TOYBOY No4: '07 Honda Civic Type R, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu am arcuri Eibach ProKit + Fast Road Setup si treaba sta asa:

    - arcurile au un drop de aprox. 2 cm, uneori deranjant tinand cont ca FN2-ul este o masina destul de joasa;
    - sunt progresive si deci mai confortabile per total.
    - spatele nu mai este asa rigid in noua configuratie, deci masina devine ceva mai tail-happy.

    - FRS ajuta foarte mult la dinamica, in sensul ca stock FN2-ul, desi foarte stabil, e subvirator la greu. Cu FRS incepe sa supravireze sanatos la Lift-Off, ceea ce il face foarte controlabil din acceleratie.

    Cred ca poti face FRS si fara arcuri, desi probabil arcurile ajuta, fiindca detensioneaza putin spatele. Mie mi se pare infinit mai agreabila masina acum. Oricum, eu mai sus iti recomandam doar FRS fiindca e ieftin, iti trebuie 2 x camber bolts pe fata, plus niste shims pt spate (puntea e rigida, nu merge reglata) sa ajungi la geometria corecta si aia e. In forma finala ai 1 grad camber peste tot (se poate si cu 0.5), fata deschisa, spatele inchis.

    Merge brici masina in forma asta, la viteze mari mai ales se simte senzational pe curbe.

    Nu mai am nici un fel de uzura neuniforma la gume, am testat asta fiindca eram curios de camberul ala de 1 grad.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #17
      TOYBOY No4: '07 Honda Civic Type R, Nighthawk Black

      Pfff, multzam mult de tot Xander, mai detaliat nici ca se putea

      Am simtit si eu caracterul subvirator, mai ales ca nu prea mai am gume pe fata

      Eu la ED, aveam fata pe 0 cu -3 grade cadere, iar sparele putin deschis cu aproape -2 grade de cadere !
      Destul de conservator combo-ul pe fata, nu-mi permiteam sa o deschid, mai ales la caderea aia
      Toyboy
      Senior Member
      Last edited by Toyboy; 25-09-14, 21:53.

      Comment


      • #18
        Am 3 zile de cand nu am mai intrat pe forum si uite ce masini isi cumpara lumea frumoasa masina sa o stapanesti sanatos

        honda civic ep2 sport bar
        sigpic

        Comment


        • #19
          Mersi Marius !
          Eu nu pot sta 3 zile fara sa intru macar pe un forum

          Comment


          • #20
            Nu am avut net

            honda civic ep2 sport bar
            sigpic

            Comment


            • #21
              Am uitat sa precizez, camberul mentionat mai sus (1 grad) este bineinteles negativ, desi nu cred ca te gandeai altfel.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #22
                Originally posted by Xander View Post
                Am uitat sa precizez, camberul mentionat mai sus (1 grad) este bineinteles negativ, desi nu cred ca te gandeai altfel.
                Nu exista decat dintr-o parte castiguri, in ceea ce priveste camber-ul !

                Comment


                • #23
                  Sa o stapanesti sanatosastept si eu sa deschid un thread nou,cine stie poate intr-un an se indeplineste si visul meu...

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by alex0205 View Post
                    Sa o stapanesti sanatosastept si eu sa deschid un thread nou,cine stie poate intr-un an se indeplineste si visul meu...
                    Mersi Alex

                    Sper sa iti indeplinesti visul !
                    Al meu sigur nu se numeste FN2 ))

                    Comment


                    • #25
                      sa o stapanesti sanatos!sa te bucuri de ea si multi km sa ai zambetul pe fata!
                      ex CL7 AT 2006
                      CN1 Sport 2005
                      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                      Comment


                      • #26
                        Multi km fara incidente, o alegere foarte buna (stiai tu asta dar nu vrei sa ne zici ), o jucarie de vis cu un mare potential....
                        Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

                        Comment


                        • #27
                          TOYBOY No4: '07 Honda Civic Type R, Nighthawk Black

                          Mersi Razvan, Iorga
                          Potential are dar deocamdata is stock si trecerea de la old school la new school e destul de greu de digerat, sper sa ma obisnuiesc pana pe 21 dec cand o sa intram macar un pic pe pista !
                          Toyboy
                          Senior Member
                          Last edited by Toyboy; 01-10-14, 21:58.

                          Comment


                          • #28
                            Felicitari Traiane! Sa o stapanesti sanatos. Acu' ai Vtec in fata da sa vezi cand ai si pe scaunel in spate
                            Greu de la CRX la Type R
                            ....

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Dan P View Post
                              Felicitari Traiane! Sa o stapanesti sanatos. Acu' ai Vtec in fata da sa vezi cand ai si pe scaunel in spate
                              Greu de la CRX la Type R
                              Mersi Dane, da, ma pregatesc logistic si spiritual deocamdata

                              Imi place masina ca sasiu, directie, suspensie, dar e destul de lesinata...

                              In alta ordine de idei, am schimbat uleiurile si filtrele, si ceva corecturi pe la interior, schimbat lichid frana si ambreiaj si purgat circuitele, scapat de scartul pedalei de ambreiaj, reparat gainariile/adaptarile facute la reprezentanta Honda, ...un pic de curatenie ca avea nevoie si cam atat deocamdata.

                              Comment


                              • #30
                                Senzatia din CRX nu ai sa o gasesti in alta Honda !!
                                Ex:CRX VT '91 / Ex:PRELUDE H22A '93 / Ex:CIVIC TYPE R FN2 '08 / EX: ACCORD CL7 '07
                                Ex:S2000 AP1 '01 / Accord CN1'07 / CIVIC TYPE R FK2 '16

                                Comment

                                Working...
                                X