PAUL83: '99 Honda Accord 2.0 i LS, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Timpul a trecut si am mai adunat km la bord.Am trecut pragul de 261000km si puțin peste 12 mii km de când e in posesia mea.Intre timp am făcut următoarele:
    1.Prima inversare a cauciucurilor la 10 mii km(vad ca am uitat sa scriu,în 2015 inainte de plecarea în țară am incaltat-o cu cauciucuri noi Falken-estive)
    2.Am personalizat suportul numărului de înmatriculare
    3.Am revizionat caseta de direcție,incepuse să piardă lichid 300€(demontare+ montare+revizonare)
    4.Convergenta roților 20€
    5.Achizitie suport frontal motor (urmează montarea) de la reprezentanța Honda(pe lingshondaparts nu era disponibil) 95€
    6.Achizitie piulițe roata de pe lingshondaparts 9€ si ceva bucata-scump(mi-au cedat 3 piulițe,filetul,cu siguranță de la pistolul pneumatic)
    7.Achizitie filtre:ulei, carburant,aer,polen,lichid răcire,lichid frâna,lichid schimbator,bujii (urmează înlocuirea)196€(piese,transport si curs valutar euro-lira) luate de coxmotorparts
    Toate cele enumerate le trec la lucruri pozitive.
    Lucrurile negative:
    1.Cu macaraua geamului șoferului nu am rezolvat nimic
    2.Clanta portierei dreapta spate rupta in interiorul portierei(e 50-60 € nouă,mai așteaptă achiziția)deschiderea o fac doar de la interior
    3.Am luat un șurub pe stânga fata si am făcut pană
    4.Janta roții de rezerva nu se potrivește,intra prezoanele dar nu intra pe butuc,se lovește si in frana...era noapte si m-am lăsat păgubaș.Am lăsat mașina pe cric si m-am dus cu cauciucul la reparat.Nu reușesc să văd ce dimensiuni are janta de rezerva(cauciucul e de 15) pt ca acolo unde -s trecute dimensiunile e rugina.Cea originala de pe mașină are dimensiunile 15*6j H2.Urmeaza să cumpăr una de pe lingshondaparts cu 88€
    PS: Cred că dacă continuăm așa,eu si Accord-ul,ma da nevasta afara din casa [emoji1]









    Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk
    Last edited by Paul83; 08-12-16, 23:28.

    Comment


    • #17
      [QUOTE=Paul83;565278]Timpul a trecut si am mai adunat km la bord.Am trecut pragul de 261000km si puțin peste 12 mii km de când e in posesia mea.Intre timp am făcut următoarele:
      1.Prima inversare a cauciucurilor la 10 mii km(vad ca am uitat sa scriu,în 2015 inainte de plecarea în țară am incaltat-o cu cauciucuri noi Falken-estive)
      2.Am personalizat suportul numărului de înmatriculare
      3.Am revizionat caseta de direcție,incepuse să piardă lichid 300€(demontare+ montare+revizonare)
      4.Convergenta roților 20€
      5.Achizitie suport frontal motor (urmează montarea) de la reprezentanța Honda(pe lingshondaparts nu era disponibil) 95€
      6.Achizitie piulițe roata de pe lingshondaparts 9€ si ceva bucata-scump(mi-au cedat 3 piulițe,filetul,cu siguranță de la pistolul pneumatic)
      7.Achizitie filtre:ulei, carburant,aer,polen,lichid răcire,lichid frâna,lichid schimbator,bujii (urmează înlocuirea)196€(piese,transport si curs valutar euro-lira) luate de coxmotorparts
      Toate cele enumerate le trec la lucruri pozitive.
      Lucrurile negative:
      1.Cu macaraua geamului șoferului nu am rezolvat nimic
      2.Clanta portierei dreapta spate rupta in interiorul portierei(e 50-60 € nouă,mai așteaptă achiziția)deschiderea o fac doar de la interior
      3.Am luat un șurub pe stânga fata si am făcut pană
      4.Janta roții de rezerva nu se potrivește,intra prezoanele dar nu intra pe butuc,se lovește si in frana...era noapte si m-am lăsat păgubaș.Am lăsat mașina pe cric si m-am dus cu cauciucul la reparat.Nu reușesc să văd ce dimensiuni are janta de rezerva(cauciucul e de 15) pt ca acolo unde -s trecute dimensiunile e rugina.Cea originala de pe mașină are dimensiunile 15*6j H2.Urmeaza să cumpăr una de pe lingshondaparts cu 88€
      PS: Cred că dacă continuăm așa,eu si Accord-ul,ma da nevasta afara din casa [emoji1]









      Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk[/QUOTE
      Last edited by gigi; 09-12-16, 21:59.

      Comment


      • #18
        Si eu am o Honda la fel ca a ta, motor de 1850 cm si culoarea e la fel ,dar nu as da-o pe nici un logan nou nout.
        Acuma ca ai luat un cui in roata........ masina nu are nici o vina ... nu este defect .
        Ca roata de rezerva nu este cea originala nu este un defect al masinii .... mai pui 50 de euro pe linga aia 88 si iei din Romania 4 jante super best.
        Eu am piese pe masina originale ....made in japan si merg si acuma fara probleme
        Ca ai schimbat prezoane ,macara sau clanta usa ..etc e nimic
        Stiu multe persoane care au dat 10.000 de euro pe masina si li s-a dus turbina au mai dat vreo 1500 de euro
        4 micro contactori din usa busiti se vand numai 4 bc 100 de euro.nu dau nume de marca
        Si lista continua ,asa ca stai bine .....si vorbesc de masini cu 6-7 ani vechime .

        Comment


        • #19
          Salut Gigi!Merci pentru suport!Masinii nu am ce sa ii reprosez,tinand cont si de anii pe care-i are "in spate" nu ma pot declara decat multumit.Reprosurile imi sunt adresate mie,nu masinii.As putea face mai multe pentru ea dar din pacate trebuie sa o iau treptat pentru ca am de dat socoteala acasa
          Vad ca am mai omis ceva:
          1.Continui sa circul cu eroarea in bord de la motor,trebuie sa schimb catalizatorul(mecanicul la care am apelat mi-a spus ca motorul nu are de suferit ci doar mediul inconjurator)
          2.Cablul de la deschiderea portbagajului a "plesnit",acum il deschid doar din cheie
          3.Am doar o singura cheie,vechiul propietar nu gaseste cheia de rezerva si nici cheia rosie(am fost la Honda pentru a face o dublura dar am nevoie de cheia rosie,costul era pe undeva la 120-130 € cu tot cu imperecherea masinii sau a doua varianta propusa de ei ,sa imi schimbe tot sistemul cu vreo 700-800 €)
          4.Nu am tapiteria plafonului,ma multumesc cu izolatia de o culoare rosiatica-portocalie.Nu ma deranjeaza vizual,doar ca se aud bine picatruile de ploaie atunci cand ploua
          5.Tabla e destul de botita,ar avea nevoie de o vizita la tinichigiu si o mana de vopsea dar aici in Roma nu se merita aceasta investitie,eu parcand pe strada.Daca as vrea sa parchez in garaj ar trebui sa scot din buzunar 130€ pe luna
          6.Oglinda de pe partea stanga era deja "bleaga" de cand am luat masina,ieri dimineata am descoperit ca mi-au dat peste cap si oglinda de pe dreapta,nu e sparta dar falfaie
          7.Scaunul soferului e blocat in cea mai inalta pozitie,maneta pt reglarea sezutului nu mai merge.Eu am 1,87 inaltime si e destul de incomod
          In ciuda tuturor neajunsurilor mie imi place la nebunie masina.Am sa revin cu niste poze mai incolo.
          Cam asa se parcheaza in Roma:
          Click image for larger version

Name:	parcare alla romana.jpg
Views:	1
Size:	22.4 KB
ID:	723284

          Comment


          • #20
            Oglinda stânga - "bleagă"Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_132417.jpg
Views:	1
Size:	85.2 KB
ID:	723285
            Oglinda dreapta -rabatabila la 180°Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_132400.jpg
Views:	1
Size:	95.6 KB
ID:	723286
            Bara fata si spate(au fost vopsite acum un an jumătate în Ro,aratau mult mai deplorabil)Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_132218.jpg
Views:	1
Size:	84.6 KB
ID:	723287Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_132235.jpg
Views:	1
Size:	75.0 KB
ID:	723288Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_132311.jpg
Views:	1
Size:	55.6 KB
ID:	723289
            Alte busituri,zgarieturi(așa am luat-o)Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_132254.jpg
Views:	1
Size:	40.1 KB
ID:	723290Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_132209.jpg
Views:	1
Size:	62.7 KB
ID:	723291Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_132324.jpg
Views:	1
Size:	40.8 KB
ID:	723292Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_132340.jpg
Views:	1
Size:	52.8 KB
ID:	723293
            Am îmbrăcat volanul pentru că se exfolia(nu a ieșit prea bine estetic dar e practic)Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_132745.jpg
Views:	1
Size:	73.8 KB
ID:	723294
            PlafonulClick image for larger version

Name:	IMG_20161210_132450.jpg
Views:	1
Size:	56.0 KB
ID:	723295
            Motorul Click image for larger version

Name:	IMG_20161210_140240.jpg
Views:	1
Size:	94.4 KB
ID:	723296
            Cu siguranță pentru mulți dintre voi arăta rău mașina,dar important e să meargă mecanic totul ok.Cat timp voi mai sta in Roma de exterior nu se merită să mă ocup.
            Următoarea mașina sper sa fie o Mazda 6 sau 3 nouă,dar nu voi da Honda la remat

            Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk
            Last edited by Paul83; 10-12-16, 16:07.

            Comment


            • #21
              Da ....este de lucru serios la caroserie sunt defecte mici, dar multe si ca sa o revopsesti nu merita .Clar, este ca cine a avut-o nu sa ingrijit de ea deloc ,daca o mai tii 15-20 de ani o poti vinde ca masina de epoca ca sa nu ajunga la remat.
              Pe mine nu ma inghesuie banii sa o schimb dar daca asa avea bani tot HONDA mi-as lua .

              Comment


              • #22
                In ultimile zile am făcut un drum Italia-Romania si retur pentru a efectua revizia de 2 ani.In total au fost puțin peste 4000 km,aici incluzând și fâțâiala prin Ro.Toate bune și frumoase in ceea ce privește mașina,mai puțin faptul că îmi lipsește "cruise control-ul"pe o distanță de 1700 km(Roma-Sighetu Marmației)
                Am avut o singură problema cu mașina în timp ce eram prin munți trecând dinspre Sighet spre Baia Mare.La deal in treapta a 2-a a început la un moment dat sa meargă în șuturi,in treapta a 3-a se accelera foarte greu în linie dreaptă,timpii de accelerare erau dubli față de normal,totul până în 4000 de ture.Cum ajungeam la 4000 de ture mașina pleca pur și simplu ca din pușcă,decola.In toată această nebunie mi-a dispărut și eroarea din bord cu "check engine"(eroare de la catalizator) care persistă încă de la achiziție.Am fost la Honda în Baia Mare in acceasi zi dar nu au avut timp pt o diagnoza,am revenit după 2 zile dar mașina și-a revenit ca prin miracol și chiar daca au făcut diagnoza nu au știut să îmi zică care ar fi putut fi motivele pt comportamentul avut.Diagnoza au facut-o și în mers (în caz că are relevanță). Tot citind legendele de pe internet,personal am intrat la bănuieli ca ar fi devină benzina,am alimentat ultimile 2 plinuri înainte de "problema" la Petrom.Dar asta e doar bănuiala unui profan.
                Mulțumit și de consum la drum întins,în oraș mă învârt pe la 12% în medie.Va atasez și consumul avut la acest drum tur-retur.Nu am abuzat de mașină,am mers in proporție de 90% în limita legală.La dus trafic intens,cu bolocaje in Italia (era a 2 -a zi de Paste) în zona Arezzo-Firenze-Bologna.In Slovenia acceasi poveste,trafic greu și grindină înainte de Maribor și ploaie torențială aproape tot drumul prin Slovenia.Am intrat în țară pe la Petea(Satu Mare) trecerea frontierei a durat maxim 3 minute(era in jur de ora 21).Am ieșit din țară tot pe la Petea,am stat o ora in vama(era ora 18)
                Click image for larger version

Name:	PicsArt_05-01-11.35.37.jpg
Views:	1
Size:	36.7 KB
ID:	723943Click image for larger version

Name:	PicsArt_05-01-11.30.24.jpg
Views:	1
Size:	37.5 KB
ID:	723944

                Comment


                • #23
                  Super tare consumul... Am avut si eu app-ul asta si l-am schimbat cu Fuelio, pt ca mi s-a parut cu interfata mai prietenoasa. In afara de asta, consumul mi se pare foarte bun in regim de autostrada, cu masina incarcata - banuiesc ca nu erai tu singur cu masina goala. Ai mers legal sau i-ai mai curatat esapamentul?
                  Cu eroarea, orice ar fi fost... s-a deblocat acum!

                  PS: Este bine stiut ca in Italia, cu precadere la Roma, masinile nu au nici o sansa in fata traficului. Inca nu reusesc sa-mi explic cine cumpara masini noi acolo. Ca o paralela in Paris pana si masina politiei rula tamponata in trafic.

                  Comment


                  • #24
                    La dus am fost singur în mașină,cu bagaje și pe bancheta din spate,dar a fost mai mult volum decât greutate.La întoarcere portbagajul full cu bagaje destul de grele,plus soția și copilul la bord.
                    Pe autostrada nu am depășit 140-150 decât în momentele în care găseam pe careva de depășit.In general eram eu cel depășit de mașini mult mai puternice decât a mea sau de șoferi mult mai "pricepuți" decât mine.Sincer nici nu am vrut sa risc mai mult cu mașina tinand cont de vechimea ei,mai ales în Slovenia și Ungaria,unde nu cunoșteam nici limba și nici "obiceiurile".În schimb m-am "jucat" cu ea in Ro prin munți pe serpentine.Eu unul sunt mai precaut și merg regulamentar in Ro mai mult decat in Italia.Nu vreau sa intru pe mana polițiștilor români care dau impresia că sunt ieșiți la vânătoare.
                    În ceea ce privește traficul am văzut un top pe 2015 făcut de cei de la Tom Tom și Bucureștiul e pe locul 2 și Roma pe 5.Aici problema č ca Îți lași mașina parcată și cu siguranță o găsești lovită, zgâriată de cei care parchează . Majoritatea celor care își cumpără mașină nouă își permit cumpărarea unui garaj sau închirierea unuia.

                    Comment


                    • #25
                      Vă salut!
                      Ieri am făcut pt a doua oară inversarea cauciucurilor.In Roma ești sfătuit să faci această inversare la un an sau 10 mii km.Am depășit un an de la ultima inversare fara să ajung la cei 10 mii,sunt pe la 9mii.Drumul It-Ro dus întors mi-a cam tocit cauciucurile pe față,cred din cauza presiunii in roți,am avut 2.7.Acum am revenit la 2.4.
                      Azi din lipsa de ocupație dar și intrigat de modul în care am sa găsesc filtrul de polen m-am apucat să îl schimb.Sincer mă rușinez de ce am sa postez și de modul în care arată filtrul.La cat de puțin folosesc mașina nu mă așteptam să arate așa rău după un an și 3-4 luni și cel mult 10 mii km.Cred că trebuie schimbat de 3 ori pe an
                      Am schimbat și filtrul de aer de la motor după 2 ani jumate și 19 mii
                      Click image for larger version

Name:	IMG_20170722_163341.jpg
Views:	1
Size:	55.7 KB
ID:	725679Click image for larger version

Name:	IMG_20170722_163331.jpg
Views:	1
Size:	58.1 KB
ID:	725678Click image for larger version

Name:	IMG_20170722_163322.jpg
Views:	1
Size:	46.7 KB
ID:	725680Click image for larger version

Name:	IMG_20170721_183815.jpg
Views:	1
Size:	83.5 KB
ID:	725681

                      Comment


                      • #26
                        Nu mai face de-astea cu filtrul de aer al motorului. Un an maximum maximorum sau dai in altele mult mai rele.
                        Cel de polen treaba ta ce aer lasi sa intre in habitaclu.
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • #27
                          Așa arată filtrul de polen,original Honda după 2 luni și 2 mii km.
                          Între timp din lipsă de ocupație am desfăcut și bordul.Cu ocazia asta am curățat până unde am putut ajunge tuburile de la ventilație.As vrea sa schimb lumina din bord cu o nouă nuanță de alb.Dar nu știu care din becuri ar trebui schimbate,bănuiesc că cele de culoare albastra și nici nu știu de unde să le achiziționez,nu vrea să fie neapărat cu led, important e sa le găsesc.
                          De puțin timp am sărit de cota 270 k km
                          Attached Files

                          Comment


                          • #28
                            Eu am schimbat luminile in bord ,becurile care sunt,pe original sunt niste becuri mici cu filament, pe ebay le vei gasi cu denumirea de T5 ( se refera la soclu) eu am pus banda led in spatele cadranelor dupa folia neagra si se vede ok , e foarte greu de explicat cum am facut dar pe scurt am conectat o banda led cu 3 sau 6 leduri in functie de nevoi la soclurile din panou .am sa-ti fac o poza sa vezi cum arata lumina in bord ,sunt si leduri care vin cu tot cu soclu dar mare diferenta nu este fata de original.
                            Poate gasesti pe cineva sa -ti faca bordul in leduri ,am vazut multe marci de masini cu luminile in bord modificate .
                            SUCCES

                            Comment


                            • #29
                              Mulțumesc Gigi!
                              Săptămâna asta am reușit în cele din urmă să fac funcțional geamul șoferului.Am găsit o macara in Ro la dezmembrări,mașina donatoare fiind o Honda Accord din UK.Am pierdut funcția auto dar macar am un geam funcțional.Au fost făcute mici intervenții pe partea electrica,au fost puse și două relee pt a face macaraua funcțională.Am apelat la un electrician auto din cauza asta nu pot da mai multe date tehnice pentru că îmi prind urechile.

                              Comment


                              • #30
                                In ianuarie 2018 s-au implinit 3 ani de cand a intrat Honda in familie.Am sarit de 270k km,suntem undeva pe la 271 insemnand cam am facut 22k km in 3 ani.Totul decurge normal si ne pregatim de schimbul de 10k km,ulei,filtre...Undeva prin octombrie cred ca au vrut sa o fure,nu stiu daca a fost tentativa de furt sau doar vandalizare ,mi-au rupt bucati din clantele portierelor de pe partea stanga,pe partea dreapta nu au avut acces pt ca o lasasem aproape lipita de un gard viu.Intre timp am dat in mania,boala led-urilor sau mai bine zis a luminii albe.Am schimbat becul de la scrumiera,cel din plafon,pozitii si becurile de pe al 3-lea stop.Nu am reusit sa le schimb pe cele de la numar si pe cel din portbagaj pt ca sunt prea lungi,inalte fata de originale(nu m-am gandit sa masor un bec original inainte de achizitie).Trebuie doar sa imi fac curaj sa le cumpar si pe cele pt bord.Am sa las si cateva link-uri(poate mai pasioneaza pe cineva) si poze ca sa va faceti o idee,plus un filmultet,o tentativa de tutorial despre cum se schimba becurile pe al 3-lea stop.



                                Bec pt al 3-lea stop,pozitii,numar,portbagaj (un pic cam lungi,inalte) ...T10 https://www.amazon.it/gp/product/B06...?ie=UTF8&psc=1
                                Bec scrumiera,torpedou T5 https://www.amazon.it/gp/product/B07...?ie=UTF8&psc=1
                                Bec plafoniera canbus C5W(si astea sunt pe marimi,pe lungime) https://www.amazon.it/gp/product/B01...?ie=UTF8&psc=1

                                Video tutorial schimb becuri al 3-lea stop https://www.youtube.com/watch?v=t5qs...ature=youtu.be
                                Click image for larger version

Name:	IMG_20180128_154521.jpg
Views:	1
Size:	64.8 KB
ID:	726092Click image for larger version

Name:	2018_02_06_01.19.24.jpg
Views:	1
Size:	34.9 KB
ID:	726093Click image for larger version

Name:	IMG_20180126_184345.jpg
Views:	1
Size:	58.7 KB
ID:	726094Click image for larger version

Name:	IMG_20180126_184524.jpg
Views:	1
Size:	68.7 KB
ID:	726095Click image for larger version

Name:	IMG_20180201_190851.jpg
Views:	1
Size:	62.9 KB
ID:	726096Click image for larger version

Name:	IMG_20180201_191334.jpg
Views:	1
Size:	59.1 KB
ID:	726097Click image for larger version

Name:	IMG_20180201_202831.jpg
Views:	1
Size:	44.2 KB
ID:	726098Click image for larger version

Name:	IMG_20180125_115853.jpg
Views:	1
Size:	40.3 KB
ID:	726099Click image for larger version

Name:	IMG_20180125_115843.jpg
Views:	1
Size:	40.1 KB
ID:	726100

                                Comment

                                Working...
                                X