SEMIO: '14 Honda Civic Tourer 1.6 I-DTEC SE, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SEMIO: '14 Honda Civic Tourer 1.6 I-DTEC SE, Milano Red

    Salutare. Ma bucur ca va gasesc aici, in aceasta comunitate.
    De aproximativ 1 saptamana detin noua Honda Civic Tourer 1.6 I-DTEC, Red Milano.
    Masina este cumparata in Anglia , deoarece aici locuiesc, si este dotata la nivelul SR.
    Ca sa enumar cateva din elementele principale ale masinii: Adaptive Damper System cu trei setari ale suspensiei spate , HDD Navigation , Leather , Climate control dual, Front and rear electric windows, Front and rear parking sensors, Rear view parking camera, Privacy glass, Ultrasonic alarm. etc.

    Spre deosebire de Romania aici preturile sunt mult mai mari. Pretul de lista a masinii a fost 25560 lire sterline.
    Eu am dat 24560 lire sterline deoarece am obtinut un discount de 1000 lire, luand masina expusa in showroom. Actele de leasing au durat 3-4 zile.
    Inca nu am ajuns acasa sa o vad , deoarece sunt plecat din oras (o sa ajung saptamana viitoare). O sa adaug atunci si niste poze.

    Tin sa precizez ca desi masina are 3 ani garantie , am obtinut bonus inca 2 ani garantie, 5 ani asistenta rutiera full europe, 5 ani gratis revizii. (reviziile aici costa destul de mult in comparatie cu Romania).
    Atat pentru moment. Astept intrebari, si o sa revin cu amanunte dupa ce incep sa conduc masina.
    Honda Civic Tourer UK Septembrie 2014 (SR Model) 1.6 I-DTEC

  • #2
    bine ai venit cu dricu'
    numa bun de innoptat in el e, si pe mine m-a tentat la un monent dat, dar mi-a trecut .

    Comment


    • #3
      Felicitari pentru masinuta! Sa fie intr-un ceas bun!
      Din punctul meu de vedere, ai facut alegerea perfecta. Sunt foarte curios cum vei gasi comportamentul rutier cu acele suspensii adaptive si cum va fi consumul.
      Turbina e tot made in Romania?

      Comment


      • #4
        Multi km/miles fara probleme.
        '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
        Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de el!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Felicitari si sa o conduci multi kilometri fara probleme.

            Comment


            • #7
              Congrats !
              BTW, showroomul Honda e tot acolo, respectiv Horizon? (in Parkstone parca,unde m-am imbolnavit prima data de FN1)
              Am trait niste ani in B''mouth.

              Comment


              • #8
                dap...showroom-ul din Poole..de acolo am luat masina...o sa povestesc mai multe dupa ce o sa incep sa conduc masina, legat de acele suspensii adaptive
                ...masinile sunt made in UK (Swindon).

                ...din punctul meu de vedere am cautat o masina de familie, si cred ca am gasit...plus ca am dorit sa fie o masina care sa aibe si dotari...nu doar o simpla masina....plus ca imi place mult Honda....
                PS: masina care am avut-o inainte a fost un Chevrolet Aveo New 1.4 benzina, dar fiind ca chevrolet o sa se retraga la anul din europa , iar eu locuiesc in Anglia permanent, nu aveam ce face cu ea acasa , si am vandut-o dupa 3 ani (a luat-o fratele meu).
                Honda Civic Tourer UK Septembrie 2014 (SR Model) 1.6 I-DTEC

                Comment


                • #9
                  Toate Civicurile 5D sau Tourer sunt facute la Swindon.

                  Asteptam poze cu ea!
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari si multi km fara evenimente neplacute.

                    Comment


                    • #11

                      am atasat 2 poze..o sa incerc sa mai fac cand ajung acasa

                      Primele impresii dupa 1 luna de mers cu masina si aproape 1300 km. Masina se comporta foarte bine. In proportie de 60 % am condus-o in oras, cu un trafic foarte decent in comparatie cu Romania, restul in afara orasului pe autostrada, in principal drumuri spre Londra. Consumul mediu a fost in jur de 5%. Destul de multumit, pentru ca nu am menajat masina ca sa merg la consum. Sunt foarte multumit de spatiul din masina, sunt ff multumit de sistemul de navigatie si de comenzile vocale.
                      Last edited by semio; 25-10-14, 17:48.
                      Honda Civic Tourer UK Septembrie 2014 (SR Model) 1.6 I-DTEC

                      Comment


                      • #12
                        semio cum se descurca sistemul de asistare faza lunga ca la mine mai da gres prin faptul ca sub o anumita viteza ar trebui sa schimbe pe faza scurta cea ce nu face totdeauna si asa ma trezesc ca merg prin sat cu 45 de km/h cu faza lunga.

                        Comment


                        • #13
                          eu nu am optional pusa aceasta comanda....asa ca eu merg cu farurile pe automat...daca e zi sunt aprinse ledurile, daca e noapte e faza scurta, si pot comuta eu pe faza lunga....tu ti-ai instalat optionale?
                          Honda Civic Tourer UK Septembrie 2014 (SR Model) 1.6 I-DTEC

                          Comment


                          • #14
                            NU de la varianta de echipare Lifestyle acesta optiune este standard si ma gandeam ca la tine ar trebui s-o ai.Nu ai montata in spatele oglinzii o camera?

                            Comment


                            • #15
                              Eu nu am camera...eu am modelul al treilea din Uk, al patrulea model , cel mai scump are in dotare Bi-HID headlights with auto levelling si Headlight washers.
                              Iar optional se poate pune:
                              Driver Assistance Safety Pack1*, including:
                              City-Brake Active System
                              Forward Collision Warning
                              Traffic Sign Recognition System
                              Lane Departure Warning
                              Blind Spot Information
                              Cross Traffic Monitor
                              Driver Assistance Safety Pack 2*, including all the
                              above except City-Brake Active System
                              With the addition of Collision Mitigation
                              Braking System
                              Adaptive Cruise Control
                              Honda Civic Tourer UK Septembrie 2014 (SR Model) 1.6 I-DTEC

                              Comment

                              Working...
                              X