început să apară mici defecte estetice : capotă cu găurele, parbriz cu găurele mici, proiector ceață stânga crăpat dar inca nu ia apa( am procurat deja o pereche completa din dezmembrări), un bandou de pe plafon a zburat ( cred că pe autostrada pt. Că din când în când de ridica pe mijloc și îi dădeam cate un pumn), dar nu îi stă rău fara ele. Și a mai primit săptămâna trecută o zgârietură in colt bara fata dreapta de la un idiot care cred că avea vreo duba sau camion pentru că era toată neagra de cauciuc de cum a șters cu roata. Desigur pentru multe din ele o sa existe Casco dar inca nu arată rău. La interior nu prea vede pasageri mai ales în spate. Doar mânerele fețelor de ușa din față au început să semene decojeasca. Până acum a fost un partener de drum nădejde si a ascultat toate comenzile sper sa o tina tot așa și în următorii ani.
              GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

              Comment


              • #52
                Scuzați greșelile de editare dar am scris de pe telefon și de găsește el sa corecteze cand îți e lumea mai dragă.
                GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                Comment


                • #53
                  Oops! Am postat de 2 ori.
                  Uitasem sa precizez că am făcut și mici update-uri. De vreo 20mii filtrarea aer motor se face cu un filtru K&N pe care inițial l-am cumpărat de curios dar nu as mai renunța la el. Și am mai făcut mici modificări la capitolul insonorizare zgomot rulare acoperind interiorul pasajelor cu insonorizant pentru sporirea confortului la rulaj pe autostrăzi. Pentru iarna va primi in zona inferioara,ca si până acum o pulverizare cu spray anticoroziv NonNafta( face o pelicula gălbuie și puțin uleioasă inițial dar care se usucă).
                  GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                  Comment


                  • #54
                    De ce nu ai mai renunta la K&N? Este conic cu CAI sau in capsula orginala a masinii? (Nu ca ar conta...)
                    Daca doar pentru sunet il tii, si mergi mai mult la drum lung, tin sa te dezamagesc, dar chiar pe cutia lui scrie "not for highway use".
                    Am testat si eu un K&N original vreo 3-4 luni (Nu pe Honda, pe una care chiar vedea concursuri), si cand am vazut cat praf am gasit in spatele lui pe admisie, a zburat in secunda doi, si am pus unul original inapoi.
                    Ideea e ca daca nu e uns exact cum trebuie, ori trece prea mult praf prin el, ori trece uleiul ala prin el. Oricum o dai, risti sa omori debitmetrul cu el, daca nu si altele...
                    Eu unul nu recomand K&N pe masina de toata ziua sub nicio forma. Si nici un serivice, sau chiar tuner calumea nu iti va recomanda asa ceva.
                    Daca il tii pentru surplusul de putere pe care ti-l da, tin sa te dezamagesc din nou, dar nu exista niciun surplus de putere de la el! Nu ma crezi? Testeaz-o pe dyno. Daca ai mai mult de 0.5 cp in plus de la filtrul ala, iti platesc eu dyno-runurile, si forumul mi-e martor. Maxim, poate ai un throtle response putin mai rapid de la el... Dar nici de ala nu as fi sigur.

                    Comment


                    • #55
                      Este filtrul care se potrivește în carcasă, nu este zgomotos chiar deloc la mers pe autostrada, doar in regim de accelerație mai agresiva. Nu am căutat să obțin putere in plus. Și filtrul original este tot cu ulei singura diferență este că este din hârtie și nu din bumbac. Acum la partea cu spălatul și datul cu ulei este mai mult după cum ai mana formata si nu trebuie sa te grăbești chiar deloc pentru că riști să pui ulei prea puțin sau sa scapi cam mult. Trebuie să lași ca bumbacul sa absoarbă. Nu m-am aruncat din prima la filtrul acesta, de câțiva ani mi-au trecut destule prin mâna, l-am folosit și pe alte mașini și nu am avut deloc probleme, Golf3 200mii km, Cielo 150mii, Opel 1.6 16v 100mii, Opel 1.8 100mii. In plus am observat și diferențele dintre aceste filtre și filtrele normale la utilajele( agricole, șantier) care lucrează în condiții de praf.
                      Nu fac reclamă, fiecare face ce vrea și cum consideră că e mai bine. Eu așa am considerat.
                      GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                      Comment


                      • #56
                        Si ca sa inchei capitolul cu K&N nu recomand daca nu ai ceva experienta cu asa ceva si nu stii cu ce se mananca, e destul de pretentios, nu se curata asa usor si trebuie sa ai mare grija cat ulei pulverizezi. Daca pui putin risti sa treca mult praf iar daca exagerezi risti sa colmatezi senzorii de pe admisie.Nu o faci in fata blocului in niciun caz. Eu unul am avut pe ce experimentez, si apoi am avut ocazia sa invat si la locul de munca procedura de curatare si ungere. Si daca e sa pice ceva imi asum acest lucru. Daca e sa strice ceva o sa postez aici.
                        La rularea pe autostrada zgomotul de rulare e prea mare si acopera zgomotul motorului. Si singura diferenta e un raspuns mai rapid la apasarea pedalei plus un zgomot gutural( dar placut la ureche) la deschidere maxima a clapetei la turatii sub 3mii dupa care creste zgomotul per total si nu iti mai dai seama.
                        GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                        Comment


                        • #57
                          Salutare tuturor!
                          Un mic update la 91mii km maine 92. Totul funcționează in parametrii optimi. S- au montat azi anvelopele de vara noi Falken Ziex ze310 care au inlocuit vechile Continental originale( cred ca au mers cam 50mii), cele de iarna chinezesti cred ca mai duc maxim 10 mii.
                          Am verificat si placutele de frana( originale fabrică), inca mai duc aproximativ 10-15mii. Inca nu bate, nu troncane.
                          Consum ca in prima zi 7-7,5 l/100km, 70-75% autostradă, 20% DN-uri, restul oraș.
                          Drumuri bune tuturor!

                          Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

                          GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                          Comment


                          • #58
                            Domnilor, am nevoie de priceperea si entuziasmul dumneavoastra. Am inceput operatiunea de instalare, pe Civic IX 1.8 2012-2016, a unui kit cruise control. Am gasit un volan cu toate comenzile si sârmele pe el si vreau sa continui cu harness-ul aferent si alea-alea pina la pedale si ECM. Ciudat este ca masina nu are absolut nimic preinstalat, cum ar fi la Toyota de exemplu si ceva imi spune ca va trebui sa schimb si pedalele...In sfirsit, ca povestea sa fie mai scurta, tocmai vin de la Honda Arad, unde am incercat sa aflu raspuns profesional la oful meu. Serios?! Trebuie unVIN# de la modelul care are pe el toate extrasele.
                            Honda imi cere 200ron daca nu cumpar piesele de la ei si vreau doar codurile...Prefer piata din America, pe cale de conseciință. A! Volanul ce vasa vina din USA m-a costat 122$us cu expediat si taxe de livrare.

                            Comment


                            • #59
                              Am lasat un mesaj pe privat cu VIN de la modelul meu, sper sa iti fie de ajutor.
                              GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                              Comment


                              • #60
                                Primit, trimis, aștept răspuns...

                                Comment

                                Working...
                                X