VladTNS: '01 Honda Civic Type-R, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De vandut nu cred, poate doar daca se leaga ceva cu un S2000
    '01 Honda Civic Type R EP3

    Comment


    • Pentru ca am jantele Sparco de 5 ani pe masina, inevitabil s-au mai zgariat, ba chiar s-a umflat putin vopseaua la cele de pe fata la butucul jantelor(probabil s-au incins foarte tare franele de la circuit si s-a transferat caldura, altfel nu imi explic), am zis sa le duc la vopsit. Am dorit powdercoat si m-am gandit ceva pana sa aleg locul unde sa le fac. In final am decis sa le fac la Pake. Zis si facut. Am imprumutat niste jante de FN2 de la un prieten ca sa nu stea masina pe butuci pana sunt jantele mele gata. Din pacate timingul prost a dus la o asteptare de 3 saptamani(era foarte full in perioada sarbatorilor) pana acum. Saptamana aceasta nu lucreaza Pake, dar am primit promisiunea ca saptamana viitoare sunt gata. Culoarea pe care am ales-o este tot un bronz, dar alta nuanta. Ceea ce ma supara foarte mult este ca jantele de FN2 imi ating pe fata cand virez maxim, iar pe spate, fiind mai late imi ating in bratele de jos, ceea ce inseamna ca masina nu se poate deplasa . Nu ramane nimic de facut decat sa astept sa fie jantele gata. For the fun of it postez o poza cu masina cu jantele de FN2(care sunt rosii by the way :P )
      Attached Files
      vladtns
      Senior Member
      Last edited by vladtns; 19-04-17, 23:28.
      '01 Honda Civic Type R EP3

      Comment


      • Asteptarea a luat sfarsit. Astazi am luat jantele de la vopsit si da, sunt albe. M-am razgandit in ultimul moment. Am zis totusi sa mai schimb putin lookul si cu toate ca eram sceptic la inceput de alb, acum cand vad jantele pe masina ma declar multumit.
        Attached Files
        vladtns
        Senior Member
        Last edited by vladtns; 26-04-17, 22:58.
        '01 Honda Civic Type R EP3

        Comment


        • frumosssss
          "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

          The Power of Dreams

          Comment


          • Au iesit foarte fain si arata mult mai bine pe alb decat pe visiniu. Sa te bucuri in continuare de ea

            Comment


            • Arata foarte bine, si pe mine ma rodea ideea asta pentru Civic acum ceva timp dar nu m-am incumetat. Jante albe am pe S2000 si cand sunt curate arata excelent, in schimb dupa 1-2 zile de mers cu masina cer urgent o spalare
              Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
              Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
              1000 Locuri de vizitat in Romania

              Comment


              • Va multumesc .

                @Rares: Da.....trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea de jegarit repede. Dupa un drum de 10km deja aveau praf de placute pe spite. Aia e....baba sufera la frumusete
                '01 Honda Civic Type R EP3

                Comment


                • Vlad nu merge cu ea, stai linistit! :P

                  Arata bine, cand imi iau un set de track le fac tot albe.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Cum sa nu merg?? Azi am fost la munca cu ea....Bine, cred ca am luat-o ca imi era dor de ea :P
                    '01 Honda Civic Type R EP3

                    Comment


                    • foarte fain arata acum .si eu vreau sa le fac pe cele oem tot albe
                      sigpic

                      Comment


                      • Ce repede a trecut timpul de cand am scris ultima data. De atunci s-au mai intamplat chestii la masina. Am reusit sa scap de suspensia D2 si am inlocuit-o cu YellowSpeed. Am fost putin sceptic la inceput, dar dupa ce am citit niste reviewuri si am mai intrebat in stanga si in dreapta am zis sa imi iau inima in dinti si sa merg pe brandul asta. Am deja 11 luni de cand am montat-o pe masina si sunt extrem de multumit. Masina o folosesc zilnic si nu iti darama ficatii in oras, dar si pe circuit sta senzatie. Dupa teste si teste cu duritatea am gasit acel sweet spot. Pe langa suspensie, am stiut ca a venit vremea sa refac cutia de viteze. Intra mai greu in viteze, se auzea un zgomot de rulment pe accelerare si decelerare, era clar, trebuia sa fac ceva in privinta asta. Ca piese am folosit kitul de la Syncrotech( cel care includea sincroane carbon, rulmenti si garnituri), ambreiaj Exedy OEM(inainte aveam Exedy Stage 2 care era ingrozitor in oras) si ulei AMSoil(ulei ce il folosesc de 3 revizii incoace), iar montajul l-am facut la Coasta de Est pentru ca Vali avea deja experienta cu cutiile de K20. Rezultatul este unul uimitor, intra in viteze cum nu a intrat niciodata de cand am masina, iar ambreiajul moale e curcubeu pentru piciorul meu stang . Recent am schimbat si farurile pentru ca cele vechi cu toate polishurile si foliile posibile nu am reusit sa le fac sa arate cum am vrut eu.
                        Urmeaza sa imi refac etrierii pentru ca la ultima iesire pe circuit am reusit sa incing franele dupa 1lap si am impresia ca problema este de la pistonasele de etrieri care nu se mai retracteaza imediat dupa ce depresez frana. Inca pun in balanta partea financiara cu cea practica legat de frane. Ori refac etrierii mei ori imi iau etrieri de Clio 3/Megane 2 RS. A da, si mi-am refacut volanul pentru ca arata ca dracu



                        Si niste poze de saptamana trecuta
                        Attached Files
                        '01 Honda Civic Type R EP3

                        Comment


                        • Buna ziua Vlad,

                          Arata foarte bine masina si iti doresc sa o conduci cu cea mai mare placere si fara probleme !

                          O zi buna Vlad!
                          "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

                          The Power of Dreams

                          Comment


                          • Octav,

                            Nu poti avea habar ce bucurie imi face aceasta remarca venita din partea ta. Iti voi urma sfatul si voi conduce autovehiculul proprietate personala cu o placere ce atinge cote maxime. Si eu iti doresc acelasi lucru. Stii bine ca gandul bun la gandul bun trage.

                            O zi excelenta!

                            Cu stima,
                            Vladimir
                            vladtns
                            Senior Member
                            Last edited by vladtns; 25-07-18, 13:45.
                            '01 Honda Civic Type R EP3

                            Comment


                            • ))) Mai lipsea sa zici "no homo" la final.

                              Frumoasa masina oricum!
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • salutare! ai pus faruri noi oem? arata forta masina
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X