Honda Prelude, a doua masina?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda Prelude, a doua masina?!

    Salutare,

    Ma numesc Vlad si am avut mereu o afinitate catre masinile japoneze, sport, cu 2 usi, benzinare adevarate, in special modelele anilor 90.
    Momentan conduc un Audi A4 B5 facelift 1.9 TDI PD din 2000, de care sunt extrem de multumit, masina in care s-au investit atat timp, cat si multi bani.
    Dar sa trecem la oile noastre.
    Momentan strang bani ca sa imi cumpar o masina japoneza cu 2 usi, logic.
    Bugetul initial ar fi de maxim 1200 euro, dupa ce va fi adusa din afara. Apoi voi vedea eu cand o voi inmatricula si cum. Masina va fi tratata ca si actuala masina, in limita posibilitatilor.
    Precizez ca printre altele, am mai avut in paralel cu actuala masina, o Mazda 323F din 1995, 1.5 benzina, vreo 88 cp, pentru o scurta perioada, de care am fost relativ multumit.
    Dupa ce m-am orientat putin la ce modele as putea achizitiona, m-am oprit la Honda Prelude, modelul anilor 93-94 (scuzati-ma ca nu stiu exact tipul, sunt nou in domeniul Honda).
    Am observat ca in acea perioada, aveai variantele 2.0i si 2.3i. Mi-ar surade un 2.3i, cu cutie manuala, desigur.
    Mitsu Eclipse are o fata de-a dreptul oribila dupa parerea mea, ar mai fi Mazda 323F 2.0 GT V6, dar sunt foarte rare.

    Avand in vedere ca este un forum Honda, as dori parerile posesorilor de Prelude, si nu numai, despre ideea mea.

    Va multumesc!

  • #2
    Motoarele Honda 90's se impart in doua : VTEC si non VTEC . Prelude generatia 4 (92-96) vine cu 3 motorizari , 2.0 SOHC , 2.3 DOHC si 2.2 DOHC-VTEC . Daca nu te deranjeaza taxele (impozit/asigurare) si vrei masina peste 2.0 cauta varianta 2.2 VTEC.Depinde totusi si de buget pentru ca in varianta VTEC un Prelude bun costa cel putin dublu fata de celelalte doua. Daca vrei masina mai ieftina recomand varianta 2.0 . Motorul se gaseste si pe gen. urmatoare de Prelude sau diferite variante de Accord spre deosebire de 2.3 un motor foarte rar pe Accord si la Prelude doar pe gen 92-96 , motor aproape la aceleasi performante daca le compari in realitate cu varianta 2.0. In rest daca gasesti o masina buna fara rugina la pasajele spate nu ai aproape nici o problema cu ea. Eu am Prelude de peste 7 ani si o folosesc zilnic in oras sau afara, in excursii prin tara si afara sau circuit. Afara de mici probleme cauzate de drumuri proaste nu am avut probleme.
    _41_
    Senior Member
    Last edited by _41_; 22-11-14, 15:53.
    No signature

    Comment


    • #3
      sunt putin ot, imi poate explica si mie daca Prelude din anii 90 are ""directie"" pe rotile din spate?! am observat odata in UK la una,parea sa aiba bara de directie si brat de fuzeta ,pe rotile din spate. sper ca nu am zis vreo gogomanie. poate ca doar un multilink mai special,vreun doblefishbone.nu cunosc mai nimic despre masina asta.

      Comment


      • #4
        Da, exista variante 4ws pe ambele generatii de dupa 92.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          cool! bun ochi am! dar care era treaba? probabil ajuta la parcare laterala?! oricum, daca nu au mai pus de autnci (si nici de alte marci nu stiu) probabil ca in practica nu era ceva fiabil. piesele mi s-au parut fragile. nu vreau sa ma gindesc ce s-ar intampla la o lovitura ceva mai serioasa cu roata in bordura sau vreo groapa.

          Comment


          • #6
            Link : https://www.youtube.com/watch?v=xXueyBH68G4
            Wikipedia : "In 1987, Road & Track published a test summary that shows the 1988 Honda Prelude 2.0Si 4WS outperforming every car of that year on the slalom, with a speed of 65.5 mph (105.4 km/h), even besting exotics such as Porsche and Ferrari. For reference, the 1988 Chevrolet Corvette C4 took the same course at 64.9 mph (104.4 km/h)
            Am avut una cateva zile cu 4WS care nu mergea (multe nu mai functioneaza sau sunt blocate pe inainte) dar cine a testat asa ceva zice ca e spectaculos sistemul pe viraje si foarte util la parcari .
            No signature

            Comment


            • #7
              Salut si multumesc pentru reply.
              Dupa niste cautari, voi cauta masina fara sistemul 4WS.
              De asemenea, as dori niste pareri ale posesorilor, in ceea ce priveste motoarele.
              2.0i vs 2.3i vs 2.2 vtec.
              Pe hartie, motorul 2.2 vtec arata chiar bine, dar vad ca sunt rare si scumpe.
              Am vazut de altfel ca predomina pe acest model motorul de 2.0i.
              In viata reala, nu pe hartie, reuseste suta sub 9 secunde?

              Multumesc.

              Comment


              • #8
                Cu placere .8.5 am scos cu un catback pe roti de iarna nu f. aderente .Nu prea vei primi multe raspunsuri pt. ca activi mai sunt doar 2-3 fosti posesori de preluduri, Am avut o masina gen5 VTEC dar automatica . Motorul era spectaculos dar din cauza cutiei era mai lenta ca asta de 2.0 pana la 130-140km/h. Aici un video cu autovehiculul meu stock sa-ti faci o parere : https://www.youtube.com/watch?v=xPYHcXin1rY
                No signature

                Comment


                • #9
                  Suna foarte frumos, e modificata?
                  In alta ordine de idei, am observat ca nu (prea) mai sunt pe sosele astfel de masini, ceea ce imi ridica anumite semne de intrebare in ceea ce priveste piesele de schimb. Ca daca totul trebuie cumparat nou, original, vorba aia, chiar si o piulita, cam e o problema.

                  Edit: Am gasit pe autovit aceasta masina, singura de altfel:
                  http://www.autovit.ro/honda-prelude-C34818143.html

                  Ceva in genul voi cauta si eu in perioada urmatoare. Cat mai stock posibil si daca se poate, neumblata pe la noi. (imi place s-o forjez eu primul pe drumurile patriei )
                  Totusi, una modelul 94 cu swap 2.2 vtec ar fi ideala. Stiu, vreau multe.
                  ivladbogdan
                  Senior Member
                  Last edited by ivladbogdan; 22-11-14, 22:48.

                  Comment


                  • #10
                    Toba e sport in rest masina e serie .Piese noi gasesti cam oriunde mai putin de caroserie .(fa o simulare pe e-piesa.ro_ de ex.) De caroserie cauti pe net masini de dezmembrat . Aia din link e gen 5 (96-01) mecanic e la fel dar e alt design . A vrut un coleg sa o ia asta ce ai postat-o dar in final nu a avut curajul nici macar sa mearga sa o vada ca e mai sanatos mersul pe jos Daca e ok. precum a zis vanzatorul merita banii aia.
                    No signature

                    Comment


                    • #11
                      O parere despre Accord Coupe?

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ivladbogdan View Post
                        O parere despre Accord Coupe?
                        Daca Preludele e rar la noi, imagineaza-ti coupe-ul de la Accord

                        Comment


                        • #13
                          nu recomand vanzatorul (si-o pastrat o masina pentru care eu am platit in avans) long story, iar ca masina 4th gen h22 motor as sugera sa cumperi sau daca iti plac preludeurile mai vechi 3th cu 4ws mecanic ( sunt posesor de vreo 5 preludes, :P )

                          Comment


                          • #14
                            S-a luat o decizie.
                            2.3i generatia 4 sau 2.2 vtec generatia 5.
                            Vedem ce gasim.
                            Multumesc mult pentru raspunsuri!
                            Voi reveni cu topic de prezentare, in, sper eu, cateva luni.

                            Comment


                            • #15
                              mai bine 2.2 gen4, la gen5 e mai batranesc interiorul
                              Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                              '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                              Comment

                              Working...
                              X