Achizitie Honda CR-V automata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    9500-1100 euro functie de dotari si grad de uzura interior / exterior.

    Este parerea mea . Asta daca nu vrei sa stai 1 an cu masina la vanzare .

    Comment


    • #17
      Am ajuns la o concluzie , trebuie sa aleg intre :
      2007 diesel MT 188000km
      si
      2008 benzina AT 124000 km

      as merge pe benzia , dar sunt putin dezamagit de comportamentul in depasiri ... ceva sfaturi la final de drum ?

      Comment


      • #18
        Vorbind de CR-V III, ceea ce si eu am, iti pot spune doar ca cei 380daN cuplu ai diesel-ului nu se pot compara cu cei 190 ai benzinarei, fie A/T sau M/T.
        In rest masina e aceeasi si calutii la fel.
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #19
          Multumesc pentru raspuns . Benzinara AT este atat de faina ... pfu ... ma da pe spate . Dieselul este impecabil ca aspect interior / exterior dar are 180000 km , sigur voi avea probleme cu turbosuflanta si ambreiaj in urmatoarea perioada .... asta ar fi singurul motiv care ma face inca sa ma gandesc la benzina . Benzinara 1-2 ani nu voi baga nici un ban in ea .

          Comment


          • #20
            Ambreiajul la diesel te tine cam 90k km. Eu am 190k km cu ea si nicio problema cu turbina. E curatata zilnic

            KOL Sybronendo

            Comment


            • #21
              Eu zic ca tine mai mult ambreiajul. A fratelui meu are 120.000 cu ambreiajul original ( CRV III diesel). Nici masina aia nu e menajata deloc
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #22
                Si eu am peste 120k si nu am probleme (inca!) la ambreiaj.
                Este insa foarte adevarat ca merg peste 60% extraurban si asta ajuta.

                La cealalta masina, un Renault Megane, primul ambreiaj a fost la 217k, ruland cam in aceleasi conditii.

                In ce priveste turbosuflanta, intotdeauna sa lasi motorul sa mearga 30s-1 min. inainte sa il opresti, mai ales cand mergi in regim inalt de turatie. Scaderea mai lenta si nu brusca a temperaturii acesteia cu sistemul de racire al masinii inainte de oprire ii prelungeste viata.
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • #23
                  Am batut palma azi pentru 2008 benzina AT 124000 km executive , piele bej.

                  Am condus azi pentru prima data si mi-a placut .

                  Va rog lamuriti-ma ca nu am inteles inca foarte bine :
                  D/D2/D1 din maneta/ schimbator .
                  D3 din butonul aflat pe schimbator .

                  D/D2/D1 am vazut ca functioneaza si fara apasarea butonului de blocare a schimbatorului . Este corect asa sau se apasa ? Acel buton se apasa oare doar la introducere in R pentru protectie sa nu cuplezi in mers ?
                  westpoint
                  Senior Member
                  Last edited by westpoint; 12-02-15, 19:30.

                  Comment


                  • #24
                    Uita-te in carte si respecta ce scrie acolo ! Nu te juca, nu experimenta, fa exact ce spune cartea si urmatorii 50 de ani nu vei avea nicio problema, ca si cu motorul de altfel ! S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea multi ani de-acum inainte ( cel putin 50 ). Intra in scena la My CR-V.
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • #25
                      Nu cred ca exista D2 si D1... Exista D3, 2, 1.

                      Adica: in D, cutia foloseste cele 5 trepte de mers inainte. In D3, foloseste doar primele 3 trepte, recomandat cand tractezi ceva. Pozitia 2 foloseste DOAR treapta 2, pentru plecari de pe loc atunci cand un cuplu prea mare ar rupe aderenta (iarna pe gheata). Pozitia 1 mentina cutia in treapta 1.

                      Butonul de pe schimbator este o protectie pentru a nu cupla R cat timp masina inainteaza. In rest, poti comuta intre N, D, D3, 2, 1 fara apasarea butonului.

                      Comment


                      • #26
                        Asta o fi la cel nou Catalin,

                        La cel vechi e D, 2 si 1.

                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Da, asa este, insa eu m-am luat dupa ce a scris Mr. Willy in al 2-lea post. Credeam ca isi cunoaste mai bine masina.

                          Oricum, ideea de baza ramane, nu exista D2 si D1.

                          Diferenta este, ca sa fie si mai clar, ca in cazul D2 s-ar utiliza treptele 1 si 2, pe cand atunci cand scrie doar 2, se foloseste doar treapta 2.
                          CatalinP
                          Senior Member
                          Last edited by CatalinP; 13-02-15, 11:14.

                          Comment


                          • #28
                            Care mai e farmecul sa ai automanta cand ai D, 2, 1 si altele? Pactic schimbi ca la jocuri... dar tot schimbi.
                            '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

                            NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

                            Comment


                            • #29
                              mergi pe D 98% din timp.
                              Mergi pe 1 (timp scut) cand vrei sa urci o panta in anumite conditii (f.f rar)
                              Mergi pe 2 cand ai mult de urcat si nu vrei sa urce mai mult de a doua ca sa nu piarda din cuplu motor.

                              Daca are 3 mergi pe 3 cand vrei sa faci o depasire din scurt si vrei sa nu schimbe in a patra.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by CatalinP View Post
                                Da, asa este, insa eu m-am luat dupa ce a scris Mr. Willy in al 2-lea post. Credeam ca isi cunoaste mai bine masina.

                                Oricum, ideea de baza ramane, nu exista D2 si D1.

                                Diferenta este, ca sa fie si mai clar, ca in cazul D2 s-ar utiliza treptele 1 si 2, pe cand atunci cand scrie doar 2, se foloseste doar treapta 2.
                                Imi cunosc foarte bine masina, lasa afirmatiile gratuite ! Este asa cum am spus eu acolo, D3 este activat cu butonul negru, iar D2 nu presupune doar viteza a doua, lucrurile sunt clare, trebuie doar sa citesti si sa si intelegi ce citesti !!
                                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                                Comment

                                Working...
                                X