IVLADBOGDAN: '97 Honda Prelude 2.0i M/T, Red (BB9)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Salut!
    N-am mai postat de ceva vreme pe aici, dar am urmarit forumul.
    Intre timp, am reusit urmatoarele (incerc sa le enumar cronologic):

    -Am inmatriculat-o, am pus 4 gume de vara cu dimensiunea corecta 195/65/14, am lipit numerele cu dublu adeziva, am activat US-Lights, dupa care am luat o mica pauza.
    -Anul asta am restaurat total toata suspensia si articulatiile, am montat arcuri sport si am pus folie pe geamuri fata-spate 50%, am facut debadge pe spate, am montat filtru sport K&N in carcasa originala.
    -I-am schimbat franele fata-spate, pe spate am pus discuri si placute OEM, pe fata Brembo Maxx.
    -De asemenea am inlocuit gumele de pe pedale, am pus unele noi, originale.
    -Am pus leduri Osram LEDriving pe pozitii, am montat lupe bi-fazice in faruri, inlocuit playerul cu unul Pionner.

    Urmeaza si alte lucrari. Revin cu poze.
    La toamna sau la primavara ii voi restaura tabla.
    313.000 km actuali.

    Comment


    • #32
      Revin pe topicul asta, dupa o pauza consistenta.
      316.xxx km, deci doar 3000 km in aproape 2 ani de zile.
      Am circulat extrem de rar cu ea, in toamna am avut si un mic accident, care s-a lasat cu o inlocuire de doua airbaguri si modul declansator de airbag. Numai eu stiu cat am stat sa gasesc airbag sofer... Inca nu inteleg cum la un impact cu un caine, la care s-a sifonat numarul si putin bara + o ureche rupta de la semnalizator, este posibil sa iti sara airbag-urile.
      Dupa asta, am bagat-o la pastrare, nu inainte sa schimb 2 burdufe de planetara si alte mici acareturi. Am mai scos-o foarte rar la cate o tura de 2-3 km.

      Una peste alta, cum visul Integra Type R este intangibil momentan din cauza preturilor umflate ale acelei masini, am decis sa tin Prelude-ul pana la adanci batraneti, si nu glumesc.
      Asadar, pentru ca Accordul tine foarte bine cu casa, am bagat astazi Prelude-ul la service pentru urmatoarele:
      -schimb kit complet ambreiaj Exedy;
      -schimb semering vibrochen;
      -schimb ulei cutie MTF3.

      Mai am de rezolvat niste mici zgomote la puntea spate. In rest, merge excelent. Sper sa reusesc sa o vopsesc integral primavara sau vara asta, iar apoi sa fac niste upgrade-uri de performanta. Ori un kit turbo, ori un H22, sa vedem cum se aliniaza planetele.

      Ah, era sa uit. Vara trecuta am gasit niste jante originale pe 15 de Prelude 5, pe care le-am cumparat, nu inainte sa imi comand niste anvelope mai sport asa, Bridgestone Potenza Adrenalin RE002.

      Pun niste poze de astazi.

      Comment


      • #33
        Succes cu proiectul si multi km fara incidente!
        Frumoasa bestia. Se vede ca ai planuri marete cu ea.
        Bafta.
        ...
        I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

        Comment


        • #34
          Frumoasa masina! Sper sa apara tot mai multi hondari care sa tina de batranicile astea.

          Legat de motor, un H22A sau H22A7 + cutia aferenta cu LSD cred ca ar fi niste alegeri excelente pe sasiul asta.
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • #35
            Va multumesc!
            Am investit destul de mult in partea tehnica pana acum, e totusi o masina de 21 ani.
            Nu m-a dezamagit niciodata insa. Este o adevarata bucurie de fiecare data cand o conduc, iar motorul pare ceva mai rev-happy fata de K20-ul de pe Accord, chiar daca e non-vtec.
            Merge si acum 220 km/h pe ceas fara probleme, pe autostrada in Germania, desigur. Mi se pare incredibil la varsta ei.
            Am avut niste probleme cu partea electrica a contactului, care a necesitat inlocuire, piesa pe care am cautat-o aproximativ 6 luni de zile.

            Probleme mari in general reprezinta doar lipsa acuta de piese, de orice fel. Nu mai vorbim de piese noi originale, in conditiile in care foarte multe piese sunt discontinued din 2007-2008.
            Ar mai fi rugina de la praguri, la mine fiind prezenta doar la pragul din stanga. Sper sa gasesc un tinichigiu si apoi un vopsitor capabil.

            Comment


            • #36
              De ceva ani am ajuns la aceeasi concluzie, se merita sa pastrezi orice model Honda mai vechi.

              Hondele alea (90 - pana prin '08) aveau suflet, pentru ca au fost facute cu suflet.

              Comment


              • #37


                Am spalat-o astazi. Ne pregatim incet incet pentru o revopsire integrala. Momentan caut o vopsitorie capabila sa faca treaba buna, nu vreau sa o iau in stare mai proasta decat e acum.

                Comment


                • #38
                  Am zis ca pana o bag la vopsit, o sa incerc, in limita posibilitatilor financiare, sa caut si sa gasesc cat mai multe elemente de caroserie noi, originale, sigilate, constient fiind ca majoritatea sunt discontinued pentru aceasta masina.
                  In episodul de astazi, semnalizatorul din bara fata, cel de pe stanga.
                  Nu stiu cum l-am gasit, dar l-am gasit in Irlanda, sigilat. Nici nu m-am mai uitat cat costa. Acum vine partea cea mai grea: sa-l gasesc si pe cel de pe dreapta.

                  Comment


                  • #39
                    Dupa lupte seculare, am gasit si semnalizatorul din dreapta nou OEM tot pe Ebay, tot NOS (new old stock). De data asta, in Germania, la o fosta reprezentanta Honda care face lichidari de stoc.
                    Anuntul era imposibil de gasit, avea trecut in titlu codul OEM al piesei, iar in descriere mai nimic. Iar engleza lor este cum este. Am reusit sa ma inteleg cu el intr-o germana stricata si l-am luat cu tot cu transport cu 70 euro.
                    Intre timp, am mai cumparat si ambele embleme cu H, noi, OEM, cea de capota si cea de portbagaj.
                    Acum strang bani pentru chederele de la baza geamurilor, pe exterior.

                    Comment


                    • #40
                      Am pus volan de EP3.
                      Luni intra la revopsire integrala. Se vor inlocui/reconditiona unele elemente cu altele noi.
                      Voi reveni cu poze in aprox 3 saptamani.

                      318.000 km and counting.

                      Comment


                      • #41
                        te duci la vopsitor cu o "sticla" si il rogi sa iti vopseasca masina undeva pe vineri (sa iti stea masina pana luni dimi in cabina) ...fara sa ii dea caldura la cabina...sa lase cabina doar pe ventilatie ...sa ii dea doua maini pline de lac ....si atunci esti castigator ...si apropo..baga ceva poze...care fac cat o mie de cuvinte.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by ivladbogdan View Post
                          Dupa lupte seculare, am gasit si semnalizatorul din dreapta nou OEM tot pe Ebay, tot NOS (new old stock). De data asta, in Germania, la o fosta reprezentanta Honda care face lichidari de stoc.
                          Anuntul era imposibil de gasit, avea trecut in titlu codul OEM al piesei, iar in descriere mai nimic. Iar engleza lor este cum este. Am reusit sa ma inteleg cu el intr-o germana stricata si l-am luat cu tot cu transport cu 70 euro.
                          Intre timp, am mai cumparat si ambele embleme cu H, noi, OEM, cea de capota si cea de portbagaj.
                          Acum strang bani pentru chederele de la baza geamurilor, pe exterior.

                          Ce pret aveau emblemele ? ca am si eu de pe vremuri, 2 noi cu ambalajul desfacut, si am cerut 25 lei si 15 lei pe ele si am avut vreo 4 clienti care erau hotarati sa le ia dupa care mucless, cred ca au luat de pe capota altora!
                          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                          Comment


                          • #43
                            In legatura cu vopsitul, nu ma mai agit, pentru ca oricum va vopsi fix cum vrea el. Daca nu sunt multumit de rezultat, nu ridic masina si o las acolo pana o face calumea. Pe scurt, am cautat vopsitor/vopsitorie vreo 3-4 luni de zile, o gramada de benzina arsa degeaba, timp si bani pierduti.
                            Ori e extrem de scump (sa-mi fie iertat, dar vopsit de 2000 euro pentru o masina care valoreaza tot atat eu nu dau nici sa-mi pui pistolul la tampla), ori ti se spune din start "stii, sa nu te astepti sa iasa ca de fabrica", dar tot iti cere 5-6000 lei, ori e cazul ala cand iti spune "te costa 2500 lei, adu-o maine si e gata peste 2 zile" cand nu stii daca sa fugi sau sa razi.
                            Pe scurt, vopsitul va fi undeva la 1000 euro, referintele sunt bunicele, ce-o fi o fi.
                            M-am saturat de cat m-am documentat pentru partea mecanica/electrica a masinilor, sa fiu sigur ca mi se lucreaza calumea, acum nu o sa ma apuc sa invat si despre vopsitorie, ca ajung la nebuni.

                            Emblemele m-au dus aproximativ 20-22 euro ambele, deci aproape 100 lei.

                            Comment


                            • #44
                              Ma simt dator sa fac un update situatiei si aici.
                              Pe scurt, vopsitorul in cauza mi-a dat teapa, a trebuit sa reincep cautarile, am gasit pe altcineva, a intrat la facut acum doua saptamani, iar astazi situatia se prezenta in felul urmator:




                              Sper ca intr-o saptamana sa fie gata.
                              Culoarea e una deosebita zic eu, ramane surpriza deocamdata.

                              Comment


                              • #45
                                Mmmm, vreau si eu un CL9 rosu. Nu chitai nici daca e un CU2 Type S rosu. Bafta cu vopsitul orice culoare-i vei da!
                                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                                Comment

                                Working...
                                X