VALICZC: '96 Honda Civic 1.5 VTEC-E, Green (EK3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Zi ceva valori. Eu cu EJ9 D14A4 merg acum cu ceva 6-7in oras... Afara ma invart in jurul valorii de 5.

    Comment


    • #17
      Pai ej-ul meu nu era stoc....galerie, straight pipe, toba invidia, filtru aer sport....consumam la mers frumos, 7, 7,5 oras, 6,5 afara...
      Ek-ul este stock... Si am scos 5,7 oras, 4,8 afara calculat asa cum trebuie si mers cu becul economo tot timpul aprins.
      Accord CN1 - N22A1 - 2004
      Ex: Accord CH1 - F18B2 - 2000
      Ex: Civic Ek3 - D15Z6 - 1996
      Ex: Civic Ej9 - D14A4 - 1997

      Comment


      • #18
        d14a4 stock nu imi consuma mai jos de 9% in oras, mers frumos, schimbat la 2.500rpm, oras:Craiova, deci nu foarte aglomerat. Nu stiu cu alti posesori de 1.4 scot 7-7.5%.
        Acest 1.5 daca are consumul pe care-L scrii (consum facut la plin pe plin, nu ochiometric) este D-zeu Tatal !

        Comment


        • #19
          Cosum facut in noiembrie 2014 .... D14A4 1.4is:
          34L / 587 km = 5,79 L/100km...
          Consum plin pe plin. Arad - Budapesta - Arad, din care 40km in Budapesta, aglomerație, semafoare. 115-120km/h viteza medie pe autostrada.
          Arad - Bucuresti 600km, depasiri multe, in exterior 120-130km/h ...acul de la benzina putin peste rosu...probabil consumul undeva pana in 6.5%. Binisor.
          In oras, nu am facut plin pe plin, dar cred ca undeva la 9%, maxim 10%

          Comment


          • #20
            Eu mers in Constanta cu masina, si ala e consumul. Schimb undeva la 2000-2500... Sapt asta am facut 350km cu un consum extern de 5.2, 110 viteza de croaziera, cu mici "iesiri" peste si ceva localitati de traversat. De un an jumatate de cand am masina, niciodata nu am avut consum mai mare de 9. Si asta s-a intamplat iarna trecuta cand am scurmat prin zapada o saptamana...

            Si ca idee, cand am cumparat masina, intre Timisoara si Pitesti masina a consumat 4,8. D14A4, stock.

            Comment


            • #21
              Bogyciu ... Consumul il faci plin pe plin sau dupa pozitia acului de la benzina ?

              Comment


              • #22
                Pozitia acului e degeaba. Acul urca sau scade dupa bunul plac (am citit undeva ca la condus agresiv coboara mai repede, iar la condus linistit poate chiar sa urce...)

                In general de la plin la plin, dar pt ca am "artisti" prin fata blocului de taie furtunele de alimentare sa te lase fara benzina mai nou fac consumul de la gol la gol .

                Comment


                • #23
                  interesanta faza "gol pe gol"!!!!
                  atunci fa si tu ca si cei de la toyota in f1 cand i-au prins cu rezervoare ascunse, poate asa nu-ti gasesc conductele tur-retur !!!!
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sparco78/

                  Comment


                  • #24
                    La Civic acul de la combustibil nu cade cand iei contactul. Umbla printre masini si la care vad acul sus, taie furtunul de alimentare, cel mare, prin care alimentezi de la pompa. Baga un recipient dedesupt si culeg "recolta". Avem ceva protectii de plastic la furtunul ala, dar dupa ce au "ars" intr-o seara 3 Matizuri in parcare e mai safe sa nu le dau tema de gandire... Mai ales ca nu prea mai umblu cu Civicul acum...

                    Comment


                    • #25
                      Acum sunt chiar in faza de test ptc. vreau si eu sa stiu exact cam cat scot consumul pe oras....in conditiile in care o conduc zi de zi prin Timisoara...(aglomeratie...semafoare...nervi acceleratii mai bruste cateodata dar in general mers cu becul economo aprins)
                      Am mers pana s-a golit rezervorul si am bagat fix 17 l de benzina...OMV 95, cand se termina va anunt ce iese...

                      Da, acul de la rezervor scade brusc cand merg mai nervos iar creste cand o tin in modul economo....la fel si cand e rece motorul dimineata, acul scade pana se incalzeste motorul.

                      Testul de la plin la plin este cred eu la fel de relevant ca si cum ai merge pana termini toata benzina din rezervor iar apoi bagi o cantitate fixa si resetezi km...atat ma gandesc doar ca atunci cand e plinul facut masina este mai grea...
                      Accord CN1 - N22A1 - 2004
                      Ex: Accord CH1 - F18B2 - 2000
                      Ex: Civic Ek3 - D15Z6 - 1996
                      Ex: Civic Ej9 - D14A4 - 1997

                      Comment


                      • #26
                        Felicitari , sa ai parte de ea !!
                        Honda - The Power Of Dreams

                        Comment


                        • #27
                          Multumesc! Astept o intalnire cu Hondarii din TM, nu am fost atent data trecuta cand s-a facut si am pierdut-o dar stau pe faza pentru urmatoarea.
                          Accord CN1 - N22A1 - 2004
                          Ex: Accord CH1 - F18B2 - 2000
                          Ex: Civic Ek3 - D15Z6 - 1996
                          Ex: Civic Ej9 - D14A4 - 1997

                          Comment


                          • #28
                            Cum spuneam si dincolo....cosumul exact il faci de la plin la plin si anume: faci plinu, pana sare pompa o data mergi cu ea 3-400 km si apoi alimentezi iara, pana sare pompa o data, vezi cati litri ai bagat si imparti la numarul de km facuti. Ex: 36l la 465km iti da 0.077419................. Primele 2 cifre (in afara de 0)dupa virgula iti va fi consumul si anume 7.7. ca masina va fi mai grea cu 55 de kg or something...., crede-ma nu iti va influenta cu nimic consumul. Toate bune
                            Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

                            Comment


                            • #29
                              A venit primavara, incep reparatiile, intretinerea si proiectele








                              Am schimbat:
                              -Distributia (curea, rola, pompa apa)
                              -Uleiul+ Filtru (Liqui Molly MoS2 10w40)
                              - filtrul de aer K&N + kit curatare
                              -Antigel HEPU G12
                              -Curele transmisie
                              valiczc
                              Junior Member
                              Last edited by valiczc; 19-03-15, 08:46.
                              Accord CN1 - N22A1 - 2004
                              Ex: Accord CH1 - F18B2 - 2000
                              Ex: Civic Ek3 - D15Z6 - 1996
                              Ex: Civic Ej9 - D14A4 - 1997

                              Comment


                              • #30
                                Ai grija cu uleiul Liqui Molly, la toate masinile la care am bagat au inceput tachetii sa cante.

                                Comment

                                Working...
                                X