M.I.G.: '95 Honda Civic Hatchback 1.6 (swap), Black (EG3)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • M.I.G.: '95 Honda Civic Hatchback 1.6 (swap), Black (EG3)

    Salut , ma numesc Mihai sunt din Zalau (jud. Salaj) am 26 ani si dupa ani si ani de motoare germane (Opel astra 1.6 > VW golf 4 > BMW 320 tdi > Audi A4 FSI ) si reparatii la greu m.am decis sa trec la motoare Japoneze
    Este prima mea Honda - am cautat - am probat - am cumparat ! Imi plac modele Hatchback a 5 si a 6 generatie Civic , momentan sunt cu EG din '95 cu motor D16D Vtec SOHC 140 cai (dupa cum zice mecanicul meu) .

    Masina de serie venea cu motor pe carburator, a tras motorul pana la 190000 km , motorul second hand D16 care este pe masina este adus direct de la japonezi KM aproximativ 60000, teava de esapament schimbata la fel si fara muffler destul de zgomotoasa, interior complet schimbat volan/scaune/plafon/CD.DVD player + boxe si sub, suspensie reglabila nu stiu ce marca nici de unde sunt , masina nu are strop de rugina inmatriculata in dubai in anul 2000, tinuta in garaj si la cat ploua aici ( de 2 ori pe an) nu era problema oricum .

    Partea proasta ar fi urmatoarele : gumele/garniturile de la geamuri/parbirz/luneta sunt crapate de la soare, stergatoarele nu merg stergatorul de pe spate e plecat si maneta de control de la volan e stricata la fel ,(nu ma deranjeaza ca nu le folosesc niciodata, dar totusi) - discul de ambreiaj si cutie de viteze este foarte posibil sa fie de la celalt motor mai slab - in a 2 daca o calc bine discul patineaza si in a 3 la fel , motorul ar vrea sa mearga mai mult dar se tureaza degeaba daca e cutia e pe viteze scurte (presupun eu din cate am vazut)

    Viteza maxima 150 km/h(depinde de drum) si suna mai bine decat o masina de F1 .
    Poze : Masina a fost cumparata asa, eu nu am modificat nimica la ea , daca era dupa mine nici nu ma gandeam sa pun boxe si alte chestii in ea, din contra le dadeam jos, acuma daca tot sunt acolo nu ma deranjeaza.

    PD___ .
    Sunt plecat din romania de la varsta de 12 ani am terminat scoala generala si liceul in Spania unde am lasat o facultate in pauza""" si am plecat pentru un Job in Dubai, unde locuiesc momentan. Am cautat o pagina/forum de romanii detinatori de Honda pentru ca am intrebari legate de omolagari/importari auto , cum era normal am zis totusi sa afle lumea cine sunt si ce intentii am sa scriu aici prima data .
    m.i.g
    Junior Member
    Last edited by m.i.g; 30-09-14, 22:23.
    Let's agree to disagree !_

  • #2
    Salut si bine ai venit.Sa te bucuri de ea.

    Comment


    • #3
      [ m.i.g ]'95 Honda Civic Hatchback,Black

      bine ai venit !
      foarte posibil sa ai un JDM vtec sub capota, esti sigur ca e D16 ?
      pentru inceput ai nevoie de alt ambreiaj !

      Comment


      • #4
        bine ai venit printre noi. bafta in proiecte si ochii in strada.
        cine a avut-o a tinut-o bine se pare. schimba-i kitul ambreaj si te vei simti la volanul unui ferrari !!!!
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/sparco78/

        Comment


        • #5
          Frumoasa masina. Nu-ti va parea rau niciodata ca ai trecut pe Honda .
          No signature

          Comment


          • #6
            Bun venit in randul nostru... cand ai timp fa o poza la ce este stantat pe blocul motor , sub furtunul de apa ce intra in chiulasa de la radiator. Asta pentru a elucida misterul motorului tau .
            Touge is what we live for

            Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

            Comment


            • #7
              Bine ai venit! Sa o alergi sanatos si fara probleme!
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • #8
                Sa ai noroc de masinuta!
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Foarte frumoasa masinuta imi place! , sa ai grija de ea cum numai o Honda merita

                  Comment


                  • #10
                    io nu stiu ce vedeti voi frumos, ca eu nu vad nimic ....

                    Comment


                    • #11
                      @Toyboy: Pai fa click acolo unde sunt numerele in primul post si o sa vezi pozele.

                      @m.i.g.: Sa o stapanesti sanatos!

                      1. Se vede ca e decorata de un localnic.
                      2. Vad ca sunt locuri de parcare gramada in Dubai.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        Si eu ma bucur ca v.am gasit , am mare nevoie de ajutor pentru noua mea masina si unde mai bun loc sa pun intrebari decat un forum dedicat Honda.Clic

                        @Vali_lj : cand am timp fac poza, si eu sunt curios .
                        @Delphi : parcarea este cu plata pe tot teritoriu 08:00 la 13:00 si de la 16:00 la 21:00 (0.50€ ora)restul orelor e gratis si vinerea, sunt locuri unde e parcare gratis da sunt putine, de obicei apartamentele vin cu parcare, motiv pentru care parcarile cu plata raman goale, dar daca vine cineva in vizita nu ai decat sa-l pui la plata .
                        Let's agree to disagree !_

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Delphi View Post
                          @Toyboy: Pai fa click acolo unde sunt numerele in primul post si o sa vezi pozele.

                          @m.i.g.: Sa o stapanesti sanatos!

                          1. Se vede ca e decorata de un localnic.
                          2. Vad ca sunt locuri de parcare gramada in Dubai.
                          pe tapatalk nu se vede nimic, nici un numar .

                          Comment


                          • #14
                            Eu le vad pe tapatalk

                            Comment


                            • #15
                              Eu unul pun pariu ca este un un D15B JDM cel de 130cp ... Admisia aceea a venit doar pe motoarele de 1.5 SOHC. Acum daca acolo o sa scrie D15B trebuie sa vedem daca este cel 3 stage vtec sau doar cel in 2 stagii. Fa o poza si deasupra admisiei si daca ai cele 2 solenoide de vtec ( cele 2 din patratul rosu) , ai unul din motoarele foarte greu de gasit D15B 3 stage vtec 130 cp .

                              Touge is what we live for

                              Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                              Comment

                              Working...
                              X