TIMBERLAND0910: '99 Honda HR-V 1,6 3D, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TIMBERLAND0910: '99 Honda HR-V 1,6 3D, Silver

    In sfarsit mult dorita masina Honda HR-V a ajuns in curtea noastra ...
    in famailia noastra am mai avut 2 "utilaje" HONDA dar de enduro : XR 400 R si XR 125 R a nevestii ,iar datorita fiabilitatii pe parcursul a 3 ani am hotarat sa-i schimb masina nevestii din seat ibiza in HRV
    DECI
    sa ne prezentam : Honda HR-V 3 usi
    An 1999
    Km 208.000 la bord (cine stie cati o avea reali) dar asta nu ma intereseaza
    Tara de provenienta : Austria

    Prima impresie comparativ cu multe masini nemtesti detinute : e cu totul altceva

    sa incepm cu plusurile : - nu scutura pe drumuri rele
    - geamuri , oglinzi electrice + rabatabile la buton(ceea ce am intalnit doar la masini nemtesti premium)
    - interiorul foarte bine gandit ( toate parca sunt exact la locul lor asa cum mi-as fi dorit eu sa fie)
    - pozitia de condus inalta
    - farurile lumineaza pe timp de noapte foarte bine atat faza scurta cat si faza lunga
    - motor foarte silentios
    - compartimentul motor aerisit (nu foarte inghesuit ca si la gama vw -audi)
    - cam atat am descoperit in 4 zile de cand e la mine

    acum minusuri : - scaunele nu se regleaza pe inaltime
    - iluminatul in bord nu este uniform
    - consola de pe usa soferului (cea cu butoanele de geamuri si oglinzi) nu este iluminata
    - volan reglabil doar pe inaltime
    - nu are inchiderea centralizata cu telecomanda( o voi rezolva cu o alarma Viper)




    Acuma ce "probleme " am intampinat la ea : apa nu urca la "90" adica nu sta indicatorul la jumatate chiar si dupa 200 km rulati urca 1/3 , daca dau drumul la caldura baga bine, dar scade acul in bord aproape de minim oare sa fie termostatul ? (ce ma sfatuiti sa iau original sau aftermarket?) oare de aici si consumul putin mai mare ca la alte msini de 1.6 l

    stergatorul spate nu sta "lipit" de luneta deci nu sterge geamul


    am sa atasez niste poze cu masina si poza cu acul de la apa dupa 300 km parcursi fara oprire


    acum am de gand sa schimb asa : distributie , tot ce inseamna lichide ( apropo antigelul e albastru , are ceva daca pun g12 roz?) , bujii(de care?) si un termostat pt linistea mea + baterie noua
    Attached Files

  • #2
    Ai becuri arse in bord, de acolo iluminatul neuniform. Posibil si la celelate butoane sa fie becul ars, aici doar un posesor de hr-v poate confirma.

    In alta dezordine de idei... Sa o stapanesti sanatos

    Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
    EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
    Del Sol '94 ESI
    CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
    BMW Z4 '03 Titan Silver

    Comment


    • #3
      Salutare! Să o stăpānești sănătos! Ajut cum pot :

      - antigel Ravenol - găsești pe forum. Probabil ai nevoie de 6l => 70 RON
      - bujii... NKG Iridium... Eu am Heat range 9 parcă.
      - distribuția văd că ai rezolvat-o
      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

      Comment


      • #4
        nu am HR-V, dar la toate Hondele pe care le-am avut sau condus indicatorul de temperatura nu sta la jumate, sta mai jos, cam cum zici tu, o treime. acuma, ca iti scade temperatura cand dai drumula la caldura, nu e in regula.
        la stergatorul spate cred ca ti s-a dus arcul care tensioneaza bratul, desfa-l si tu si vezi, asta daca poate fi desfacut, ca nu stiu.
        civic 2.2 5D FK3
        CR-V 2.2 AT RE6

        Comment


        • #5
          Acul trebuie sa stea aproape de jumatate si sa nu se miste de acolo indiferent ce se intampla (in conditii normale de mers, nu temperaturi extrem de mari).
          Honda recomanda antigel fara silicati si bor. Antigelul Honda concetrat este verde , cel diluat albastru, de aceea probabil ce ai acum e albastru.

          Sa stapaniti sanatosi masina si sa va bucurati de ea.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #6
            multumesc pentru sfaturi .Deci unde imi sta acul la apa in poza atasata nu este ok. Cand circul in oras acul urca spre jumatate , iar cand ma duc in exterior constant in a 5-a cu 80-90 km/h scade aproape de minim ca si in poza .Am sa incep cu schimbarea termostatului si am sa va tin la curent.

            Comment


            • #7
              Sa stapaniti sanatosi masina si multi km fara probleme.

              Comment


              • #8
                Sa aveti noroc de el!
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  multumim frumos

                  Comment


                  • #10
                    Frumoasa, luminarea neuniforma este de la becuri arse in bord...s-aveti parte de ea!
                    Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

                    Comment


                    • #11
                      dragut HR-V-ul!!sa-l stap. sanatos!!termostatul e de vina sa stii

                      Comment


                      • #12
                        buna seara am schimbat termostatul (singur si acum e ok ..temperatura la apa sta normal acum....o alta intrebare pt colegii cu hrv .am posibilitatea sa cumpar un eleron cu leduri de frana de pe un hrv cu 4 usi ...oare potriveste la am meu cu 2 usi sau difera dimensiunea? vreau sa iau doar eleronul in sine nu si shinele de pe plafon ...multumesc anticipat


                        si inca o intrebare : la o honda hrv 2wd se poate monta puntea spate si diferentialul de la o 4wd pt a o face 4wd? nu conteaza pret si acte ca se rezolva , strict dpdvd mecanic ma intereseaza

                        Comment


                        • #13
                          240.000 km si nici o problema ...ba da era sa uit ..un bec de faza scurta ..cum dracu le fac asa fiabile ?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by timberland0910 View Post
                            240.000 km si nici o problema ...ba da era sa uit ..un bec de faza scurta ..cum dracu le fac asa fiabile ?
                            Old school engineering. Nu trebuia sa vii la TM ?
                            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                            Comment

                            Working...
                            X