SYS: '09 Honda Accord 2.2 i-DTEC Executive M/T, Crystal Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    De ce ?. Din placerea de a surubari, de a desface si reface. Chiar daca am doua miini stangi, cind am timp, surubaresc (recunosc ca dupa o astfel de manopera tot la service ajung).

    Comment


    • #17
      Originally posted by dantt View Post
      Nu inteleg de ce te complici in felul asta facand singur revizia.In Pitesti,pentru o revizie completa la reprezentanta incluzand si filtrul de motorina,am fost "taxat"cu 100 ron manopera...
      Nu stiu nici eu, poate ca e un moment MasterCard. Filtrul x euro, cheia de filtru x euro, placerea de a-ti schimba singur filtrul, nepretuita.
      Plus ca atunci nu ar mai exista Diy de genul http://hondakarma.com/guides/fuel-fi...ent-diesel.47/ si http://clubhondaspirit.com/foro/topi...gasoil-i-dtec/.

      Originally posted by CatalinP View Post
      Sechele de la vechea Dacie, probabil.

      Cox vinde cheia de filtru cu 9 lire, fara TVA.
      Da, probabil. Pentru ca sechele si pentru ca placere.
      Am cautat pe site la cox dupa pn:070AARL00300. Nu am gasit nimic. Link, ceva?
      Pe lingshondaparts.com costa 84euro, dar nu este disponibila. M-as mira sa fie asa ieftina pe cox.
      sigpic
      Accord CU3

      Comment


      • #18
        Oricum, am comandat cheia aici https://www.amb-trade.de/, 108 euro cu transport. Dar au trecut doua saptamani si inca nu au trimis-o, sper sa nu fi luat teapa ceva. Maine le trimit mail si apoi sun la banca sa vedem daca pot sa-mi recuperez banii.
        sigpic
        Accord CU3

        Comment


        • #19
          [QUOTE=SyS;526872]Nu stiu nici eu, poate ca e un moment MasterCard. Filtrul x euro, cheia de filtru x euro, placerea de a-ti schimba singur filtrul, nepretuita.
          Plus ca atunci nu ar mai exista Diy de genul http://hondakarma.com/guides/fuel-fi...ent-diesel.47/ si http://clubhondaspirit.com/foro/topi...gasoil-i-dtec/.


          Foarte tare replica,m-am distrat putin Ai grija sa nu faci vreo bulgarie pe acolo sa te coste diy-ul asta cat nu face, ca poate nici Mastercard-ul n-o sa mai poata

          Comment


          • #20
            Era sa uit,sper ca stii ca filtrul de motorina se inlocuieste NUMAI cu OEM!

            Comment


            • #21
              Originally posted by SyS;526855
              Intre timp mi-au venit presurile din mocheta. :yepp:
              [url=http://postimg.org/image/ogrfr7aj1/
              [/url]

              Cam ciudat sistemul de fixare a presurilor de podea. Din ce-am vazut din instructiuni, trebuie taiata mocheta si bagate clemele alea. Mi se pare un pic cam complicat.
              Nu este nimic complicat. In pachetul cu presuri ar trebui sa ai si instructiunile de montare. Poti sa arunci un ochi si pe topicul meu, deoarece eu mi-am schimbat presurile si a trebuit sa schimb si sistemul de montare(cele vechi aveau un alt sistem).
              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

              Comment


              • #22
                Originally posted by Dozer View Post
                Nu este nimic complicat. In pachetul cu presuri ar trebui sa ai si instructiunile de montare. Poti sa arunci un ochi si pe topicul meu, deoarece eu mi-am schimbat presurile si a trebuit sa schimb si sistemul de montare(cele vechi aveau un alt sistem).
                Da, a fost mai simplu decat ma asteptam. Mocheta avea deja insemnate locurile unde trebuia taiat pentru montarea clemelor. In douazeci de minute, presurile au fost montate.
                sigpic
                Accord CU3

                Comment


                • #23
                  Exact.. 5 min sa descoperi semnele, 10 min sa faci prima instalare... 3min sa faci a doua instalare... si 2 min sa pui presurile . Dar anterior presurile cum erau fixate?

                  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
                  BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Dozer View Post
                    Dar anterior presurile cum erau fixate?
                    Nu aveau nici un sistem de fixare si erau presuri de cauciuc, tipul asta:


                    Presupun ca sunt pentru modelul de accord anterior. Se potriveau destul de bine. Doar dupa ce am intrat pe forum mi-am dat seama ca nu sunt pentru masina mea.
                    sigpic
                    Accord CU3

                    Comment


                    • #25
                      Sys, de unde ai luat preșurile? Poți pune un link te rog?
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • #26
                        Probabil Cox.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by CatalinP View Post
                          Probabil Cox.
                          De pe ebay.

                          Originally posted by BlackMagic View Post
                          Sys, de unde ai luat preșurile? Poți pune un link te rog?
                          User-ul honda-schneider vinde diverse optionale Honda pe ebay. Pentru link presuri click aici.
                          Sunt modelul standard si au codul OEM: 08P14-TL0-611.
                          sigpic
                          Accord CU3

                          Comment


                          • #28
                            Prezon rupt.

                            Salutare,

                            Sambata am avut un pic de timp liber si am vopsit etrierii si discurile. Erau ruginite si se vedeau urat. Am folosit o vopsea rezistenta la temperatura, culoare aluminiu, asa cum este original.
                            Din pacate, cand am desfacut roata fata dreapta, o piulita s-a intepenit pe prezon, ducand ca rezultat la ruperea acestuia.
                            Intrebarea mea este: se poate schimba fara sa demontez fuzeta?

                            Pentru ca pe net am citit doua variante.
                            Una in care se schimba prezonul simplu, demontezi doar discul, tai o bucatica din aparatoarea de tabla, caz in care pot sa repar eu.
                            Varianta a doua, mai complicata, dat fuzeta jos, demontat rulmentul, trebuie presa etc., caz in care trebuie sa merg la service.

                            Prezonul se cumpara original sau este o varianta mai buna aftermarket?
                            Multumesc!
                            sigpic
                            Accord CU3

                            Comment


                            • #29
                              Eu am folosit prima variantă la ambele roți pe față, fără probleme.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by BlackMagic View Post
                                Eu am folosit prima variantă la ambele roți pe față, fără probleme.
                                Mi-ai dat teapa. Am desfacut degeaba roata, nu ies prezoanele, lovesc in butuc.
                                Am taiat o bucatica din tabla de protectie, am polizat prezonul nou pe o parte, nici o sansa. Nu intra.
                                Acum am vazut ca tu ai CL, e diferit fata de CU.



                                Sa le bag carne in frigider la inginerii aia de la Honda care au proiectat roata fata la Accord CU. O sa trebuiasca desfacut butucul pentru un amarat de prezon.
                                sigpic
                                Accord CU3

                                Comment

                                Working...
                                X