SYS: '09 Honda Accord 2.2 i-DTEC Executive M/T, Crystal Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Salut, nu puteai sa o rezolvi in Ungaria? Poate aveau si piesa?

    Comment


    • #62
      Originally posted by scorpionul negru View Post
      Salut, nu puteai sa o rezolvi in Ungaria? Poate aveau si piesa?
      In nici un caz.
      Era sambata, implica sa dorm la hotel pana luni. Platforma din autostrada la service, foarte scumpa. Eram doua persoane, daca piesa nu era disponibila, trebuia sa plec cu bagaj pana la Valcea, alte costuri de transport. Apoi din nou in Ungaria sa iau masina. M-as fi complicat mai mult, plus ca nu stiu o boaba ungureste. Si ultima chestie, a doua zi imi expira ITP-ul, de fapt, principalul motiv pentru care veneam acasa.

      Din nou o eroare in bord, de data asta cu mesajul PGM-FI. Am achizitionat un tester, clona Delphi DS-150E, eroarea fiind bujia incandescenta cilindrul nr 4 (P16D3). Cu ocazia asta am pus un set nou de bujii incandescente Beru GN073:

      Last edited by SyS; 22-09-18, 19:17.
      sigpic
      Accord CU3

      Comment


      • #63
        Cand am facut revizia la APAN Braila am cumparat cu 205 lei o polita Honda Assistance valabila 1 an de zile pe teritoriul intregii Europe.

        Comment


        • #64
          Originally posted by cosminlzr View Post
          Cand am facut revizia la APAN Braila am cumparat cu 205 lei o polita Honda Assistance valabila 1 an de zile pe teritoriul intregii Europe.
          Am si eu ceva asemanator. In toata Europa, transportul cu platforma gratis, dar, doar pana la cel mai apropiat punct service. In cazul acesta, nu m-a ajutat cu nimic. Eu trebuia sa ajung neaparat acasa.
          Chiar presupunand ca o reparam in Ungaria, cum veneam fara ITP valabil pana la Valcea?
          sigpic
          Accord CU3

          Comment


          • #65
            Ai procedat bine, erai fortat sa ajungi, bine ca ai rezolvat. Sper sa scapi de ghinioane, vad ca in ultimul timp ai tot avut.
            Iti urez sa ai un an mai bun, sa fie plin de noroc, sa auzim numai de bine.
            Sanatate!

            Comment


            • #66
              Salutare,

              Cu ocazia implinirii varstei de 300.000 km, m-am gandit sa mai actualizez topicul.



              In tot acest timp, am mai avut o singura problema la masina, destul de costisitoare, s-a rupt fulia motorului, cea atasata de vibrochen.
              S-a rezolvat la reprezentanta in Italia, cost total 750 euro. Credeam ca numai Bmw-ul sufera de problema asta (am avut un seria 3 la care s-a rupt fulia de patru ori),
              dar vad ca si japonezele sufera la fiabilitate.

              sigpic
              Accord CU3

              Comment


              • #67
                Dupa o incercare nereusita de a o inscrie in Italia, din pacate, s-a vandut astazi.

                Tinand cont ca incepuse sa patineze ambreiajul si batea caseta de directie, pretul a fost destul de mic, adica 3500 euro.
                Masina , per total, a fost nemaipomenita, limuzina cu foarte multe optionale, confortabila, materiale de calitate, design modern de care nu m-am plictisit nici astazi. Nu m-am impacat cu suspensia rigida si m-a disperat, la gropi, bataia din caseta de directie care se gaseste doar pe original, foarte scumpa. Mi-a pus capac pretul cerut de Honda Italia pentru schimbul kitului de ambreiaj si al volantei, adica 2000 de euro.

                Salutare!
                sigpic
                Accord CU3

                Comment


                • #68
                  cum se demonteaza nuca de la schimbator?

                  Comment


                  • #69
                    Legat de nuca, nu trebuia sa ii iei husa ci ca procedezi Type R style, cu soseta flausata , that’s the proper way to do it!
                    Alcantara arata fain insa vezi ca si aia e un mic cosmal dpdv intretinere in zonele de contact, altfel se face urara foarte repede.
                    Ca sa mearga toate impreuna trebuie sa schimbi si mansonul de la schimbator, nu prea merge sa-l lasi pe asta. Eu as lasa bratele de la consola gri insa, daca vor fi rosii parca sunt prea tipatoare.

                    Comment

                    Working...
                    X