SEMIO: '14 Honda Civic Tourer 1.6 I-DTEC SE, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Daca spui Golf, ne-ai omorat pe toti )

    Comment


    • #32
      Ce golf stii tu cu 7 locuri? Si eu sunt curios, avand in vedere ca si eu am schimbat Tourer-ul cu ceva mai mare.

      Comment


      • #33
        Da, scuze. uitasem ca vrea ceva mai mare .

        Comment


        • #34
          Nu ma pot abtine, trebuie sa comentez legat de marimea masinii Am si eu un Tourer diesel din 2014 cu care am actualmente 68000km. Am 2 copii si mergem des in vacante, uneori suntem 5 in masina, in vacante si de 3000km prin diverse tari. Inca nu am ajuns la faza sa nu imi ajunga marimea masinii. E drept ca am devenit expert in "tetris" - adica in combinatul bagajelor ca sa incapa cat mai mult, dar credeti-ma ca la mare imi duc si umbrela, si jucarii de plaja, si minge, palete de tenis, TOT. Mi-e greu sa inteleg la ce le trebuie oamenilor masina mai mare de atat, dar asta sunt eu. Intotdeauna am vrut masina cea mai mica care satisface conditiile, pt ca masina trebuie si parcata, si servisata si alimentata si mare = scump sau greu. Atata vreme cat inauntru se sta bine totul e ok, pt ca portbagajul la masina asta e URIAS, si la nevoie mai poti baga lucruri si sub scaunele din spate.
          Eu visez la o Mazda 6, imi place cum e gandita, cum merge, e piticul meu pe creier, dar dupa ce am analizat-o am vazut ca spatiul pt bagaje e de fapt mai mic decat la honduta mea chiar daca e din clasa D. Idem, multe SUV-uri sunt masive dar spatiu de bagaje ai mai putin decat in masinuta asta. Asadar eu as calcula si gandi la rece lucrurile, nu m-as uita la cat de mare arata ea in parcare, pt ca e scunda cu intentie ca sa fie aerodinamica, ceea ce salveaza niste banuti. Alerg deseori cu ea cu 150-170km/h (legal, la drum intins) si diferenta la consum e ultra-decenta.

          Comment


          • #35
            Foarte adevarat ce ai scris mai sus.Asta e si cauza pentru care vreau sa trec de la Accord la Civic hatchback.E adevarat,portbagajul e ceva mai mic(420 fata de 460),insa 90% din timp va fi gol,sau aproape gol.Ideea de a cara masina mai mare de zi cu zi pentru 2-3 concedii pe an iar in restul timpului sa ma chinui prin parcari nu e una stralucita nici pentru mine.Am vazut,am pus valizele in portbagaj impreuna cu un carucior de copil si ce sa vezi,e chiar spatios portbagajul asta de Civic.Oricum,fara suparare,dar prefer sa am bani mai multi in buzunar cand merg in concediu si sa inchiriez sau sa cumpar umbrelute sau jucarii de plaja de la destinatie,nu sa le iau de acasa.Si,daca vad ca nu-mi ajunge,sa pun portbagaj suplimentar deasupra si basta.😀

            Comment


            • #36
              Sunt curios care dintre voi are sau a avut un monovolum?
              Comparand cu Civic Tourer, nu este cu foarte mult mai lung (in cazul meu nici 6 cm), nu este nici mult mai grea, nu consuma nici pe departe mai mult doarece clar o cumperi diesel, revizia nu costa cu mult mai mult problema fiind doar ca necesita mai mult timp de manopera datorita conceptiei caroseriei. Spatiu si modularitate? Civic Tourer este o gluma, in afara de portbagaj si spatiu destinat in acest scop bineinteles. Dar la o masina nu totul se rezuma la acest capitol. Atentie mare, nu vorbim de dinamica ci ,,doar de ce mai mare?'' Sunt multe cu plus la monovolum dar pana nu ai unul nu ai cum sa intelegi.
              Daca cumva unul dintre voi a avut unul imi cer scuzele de rigoare.... si imi retrag cuvintele.

              Comment


              • #37
                Nu am avut,am mers ocazional cu un Espace al unui prieten.Da,spatiu si modularitate super,insa,cum spuneam mai sus,nu am nevoie de spatiul ala in 99% din timp.Asa ca...
                P.S.-sa nu uit-valoarea de revanzare e praf la un asemenea vehicul,nu le cauta mai nimeni in Romania.Nu ma intereseaza in alte tari unde sunt alte criterii.

                Comment


                • #38
                  kawa, putini sunt fani monovolum. faptul ca ai masina de familie nu e ceva de lauda pe la noi, dimpotriva.
                  Rolul lor scade si sunt inlocuite cu crossovere si SUV-uri.

                  Personal nu as lua masina germana sau frantuzeasca, deci probabil as avea de ales intre FR-V SH si Mitsubishi Grandis SH. Asta doar daca ar trebui sa iau ceva mai ieftin ca a doua masina pe care sa o folosesc rar. Noua in nici un caz nu mi-as lua pentru ca nu am ce si nici de ce (a big waste of money).
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Sau mai bine inchiriez o astfel de masina.O data pe an,nu-i nici o nenorocire financiar vorbind fata de situatia de a o avea.

                    Comment


                    • #40
                      La mine exact asta este problema, 90% din timp am nevoie de ea asa. Ceilalti 10% o folosesc singur spre si de la servici. Nu ma laud deloc de masina si nici nu sunt mega-fan monovolume, daca observati mare lucru nici nu scriu pe topic-ul ei.
                      Umblam in weekend cat se poate si unde se poate (avem in 2,5 luni aproape 7k km si inca adunam, suntem in concediu). Sincer daca ma gandesc in urma incidentului de astazi ( a reusit un camion sa ma scoata undeva intre Jupiter si Constanta de pe banda mea pe contrasens si am lovit cu bara fata primii 2 stalpi galbeni de plastic destinati delimitarii dintre sensurile de mers), in RO nu as avea nici eu nevoie de asa ceva probabil un CR-V ar fi mult mai potrivit. Cred ca gresesc, mai bine un Nissan Patrol prima generatie sa am cu ce, si sa nu ma mai feresc de bizonii din trafic.
                      PS: retrag cuvintele ca nu e mai grea, daca eram cu Civicul precis opream inainte de stalpi aia dar asa cele cateva zeci de kg in plus m-au impins indeajuns sa nu pot oprii in timp util cele 1375 kg.

                      Comment


                      • #41
                        Eu cred ca toti au dreptate. O data cu coacerea lubenitei cam asa evolutia (cel putin in pepenele meu, incepand de acum, raportat la modele Honda EU).
                        Tourer-CRV-poate poate un Pilot- TypeR.

                        O chestie de pespectiva.

                        Comment

                        Working...
                        X