FEEL: '04 Honda Civic 5D 1.4 A/T, Grey (EU7)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FEEL: '04 Honda Civic 5D 1.4 A/T, Grey (EU7)

    Salut,

    Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi privind intretinerea acestei jucarii !!! (manual, revizii , tip ulei recomandat ) - Ce probleme sunt intalnite des la ele ?

    Este prima Honda in familia noastra dupa experiente avute cu Ford si Audi

    Am adus personal aceasta masina din Germania acum 1 luna / am inmatriculat dar nu i-am facut nimic altceva !

    (e prima postare pe hondafan.ro )
    ramm
    omu cu warnu'
    Last edited by ramm; 05-10-14, 09:51.

  • #2
    Ca prima recomandare ar fi sa schimbi toate lichidele: servo, frana , antigel, ambreiaj, motor, cutie.
    La cel de cutie si servo as merge doar pe original. Celelate pot fi si alte marci.
    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

    Comment


    • #3
      ce magazine onlie ar fi recomandate ptr Honda ? sau avem magazin pe forum ?

      Comment


      • #4
        Asteptam mai mult suport din partea colegilor de pe forum

        Comment


        • #5
          Pai e suficient sa intri la aria de vanzari.

          Gasesti atat anunturi cat si arie de feedback. Ai de unde alege in functie de cevrei: uleiuri, consumabile, piese etc.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            ticker.. nu sunt foarte familiariazat cu site-ul... .. Ma asteptam sa intru pe Civic 2001-2005 sa gasesc manuale...sfaturi...probeleme des intalnite....
            (cel putin asa era obisnuit pe clubford / clubaudi )

            Nu am nici o idee de intevalele la care se schimba uleiul la motor / distributia / ulei la cutie (tinand cont ca e automata ) / ....etc .

            Spor !

            Comment


            • #7
              Salut,in primul rand ai putea sa faci o descriere calumea la masina cu poze si toate cele.
              Si eu am tot o honda din 2005 1.6 sport am aduso personal din germania,mare lucru nu am schimbat la ea in afara de consumabile,probleme nu pra am avut cu ea,poti citi thread ul meu daca vrei si al altora cu civicuri gen 7,uleiul il schimb la 10000km acum depinde de posibilitatile tale ce ulei iti permiti sa ii bagi,5w40 fuchs titan pro s foarte multumit,cu distributia daca ai un carnet service in care e marcat ultimul schimb al distributiei e ok o poti schimba la un 60 k sau 80 k km parca la noi in tara se considera conditii grele si se schimba mai devreme distributia,sa ma corecteze un cunoscator daca gresesc,o zi buna sa ai/
              sigpic

              Comment


              • #8
                M4R1U5 ..multumesc de sfaturi...am sa pun zilele imediat urmatoare poze cu masina....

                E prima masina automata si ma intereseaza mult ce pot face pentru cutie ( de asta vroiam un manual sa vad cantitatea / modelul de ulei recomandat )

                Comment


                • #9
                  La cutii numai ulei honda si o sa iti spuna colegii care au AT intervalul la care se schimba uleiul.ulei special AT

                  honda civic ep2 sport bar
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Ulei Honda ATF poti lua de la colegul tudorart de pe forum.
                    tot el iti poate spune cantitatea necesara.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Click image for larger version

Name:	image2.jpg
Views:	1
Size:	74.7 KB
ID:	719046

                      Aveti idee unde pot gasi sa cumpar capacul care vine peste mufa de la caculatorul din dreapta pedalei de accelaratie !
                      Last edited by Feel; 16-11-14, 19:40.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Feel View Post
                        [ATTACH=CONFIG]48748[/ATTACH]

                        Aveti idee unde pot gasi sa cumpar capacul care vine peste mufa de la caculatorul din dreapta pedalei de accelaratie !
                        salut! nu are capac la acea mufa
                        h o n d a c i v i c satin silver ep 1

                        Comment


                        • #13
                          dar nu doar la mufa...la tot ansamblu de acolo

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Feel View Post
                            dar nu doar la mufa...la tot ansamblu de acolo
                            nu,nu are nici un capac in zona aceea si nici in partea dreapta
                            h o n d a c i v i c satin silver ep 1

                            Comment


                            • #15
                              si asa e normala sa se vada ? ..cablurile alea..cutia de sigurante ...mufa ptr tester ????

                              Comment

                              Working...
                              X