RICHIE: '08 Honda Civic Sedan 1,8 M/T , Neutron Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    asa stiam si eu dar dupa un search pe google, am citit ca cica ar avea totusi..ba 3 ani, ba 5 ani.. nu mai inteleg nimic

    Comment


    • #17
      si acidul acetilsalicilic (aka aspirina) oficial are termen de valabilitate
      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

      … Jazz do it ...

      Comment


      • #18
        Facut ieri revizia anuala , 61mii km.
        Ulei 0w20 Honda + filtre aer,ulei,polen Honda. Toate bune si frumoase cu exceptia unui joc la bratul dreapta al casetei de directie.De vina drumurile noastre minunate. Ce-i drept simteam din cand in cand un mic huruit la miscarea volanului.

        Intr-un viitor ,sper cat mai indepartat, va necesita schimarea cutiei.

        Comment


        • #19
          Schimbarea cutiei?

          Comment


          • #20
            Casetei de directie,scuze!

            Comment


            • #21
              S-a facut frumos afara, i-am dat jos cizmele de iarna si i-am pus balerinii de vara . Weekend-ul asta am scos-o la o plimbare prin imprejurimile Iasului , avand in vedere ca are si revizia proaspat facuta eram curios daca se simte ceva si la consum.
              Dupa aproximativ 250km ( 50-60 km/h in localitate si 100-110km/h in afara ) imi indica in bord 4,6% l/100km

              Comment


              • #22
                E clar. Japonezii au dat rateu mare cu consumul asta la bord. ) Din pacate.

                Comment


                • #23
                  Alex ,sa stii ca nu e chiar eronat consumul afisat in bord!

                  Comment


                  • #24
                    Am facut Valcea-Resita si retur. Consum final bord 5,5 - Consum final pompa 6,4. ca idee.
                    Oricum, consumul este foarte foarte bun tinand cont ca media de viteza a fost maricica.

                    Comment


                    • #25
                      Singura data cand am facut o confruntare intre indicatorul din bord si consumul la pompa , a fost asta vara pe un Iasi - Constanta - Iasi . In bord ,dupa 1000 km mi-a indicat 5,0 iar la pompa mi-a iesit 5,2... mers intins , clima ON.
                      Cam mare diferenta la tine dintre indicatorul din bord si consumul la pompa ..

                      Comment


                      • #26
                        Si eu am diferente in cea ce zice CB si calculul la pompa dar deobicei la pompa iese cu 0,2 -0,3 l/100km mai putin.Niciodata nu a iesit mai mult eventual a fost egal.
                        Eu confrunt la fiecare alimentare probabil ca m-am si obisnuit din cauza hartiilor ce le am de completat pt consumul si evidenta alimentarilor la masinile de servici.
                        PS:Alimentez intotdeauna de la full la full.

                        Comment


                        • #27
                          Si la mine diferentele sunt insesizabile.. de asta nici nu m-am straduit sa calculez. Imi cam dau seama , cam stiu cati km trebuie sa fac cand alimentez

                          Apropo de consum si benzina, am pus weekendul asta Omv Maxxmotion 100 si am fugarit-o nitel . Pe langa faptul ca masina raspunde mult mai bine la pedala si la ralanti sta mult mai bine, nici nu o auzi. Eram la spalatorie si m-au intrebat daca e electrica

                          Comment


                          • #28
                            Cine stie... Legat de ceea ce spui tu, la mine raspunde cel mai bine la "talpa" la EfixS98 de la Rompetrol. Intradevar, cu Maxxmotion 100 motorul pare o idee mai silentios.

                            Comment


                            • #29
                              Weekendul asta am plecat sa clolind coclaurii. Dupa o urcare a unui deal taraindu-ma ca un melc vreo 15 min am simtit miros de ambreiaj, ce-i drept am tinut pedala pe la jumatatea cursei si urcam usor din acceleratie. Sensibil tare ambreiajul la Hondele astea..
                              o data ajuns in varf si dupa o folosire normala a masinii, totul s-a reintors la normal.

                              Sa fie pe duca sau sa nu-mi fac griji? Mentionez ca mirosul venea prin instalatia de aer, clima era On.

                              Comment


                              • #30
                                Mai miroase daca e fortat, dar nu tot timpul. De preferat sa nu tii piciorul pe ambreiaj, ii scurteaza viata rapid.
                                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                                Comment

                                Working...
                                X