VALICZC: '96 Honda Civic 1.5 VTEC-E, Green (EK3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • VALICZC: '96 Honda Civic 1.5 VTEC-E, Green (EK3)

    hello!

    Sunt fost posesor de ej9...

    Ek3-ul l-am luat de la un baiat din Gorj, povestea este mult mai lunga dar incerc sa o scurtez cumva....este o poveste care o voi zice si nepotiilor mei...

    Am vazut vineri masina la vanzare pe net...prima data m-am uitat am vazut ca este vorba despte Vtec-ul economic si am oftat un pic iar apoi mi-am vazut de treaba...apoi un prieten m-a sunat sa imi zica si el de anunt...atunci mi-a venit ideea sa sun doar sa intreb daca mai este la vanzare si cam care e treaba cu ea...au mai trecut cateva ore dupa ce am discutat cu vanzatorul si am inceput sa mi-o doresc tot mai tare dar nu aveam nici un ban...
    Am insistat peste tot si pana la urma am facut rost de bani imprumut pentru a o putea cumpara dar a ramas sa fac rost si de bani de benzina pana acolo 300km....
    Asa am decis sa iau Opelul Corsa C al prietenei mele si sa ma duc cu el ptc. are consum mic...motor de 1l...
    Totul a fost planificat l-am luat si pe frate-miu cu mine pentru a ne putea intoarce cu doua masini in caz ca o cumpar si am plecat sambata dimineata la ora 10 din Timisoara.
    Totul a fost bine, vreme buna, pus benzina, verificat presiune in roti, acte...si am plecat. Frate-miu a pus GPS-ul (google) si am urmat traseul cel mai scurt ca si km...
    Am ajuns in caransebes apoi Petrosani, am mers mai departe si am intrat pe un drum foarte distrus pe care urcam si nu puteam sa circul decat cu 30km/h...am mers vre-o ora si apoi am dat de drum mai bun dar care in continuare urca....si urc vre-o ora si nu se termina....la un moment dat am zis sa ne intoarcem...stiam ca mai este o ruta dar era tarziu...asa ca am continuat....curbele erau groaznice motorul de 1l nu facea fata decat intr-a 1-a si a 2-a, benzina era pe rosu, iar la telefoane nu aveam semnal....
    Si tot urcam la un moment dat ne-a luat panica ptc. am vazut zapada pe langa sosea...iar pe o tablita scria 2200m altitudine...zapada in jurul nostru... imi adusesem aminte ca roata de rezerva nu am luat-o cu noi...practic eram niste sinucigasi....
    Am reusit sa trecem de acel drum si peste inca vre-o 30km am ajuns la destinatie...
    Dupa cateva vorbe schimbate cu vanzatorul si dupa ce i-am spus prin ce am trecut, am aflat ca am venit pe TRANSALPINA....
    Condusesem doar eu eram rupt de oboseala din cauza acelui drum....dar cand am auzit unde am fost si mai ales cu ce masina am reusit asta, m-am energizat imediat...si deabea atunci intelesesem de ce toata lumea cobora si doar noi urcam drumul...

    Am vazut masina, mi-a placut din prima...vanzatorul a fost foarte ok si se vede ca a avut grija de masina.

    Si acum descrierea masinii...
    Honda Civic ek3, 1,5l V-tec, D15Z6, (v-tec-ul economic) 114CP,
    Ca dotari avem:
    scaun sofer reglabil si pe inaltime
    Oglinzi electrice
    Geamuri/trapa electrica
    Partea mecanica este stock mai putin filtrul care este K&N si toba care este Nippon
    Inchidere centralizata
    Jante 15' , Intra
    Coilovers


    Tapiteria este foarte ingrijita
    Caroseria fara rugina decat cateva puncte, bara spate a fost lovita un pic...
    In rest nu sunt probleme majore deocamdata.

    Click image for larger version

Name:	2014-10-03 18.21.55.jpg
Views:	1
Size:	56.3 KB
ID:	728815Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1
Size:	36.6 KB
ID:	728816Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	1
Size:	76.5 KB
ID:	728817Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	1
Size:	65.2 KB
ID:	728818
    valiczc
    Junior Member
    Last edited by valiczc; 28-10-14, 20:33.
    Accord CN1 - N22A1 - 2004
    Ex: Accord CH1 - F18B2 - 2000
    Ex: Civic Ek3 - D15Z6 - 1996
    Ex: Civic Ej9 - D14A4 - 1997

  • #2
    Felicitari si multi km.

    Comment


    • #3
      sa ai noroc de el!
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Salut. Acelasi motor il am si eu...ai facut o alegere isteata, consum mic si motor crizaat ) ador sa fac depasiri mai aales cand sunt la 60km/h si i dau un şpriţ, bag a2a si blaanaaaa ) sa ai noroc la ea!!!
        "Mersul pe jos nu este o arta disparuta - oricine trebuie sa ajunga , prin orice mijloace , la garajul in care isi tine masina." ~Evan Esar~
        My Ex Car: Honda Civic EG3, 1.3 16v, 75cp
        Actuala: Honda Civic EK3, 1.5 VTEC E, 114cp

        Comment


        • #5
          Salut, bine ai venit!


          Sa te bucuri de ea! Ma bucur ca intamplarea prin care ai trecut s-a terminat cu bine.

          Comment


          • #6
            Va multumesc tuturor! Foarte primitori ma bucur ca exista cluburile astea si ca putem impartasi experiente, idei si aceeasi pasiune.
            Din prima zi cand am avut primul meu EJ9 am ramas placut surprins cand conduceam linistit si trecea cate un hondar pe sosea si ma saluta sau claxona

            Am planuri mari cu masinuta asta, vrea sau fie intr-un mare fel...oricum sunt foarte mandru de ea si imi place maxim, dar incet incet si cu rabdare o sa o fac asa cum imi doresc eu si sper sa ma ajutati si voi cu idei si pareri, imi place sa primesc sfaturi si le iau in calcul mai ales cand vin de la colegii hondari care stiu cu ce se "mananca" masinile astea
            Accord CN1 - N22A1 - 2004
            Ex: Accord CH1 - F18B2 - 2000
            Ex: Civic Ek3 - D15Z6 - 1996
            Ex: Civic Ej9 - D14A4 - 1997

            Comment


            • #7
              Bafta in proiecte

              Comment


              • #8
                Originally posted by flowplay View Post
                Bafta in proiecte
                E : bafta in proiecte si ochii in strada cum zice sensei Sparco

                Comment


                • #9
                  Masina o cunosc de ceva vreme ( nationala de la Ranca + alte iesiri nocturne in zona ) si e ok din ce am observat vizual. Multa bafta cu proiectul .
                  Touge is what we live for

                  Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                  Comment


                  • #10
                    Mi-a facut si mie cu ochiul masina pe olx/tocmai. Daca nu aveam Civicul 1.4 luat cu 3 luni mai devreme, era a MEA .
                    Sa te bucure !

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc! Si eu aveam ej 1.4 de nici un an si l-am mai si inmatriculat dar am decis sa fac sacrificiul asta si sa o iau, iar apoi sa vand ej-ul...l-am vandut unui prieten, as ca a ramas sub supravegherea mea si el
                      Momentan i-am cumparat un set de coilovere din cauza cauciucurilor de iarna, cu arcurile sport de pe ea, imi rupeau aripile asa ca a trebuit sa o ridic pana la primavara...
                      Urmeaza in weekend sa sudez toba...se pare ca are cateva gaurele in locul unde trebuia sa fie toba intermediara, si ma apuc sa curat toata admisia.

                      Sunt ceva treburi de pus la punct la ea...bara spate a fost lovita si apoi chituita urat...trebuie sa rezolv si asta dar dupa ce fac rost de lip-uri pentru a le duce toate odata la vopsit...

                      Bani sa fie...
                      Accord CN1 - N22A1 - 2004
                      Ex: Accord CH1 - F18B2 - 2000
                      Ex: Civic Ek3 - D15Z6 - 1996
                      Ex: Civic Ej9 - D14A4 - 1997

                      Comment


                      • #12
                        bine ai venit in familia hondafan. ma bucur de cei care vor tot mai mult pt ei si nu schimba echipa castigatoare.
                        bafta in proiecte si ochii in strada !!!
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sparco78/

                        Comment


                        • #13
                          Tu poti sa ne spui f.bine. Este diferenta majora de putere intre 1.4is si acest 1.5 VTEC ? Iar referitor la consum ?

                          Comment


                          • #14
                            Bafta sa ai, diferenta mare de putere este intre a mea si un 1.4 deci cu siguranta se simte si mai aprig 1.5-ul asta. Toate bune!
                            Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc!
                              La plecarea de pe loc nu simt diferenta...dupa aia se simte bine de tot. Ca si consum sunt mega multumit. Inainte de ej am avut un corsa c...am simtit consumul ej-ului grav de tot iar acum cu ek-ul il pot compara cu corsa la capitolul consum.
                              Accord CN1 - N22A1 - 2004
                              Ex: Accord CH1 - F18B2 - 2000
                              Ex: Civic Ek3 - D15Z6 - 1996
                              Ex: Civic Ej9 - D14A4 - 1997

                              Comment

                              Working...
                              X